Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Konfigurace domácí siťe

Zdravím, chci se jen tak zeptat na radu ohledně konfigurace domácí sítě. S doufám brzkým zvýšením rychlosti internetu asi udělám i čistku v naší LAN a chtěl bych to trochu zmodernizovat. Jde mi samozřejmě i o bezpečnost (veřejná IP a vzdálený přístup z venku do LAN). Jak by jste to udělali? Internet bude poskytován přes VDSL modem od O2 (ten by fungoval hlavně jako brána WAN), za ten bych klidně postavil nějaký firewall třeba Cisco, který by se staral o hlavní zabezpečení (Filtry MAC adres, IP a podobně). Za tím by už byla LAN jako taková, asi 4 AP pro celý barák, 2x NAS server pro kamery a hokusy pokusy (už jsou doma), 1x NAS server jako datové uložiště a nějaký menší servřík na kterém by jelo AD,DHCP,DNS a další nezbytné pytlovinky.

Nějaké nápady? Nebo návrhy co se týče nastavení bezpečnosti?

Tak samozřejmě, ale nejde tu teď ani o rychlost připojení, ta mě hlavně motivuje k tomu abych něco začal dělat se stavem sítě doma. Aktuální rychlost internetu ale nikdy nedovolovala vzdálené připojení z venčí a už vůbec ne spolupráci s nějakým NAS serverem. Přeci jen na 5.mbps internetu při asi 5ti PC je človek rád když se aspoň ty stránky načtou. O2 ale po asi 10ti letech pořídila novou ústřednu a zcela náhodou jsem se dozvěděl že jim tam zbývá ještě pár portů na VDSL. Je to zázrak.

Tak u O2 se s kvalitním internetem nedá nikdy počítat. Ale jak říkám o to zas tak moc nejde, jde mi hlavně o nápady a připomínky k zabezpečení LAN. A jestli není například onen Firewall už zbytečnost a podobně. Na naší dosavadní síti která drží prakticky jen izolačkou jsem zabezpečení krom hesel moc neřešil.