Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 90% využití CPU

Dobrý den, asi před 3 měsíci se mi začalo stávat, že mi využití CPU skočilo na 90% a takhle to běželo třeba hodinu a půl. Po pár dnech to sice přestalo, ale před pár dny se mi to zase vrátilo. Když se to vrátilo, reinstalloval jsem OS, ale to bohužel nepomohlo. V HWiNFO se mi ukazuje okolo 90% na všech jádrech a ve správci úloh se píše asi 15%. PC je v tu chvíli nepoužitelný, vše se nehorázně seká. V ProcessExploreru není žádný proces, který by využíval procesor nad 5%. Stává se to asi tak jednou denně.

Sestava:
CPU: Intel Core i5-6600k
GPU: MSI GTX 970 Gaming 4G
Chlazení: Thermaltake Water 3.0 Extreme S
MB : MSI Z170A GAMING M3 - Intel Z170
HDD: WD Caviar Blue EX - 1TB
SSD: Kingston HyperX FURY - 240GB (s OS)
RAM: Kingston HyperX Fury Black 16GB (2x8GB) DDR4 2133
PSU: Thermaltake Toughpower 650W
OS: Windows 10 PRO 64bit

CPU OC z 3.9GHz na 4.6GHz, X.M.P. ON, Grafika +130MHz core, +171MHz memory
Teploty při zátěži (~100%, ~100%): CPU 55°C, GPU 65°C
Teploty bez zátěže (~10%, ~2%): CPU 30°C, GPU 40°C

To přetaktování by nemělo být příčinou.. zkoušel jsem to vrátit na default a problém přetrvával.
Co s tím? :D

loading...

A nejake pre chipset tam neboli? Vsetko bolo pre W10?

procexp by mal zobrazovat aj irq obsluhu ale neviem zhlavy, je mozne ze ten system pouziva cosi sam kdesi, alebo je to HW/ovladacmi ze vznikaju nejake IRQ ktore nikto neobsluhuje. Ale kludne to moze byt nejaky planovany defrag, scan defenderu, udrzba, update, alebo ina janeviemjakavtakovina10 na pozadi (procexp by to mal zobrazit).

P.S. v spravci zariadeni je vsetko ok bez zltych vykricnikov otaznikov?

Co vsetko mas v "po spusteni"? Alebo log z hijackthis apod. Prejdi si to aj s mbam a adwcleaner preistotu.
(narazam napr. na to ze ked mas celu tu dobu spustene veci ako hwinfo alebo nejake gebuziny ktore lezu na HW, overtakt utility, tak tie proste mozu sposobit aj problemy na zberniciach a potom nejake SMI stormy apod. Tak taketo veci uplne odinstaluj/nespustaj a restartuj windows.)

Otazka je ze co sa spusta po starte, alebo co spustas rucne, a ne co mas nainstalene, to su len bajty na disku co nic nerobia.
(P.S. a podla moznosti nespustaj ziadne hwmonitor programy ani nic podobne len ten PC pouzivaj. Vytazenie CPU si pozeraj v ctrl-alt-del. A este ked to bude stale blbnut by som skusil odinstalit ten razer software, mys musi fungovat aj s generic ovladacmi aspon ako zakladna mys, ci to nepomoze. Moze to byt ale aj HW problem na zakl.doske alebo niektorej PCI(e) karte).

Tak teď se mi to stalo (snad to bylo ono :D) Sledoval jsem process explorer a u procesu audiodg.exe bylo využití okolo 10% když ve hře spadly FPS na 40. Chvílema to přestávalo, měl jsem okolo 300 fps a audiodg bylo na 3%.
Znamená to něco? Může stoupnutí jednoho procesu o 7% způsobit tohle? :D

Našel jsem na redditu post o uplně stejnym problému, CPU ratio se mi nastavovalo na 8x a běželo mi to na 800MHz. Našel jsem dočasnej fix, přes program "ThrottleStop"... Ale zajímalo by mě co ten problém způsobuje, prý je to nějaký BD PROCHOT signál

Pises tu len uplne chaoticky nezmysly dve na tri a neodpovedal si ani na jednu otazku ktoru som pisal.
Tak mas 90% celkove vytazenie, alebo co vlastne? Jaku si mal vtedy frekvenciu CPU? Jake teploty v speedfan - hodnoty s nazvom core? Jaku mas verziu biosu?
Problem zpusobuje najskor HW, uz som to pisal asi 3x. A dost pochybujem ze ti pomoze nejaky throttlestop nezmysel. Prochot je signal, nieco sa ti prehrieva, bud CPU alebo nieco na doske co aktivuje prochot. Ale nesposobuje to 90% vytazenie CPU, ptz vytazenie CPU je SW zalezitost musi tam nejaky HW generovat neustale SMI. Moze to byt samozrejme aj v spojeni s tym signalom a zaroven bugom v BIOSe, moze to byt cokolvek ine.
Ak to je prochot signalom tak chlad dosku a CPU lepsie, a nesnaz sa to ojebavat.

takže chipset driver ignorován a nebyl nainstalován jako první - to má vliv na diskové operace a funkčnost periferií u chipsetu, třeba zvukovky.
doporučuju odinstalovat audio-ovladač od realteku, konečně nainstalovat chipset driver (dodatečná instalace je jen nouzová oprava) a teprve po něm nainstalovat audio od msi.

i chrome by šel podezírat z jisté zaspywarovanosti, jak bývá asi u 30% jeho uživatelů zvykem. kontrola neuškodí.

Aj to by videl v procexp. Budu to asi SMI, t.j. nieco rozvrtal v BIOSe, alebo nejaky problem v HW alebo vo win nejake tooly co sa seru do HW, napr. skusil by som aj disablnut USB legacy support v BIOSe, ten pouziva SMI v legacy prostredi a moze sa stat ze nejaky dementny nespravny USB ovladac tie SMI nevypne, alebo to moze byt od DTS, zameral by som sa aj na BIOS. Alebo Win10 uz ani nevie zobrazit poriadne ze co vlastne robi, w10 je schpny vsetkeho :-D

netsvcs pod svchost

žes mi ho připomněl, kuliferdu.
dá se zkontrolovat, co nového se schovalo jako služba na konec seznamu netsvcs:

reg query "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Svchost" /v netsvcs

možnou virovou legraci člověk obvykle pozná na napadené flashce -> autorun.inf (v normálním správci souborů).

ale tazatelem uváděnou nefunkčnost audia realtek bych zatím viděl na špatnou instalaci ovladače bez původní podpory chipsetu (takových ještě do 29.7. bude) i samotnou ne optimální verzi místo výrobce základní desky.
prý to opravil, tak se uvidí.