Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Upgrade z HDD na SSD disk

Zdravím

řeším poslední dobou problémy z HDD. Počítač je pomalý, všechno se načítá dlouho (při načítání souborů ve složkách). Mám takové podezření, že disk pomalu odchází.

Notebook už něco pamatuje (cca 5-6 let). Konkrétně se jedná o Dell inspiron 15". i5 M 450 2,40GHz. V nedávné době jsem zvýšil RAM na 8GB, používám WIN 10.

Moje otázka zní. Dokáže se počítač vypořádat z novým SSD diskem? Vyplatí se investice do nového disku? (Nový ntb by byl hezký, ale nejsou finance)

Momentálně mám 500Gb a rád bych si zachoval tuto velikost a investice to není nejmenší.

A jak je to s případnými licencemi při přechodu na nový disk, ale zachování ostatních střev. Už je to hodně dávno, co jsem se o to zajímal. Ale už nevím, zda-li se to váže na desku či k HDD... Díky za info

//edit. Hodně ted upravuji videa z akční kamery v 1080p 60fps. Po exportu mi tato videa nejdou přehrát plynule. Hodně se sekají, obraz zamrza a zešedne (vlc player). Je to problem v disku? Ze by to nestihal načítat? (beru na vedomi ze všechny komponenty včetně grafiky na to nejsou staveny, ale zatím to šlape)

No tak SSD bych koupil Samsumg EVO 500GB. Ale ... v žádném případě upgrade OS,ale čistou instalaci na nový disk. Je třeba vyloučit všechny možnosti pomalého načítání. Pokud by byl NB stálé pomalý,nic moc se nestane,SSD může být použit i v později pořízeném novějším. Možná netřeba kupovat funglovku,ale přeci jen s lepším procákem.

Moje otázka zní. Dokáže se počítač vypořádat z novým SSD diskem? Vyplatí se investice do nového disku? (Nový ntb by byl hezký, ale nejsou finance)

Preco nie. Bezne takto "ozivujem" starsie nb. Je to asi jedina zmena, ktora ma u starsich strojov vyznam.

A jak je to s případnými licencemi při přechodu na nový disk, ale zachování ostatních střev. Už je to hodně dávno, co jsem se o to zajímal. Ale už nevím, zda-li se to váže na desku či k HDD... Díky za info

Licencis nie su viazane na disk.

//edit. Hodně ted upravuji videa z akční kamery v 1080p 60fps. Po exportu mi tato videa nejdou přehrát plynule. Hodně se sekají, obraz zamrza a zešedne (vlc player). Je to problem v disku? Ze by to nestihal načítat? (beru na vedomi ze všechny komponenty včetně grafiky na to nejsou staveny, ale zatím to šlape)

Je to mozne, nahodis ssd a uvidis.

Ok.. díky za rady.. já se nakonec rozhodl a udělám to tak, že zachovám původní plotnový disk ve slotu místo CD mechaniky (pro nějaký filmy, zálohy apod) ... a na původní místo usadím 120GB SSD s OS... Případně 240GB plus běžně používáné data...

A otázka ohledně čisté instalace. Když udělám čistou instalaci, jak nejlépe na to? Mám totiž původně WIN 7, které jsem upgradoval na WIN 10 (později upgrade s čistou instalací, pač původní upgrade nebyl stabilní)
Nemám instalační CD win7, pouze licenční kod a recovedy oddíl..

Zdravím...
tak jsem všechno úspěšně obměnil. Je to neporovnatelný posun dopředu. Super rychlost.

A hraju si teď se vše možným nastavením. Chci ten plotnový disk mít v podstatě furt vypnutý, a zapínal by se jen v případě potřeby. Mám na něm jen nějaká media a nic jiného. Zároveň se laptop bude méně zahřívat a bude menší spotřeba baterie.
V nastavení disku jsem našel položku Zásady zápisu do mezipaměti - povolit ukládání do mezipaměti na disku. (viz obrázek)

Co to přesně znamená?
Mám to nechat zaškrtnuté nebo to můžu zrušit? děkuji za tipy.

Ak to je len datovy disk, tak to je vpodstate jedno, mozes to aj zrusit aby sa zapisovalo hned fyzicky na disk a ne len do RAM cache.
Ale debilny windows ti ten disk bude zapinat furt aj ked sa len otvori vyber nejakeho disku v nejakom programe, neviem ci to MS uz fixol, pochybujem, MS uz je 20rokov len malovacia firma. Ale mozno ne, uvidis. (P.S> ked odstranis pismeno jednotky tak to asi roztacat potom nebude)