Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Antivirus

Dobrý večer,
měla bych dotaz ohledně antiviru. Mám nový pc a chtěla jsem si do něho nainstalovat Avast, protože jsem ho měla již ve starém počítači. Po stažení a spuštění instalace Avastu se mi ale zobrazilo upozornění od "Net Guard" jestli chci povolit aplikaci Avast provádět změny v mé počítači. Takže předpokládám, že Net Guard je antivirus.
Mám v pc ještě "SmartScreen" což má být nějaký filtr. Na google jsem toho moc nenašla, takže co teď? Je Net Guard antivirus a mám ho tam nechat nebo ho odinstalovat a nainstalovat Avast? Na netu jsem se dočetla, že 2 antiviry v jednom počítači určitě ne. SmartScreen asi nechat, když je to "jen" filtr, takže by snad neměl dělat problémy, že?
Mám Windows 10 a tohle jsem už tady měla, nic jsem zatím neinstalovala.
Za všechny rady nebo případnou snahu předem děkuji
K.

Avast jsem ještě nenainstalovala, takže ho tady zatím nemám. Jestli to dobře chápu, ten antivirus mám v pc nainstalovaný už od výrobce? Takže tam už nic dalšího nepotřebuju? Potom ale nechápu, proč mám odinstalovat Net Guard, když ten tady je taky původní od výrobce.
Omlouvám se, jestli se ptám jako blbeček, ale pc jsou pro mě španělská vesnice.
děkuji Kyka

Antivirus Defender pochází od výrobce operačního systému, tj. od Microsoftu, a je v každých Windows.
U NetGuardu je možností více - může to být třeba SW od výrobce počítače (jedná-li se o značkový PC nebo notebook), nebo třeba jej přibaluje výrobce základní desky či grafiky ke svým ovladačům. Jestli je to tohle, pak jde vlastně o náhradu za windowsáckej firewall.

Ještě dodám, že se klidně můžeš spolehnout na ten Defender a Avast neinstaluj. Už několik let tvoří virové nákazy mizivé procento všech nakažených PC; daleko častěji hrozí nákaza typu adware/spyware, která předpokládá aktivní účast uživatele (spustíš třeba crack hry, v němž je vloženej nějakej spyware, nebo si nainstaluješ free prográmek a s ním se nainstaluje i nežádoucí reklamní SW). A proti těmto typům nákaz jsou klasické antiviry naprosto neúčinné; proti těmto nákazám jsou nejlepší programy MBAM a AdwCleaner (ten umí mazat i nežádoucí doplňky prohlížečů). Nemusí být aktivní v paměti, stačí jen čas od času (třeba 1x za měsíc - 3 měsíce) proskenovat PC a máš klid.

Tazatelka by měla eleminovat nebezpečné stránky.

Nesmysl, stoprocentne ti Avast zadne stranky neeliminuje a na nejake placebo je to zbytecny zasirac systemu i vykonu procesoru. Na to staci samotny Firefox nebo treba doplnek WOT.

Dulezite je nepracovat pod administratorskym uctem a proti nakazeni profilu staci i ten nenarocny Windows Defender.

Smart screen je funkcia Windows (resp. IE). Nema to nic spolocne s antivirom.
Net Guard zhlavy neviem kde to vidis ale predpokladam ze to je normalne povolenie prav od Win, to mas prvy krat v zivote v ruke pocitac? Samozrejme ze instalator musi prevadzat zmeny v pocitaci. Inac by nic nenainstaloval.

tak zrovna avast se ukázal v kombinaci s win10 jako špatná volba - občas znefunkčňuje síťový provoz.
když už se bez av nedokážeš obejít, obvykle stačí windowsí defender.

pokud lezeš na internet s účtem správce, instaluješ cokoli stažené z netu a otvíráš všechny dokumenty přijaté přes net, neochrání tě stejně nic.

co je tvůj netguard, který ti běží v paměti, tady asi netuší nikdo. možná free monitor připojení, možná adware/spyware, což je u některých "free" nástrojů totéž.
-> ms autoruns má záložky: logon (po spuštění), services (služby), scheduled tasks (naplánované úlohy).
k prohlédnutí procesů v paměti je nutné umět si nastavit správce úloh, většina uživatelů to nezvládne. pro ně je kupodivu lepší si stáhnout profesionálnější "process explorer".