Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prezentace na téma IT

Ahoj, studuji dálkově VŠ a mimo jiné tu taky máme předmět "Komunikační a prezentační schopnosti" a jako za úkol máme vytvořit prezentaci na 10 minut (cca 10 slajdů včetně úvodu a závěru), kterou budeme prezentovat před publikem.

Protože pracuji v IT, chtěl jsem udělat prezentaci na něco z mého oboru, ale je tu problém:

1) v publiku budou i lidé, kteří o IT nemají ani páru, 70% budou ženy
2) většina témat je natolik rozsáhlá, že to do 10 minut nenacpu - už jsem zkusil témata jako např. malware, PC bezpečnost, historie internetu, jak funguje internet - vše jsem měl moc dlouhý, nebo to nebylo pro každého

Můžete mi poradit nějaké IT téma, které by bylo přínosné/zajímavé pro "všechny" a dalo se zjednodušeně ukázat na 10 slajdech? Mě už napadá jen historie PC myši, jinak nevím...

Díky moc za nakopnutí...

Edit: po odeslání dotazu mě ještě napadlo srovnání internetových prohlížečů

Historie a bezpečnost většinou nikoho nebaví (bohužel). Hlavně jsou to témata, který nejdou obsáhnout za 10 minut.
Zkusil bych něco daleko menšího, třeba... Windows 10 - novinky, přínos, a na konec si můžeš zanadávat, co všecko se může podělat.
Nebo co se plánuje, nový verze čehokoliv, co je populární.. android, apple jestli něco nemá atp.

1) Co je to PC, jak vznikl, jeho historie
2) Co je to opercacni systém /binarni kod, druhy operacnich systému a jejich vyuziti, rozdil.
3) Co je to BIOS, HW casti PC a jejich role
4) Ukazka jak PC funguje /Shrnuti predchozich 3 bodu ukazan priklad PC v chodu, uvedeni ostatnich platform, jak vniklo AZERTY , QUERTY, linguistické rozdily.

-------------------------------------------------- -------------
PAUZA NA KAFE
-------------------------------------------------- -------------

5) Uvod do SW a WAN
6) WAN /IP adresa jak funguje Internet, servery, neco malo o historii internetu.
7) Wébové stranky, socialni site /kuprikladu jak vznikl facebook etc, to urcite pritomne zeny budou znat.
8) Zabezpeceni, obeznameni o moznosti nakazy, jak se ji branit.
9) Shrnuti Predchozich bodu.
-------------------------------------------------- -------------
Zakonceno sklenickou :-p

TiP ~ Na konci kazdého bodu se vzdy zeptej, mali nekdo nejakou otazku, ale opravdu doporucuji vzdy nakonci kazdého bodu (par podnikovych prednasek za sebou mam), kde se stejne v prubehu uz samy nejak zabavi, uvidis, prispusobis se sam, nic na tom neni.

Nechci byt zly, ale jde o to passnout předmět. Tvuj úkol, tvoje responsibilita - nemusíš nikoho bavit, nemusí to být zajímavé, nemusíš ani déle řešit téma než má trvat samotná prezentace. První máš malware, tak proč ne to - na 10 minut pár slajdiku a DONE, NAZDAR BAZAR.

ano, jde o to passnout předmět - téma může být jakékoliv ne jen IT (to IT chci já, když jsem programátor). Tady jde o to, že je to předmět, kde se hodnotí přednes, dodržení 10 minut, struktura přehlednost a čitelnost prezentace...

Samotná prezentace může být klidně o tom jak se peče chleba :-D V publiku můžou=budou i lidé, kteří umí jen zapnout word a net

XoXoChanel, lední brtník: ani nevíte jak rád bych o tom psal, jenže to je přednáška na hodinu/půl dne i den, ale rozhodně né na 10 minut. Napsal jsem prezentaci kde jsem vysvětloval rozdíly mezi viry, malware, hoax, apod + jak se tomu bránit - povedlo se mi to smrsknout na 14 slajdů ale bylo mi to vráceno že je to dlouhé a nebyl jsem připuštěn k obhajobě (a proto předmět opakuju).

Odoaker: díky za tip, zkusím novinky win 10 nebo to představení a srovnání browserů - dám vědět jak to dopadlo

bezpečnost pc s windows by stála za to narvat ji do 10 minut, kdy jindy se ti neznalí posluchači něco dozví?

- bezpečnost nastavení systému: uživatelská práva, smysl účtů, zneužitelnost autoplay, skrývání přípon a uživatelé spouštějící cokoliv odkudkoliv.
- uživatelé v zajetí věčně děravých aplikací (adobe flash, dotnet, office a makra, wmp), smysl kritických aktualizací a náhrady "špatných" aplikací
- síť: homegroup a nekontrolovaný přístup v domácí síti, zmínit zabezpečení wifi wpa/2
- prohlížeče jsou modifikovatelné doplňky a skripty = většinový zdroj nákazy adwarem a spywarem a nástroje proti nim,
- rozvíjející se byznys výpalných virů s novým šifrováním a důležitost prevence = zálohy dat.

prakticky nemá cenu se věnovat antivirům, ty jsou pasé a zajímají jen nevyléčitelné warezáky. upozornit na falešnou "bezpečnost" neschopných antivirů při dnes převládajících nevirových nákazách.

Bezpečnost se dá udělat i zajímavě - v současné době největší hrozba - sociální inženýrství, kdy si uživatel instaluje sám malware.
Když to proložíš pár příklady, falešné maily z banky, krádež identity na FB a nechání si přeposlání SMS, zašifrování souborů - pro ženy zejména to, že přijdou o rodinné album za spoustu let a zdůrazníš nutnost zálohování, tak máš téma jak vyšité.

Např. bezpečnost je velmi vděčné téma a lze jej pojmout velmi intuitivně i pro lamičky. Stačí pár názorných obrázků o sociálním inženýrství, tvorbě a ukládání hesel apod. proložených klasickými příběhy ze života. (jako např. "Přišel jsem na opuštěné pracoviště, prolistoval kalendář, našel hesla na zadní straně a přihlásil se na nepřítomného uživatele do všech systémů a změnil v nich jeho obrázek na obrázek Oslíka ze Shreka.")

Jedno oko nezůstane suché. :-)