Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Boot CD - Aktualizace BIOSu

Zdravím,
potřebuji aktualizovat BIOSu z důvodu výměny CPU, který vyžaduje novější verzi. Základní deska ASUS P5GC-MX/1333 však má pouze EZ-Flash "1" a ten podporuje pouze Diskety či CD. Disketovou jednou samozřejmě nemám a tak musím sáhnout po CD. Otázka tedy zní... Jak vytvořím bootovací CD pro aktualizaci BIOSu? Zkoušel jsem hledat různě po internetu, ale nic pro mě srozumitelného jsem nenašel.

- CD-RW mám.
- Stažený správný BIOS(.ROM) mám.

Děkuji.

nepotřebuješ CD, vytvoř si DOSovou USB flašku, na ni nakopíruješ soubor biosu a flasher afudos.exe z CD s drivery (alternativně ze stránky desky na webu výrobce), nabootuješ ji a spustíš afudos /i <soubor_BIOS.xx>.

budeš potřebovat:
1. Rufus (vč. návodu) boot-dos-from-usb
2. soubor BIOSu: http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5GC -MX-1333/P5GC-MX-ASUS-1333-0413.zip?_ga=1.79179986 .779298605.1455365023
3. AFUDOS utilitu: http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/flash/AFUDOS23 6.zip?_ga=1.79179986.779298605.1455365023
4. manuál k desce (popis flashe je na 51. straně (sekce/strana 2-5)): http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5GC -MX-1333/E3363_P5GC-MX_1333.zip?_ga=1.185135727.77 9298605.1455365023

[http://pc.poradna.net/file/view/26474-afu-png]

Ano ano, jde o šrot, ale CPU jsem dostal zdarma a když mám možnost vyměnit 1.6Ghz za 2x 2.8Ghz nevidím důvod, proč to nezkusit. Aktuální verze BIOSu je 0207, což bude oproti poslední 0413 asi velký skok.

Update BIOSu přímo z Windowsu bylo všude shledáno za vysoce nebezpečné.

Nejspíše zkusím postup přes zmiňovaný AFUDOS a uvidím.

Defaultní nastavení to žádalo hned po prvním spuštění, takže paráda. Děkuju za pomoc, solved.

Kdyby měl někdo stejný problém, může použít stejný postup, zaručeně funkční.

1) Naformátovat USB disk přes RUFUS na FAT32 s boot nastavením FreeDOS.

2) Do nové složky "BIOS" na USB disku vložit efudos.exe a BIOS(.ROM) soubor.

3) Restart PC, při načítání BIOSu stisknout F8 a vybrat boot z USB disku.

4) Do příkazového řádku napsat "cd BIOS" a enter.

5) Nyní stačí jen do příkazového řádku napsat efudos /i<Název BIOS souboru.ROM> a enter.

6) Vyčkat, a po dokončení restartovat PC.

* Před pátým krokem lze ještě příkazem " efudos /oold.rom" zalohovat starý BIOS, vytvoření zálohy můžete zkontrolovat příkazem "dir", který zobrazí soubory ze složky "BIOS".

To je vše, snadné, funkční.

neviem kde si nabral ze to podporuje len disketovku a cdrom (co je podla mna nezmysel), ale budiz. Tak si ten subor vypal na cdrom, a vlez v biose do tej flash sekcie a najdi si tam ten subor. Urcite k tomu biosu je pribaleny aj nejaky readme subor ten sa da precitat.

P.S. ja osobne by som ten subor dal na USB flash naformatovanu na FAT32, a to ezflash urcite najde.