Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem dotaz ohledně RAIDU

Zdravím, mám dotaz chtěl bych si vytvořit RAID 0 ze dvou SSD kde moje základní deska podporuje RAID. Můj systémový disk mám na nvme disku v M.2 slotu. Šlo by to takto vytvořit aby mě zůstal systém na jiném disku a vytvořit RAID z dalších SSD disku? Jestli by to šlo abych nemusel znovu instalovat systém?

1. Zrejme netušíš na čo sa RAID pole používa
2. Citujem z wikipedie:

Zvýšenie výkonu (teoreticky n-násobné, pričom n je počet diskov v poli) je citeľné pri zápise a čítaní veľkých súborov. Pri práci s veľkým počtom malých súborov je výkon poľa značne degradovaný väčšou prístupovou dobou, keďže disky musia zakaždým vyhľadávať súvisiace bloky na jednotlivých diskoch. Ak je veľkosť súborov, s ktorými sa pracuje, menšia než veľkosť stripu, nárast výkonu RAID 0 oproti jedinému disku je nulový. (Strip = reťaz blokov cez disky naprieč celým poľom, na obr. vpravo tvoria strip bloky A1 a A2, bloky A3-A4 tvoria iný strip etc.)

Zlyhanie jediného disku v poli RAID 0 má za následok stratu všetkých dát uložených v celom poli. Úroveň zabezpečenia dát pred stratou je preto nižšia v porovnaní so samostatným diskom a znižuje sa približne nepriamo úmerne s rastúcim počtom jednotiek v poli: MTBFRAID0 ≈ MTBFdisk / n (MTBF = Mean Time Between Failures, tiež MTTF = Mean Time To Failure – stredná doba do výskytu kritickej chyby; očakávaná životnosť; n je počet diskov).

3. Systémový disk by som nedával do poľa, viď vyššie...

SSD disk je oproti klasickému disku rozhodne niekoľkonásobne rýchlejší. U SSD zrejme nehrozí pomalosť načítania...
RAID-om si určite nepomôžeš, písal som to už vyššie (citácia z wikipedie), zrejme odmietaš fakty a preto by som tento nezmyselný pokec považoval za vyriešený.
Nehovoriac o tom, že hw podporu RAID majú len "serverové" dosky, to čo máš doma je určite nejaké sw "ojebávatko"...

Proč by měli bejt v řiti? žádný extra důležitý data na tom nebudou jenom hry.

• Protoze v RAID 0 (striping) kdyz ti SSD (viz. poruchovost 'HDD' vs 'SSD') !polame!, tak ti zbydou jen oci pro plac.

• Z jakého duvodu potrebujes pouzit <SSD> disky ?
• Uz i plotnové, maji co na snad az 'generickych' ovladacech co delat (hlavne u no server MB), aby opravdu fungoval bezstarostne. (neznam cloveka, co by RAID zapojoval a nerval u toho jak sprosty zednik)
*Jestli potrebujes RAID/striping , zakup si klasicky <HDD>, rychlost budes mit i tak k tomu podstatne vetsi uloziste, mensi poruchovost, cena, zivotnost
(Neboj, v Battlefield budes i tak jako prvni kteremu se nactou mapy a cekat az se ostatni pripoji).

já jen doplním:

RAID0 nezvyšuje rychlost, ta je limitována rychlostí rozhraní (v tomto případě SATA),ale snižuje latenci (zpoždění), což má smysl u plotnových disků, avšak postrádá smyslu u SSD, kde jsou latence skoro nulové a naopak režie fakeRAIDu se spíše zvýší.

jj, RAID0 na SSD je totalni nesmysl.

---

tazateli, to jdes opravdu delat RAID bez nastudovani zakladnich vedomosti? Vzdyt je to napsano snad vsude kde se o vykonu SSD mluvi a touchwood uz ti napsal i sem proc.
RAID0 si delej na plotnovych discich, tam smysl z hlediska vykonu ma.

ano lenze to je pc na hudbu, kde je nutna co najnizsia latencia v realtime spracovani zvuku, ziadne herne pc, kde sa po tomto nahanat nemusis.
Ten raid benchmark je tiez nic moc, nakope tomu zadok hociktory z PCIe M.2 SSD, sa pozri po takom samsung SM951, citanie vyse 2GB/s. Staval som s tym PC, benchmarkoval som to, videl to nazivo. Riadna raketa. Ale ako tu uz napisali, rozdiel v loadingu moc velky nebude, ak nejaky vobec bude. Ci budes hotovy o tri sekundy skorej je nepodstatne.

Ked uz mas bohateho otecka a musis do PC natlacit cim viac penazi, tak kup ten samsung a zabudni na cele raid a podobne hovadiny.
Alebo mi tie (pre teba ocividne) zbytocne peniaze posli, bodlo by mi takych 200 eur :-)

Jestli by to šlo abych nemusel znovu instalovat systém?

Ty pouzivas SSD, bojis se preinstalace OS a nemas udelanou bitovou kopii systemu?

Proste zazalohuj a po te system obnovis na nove vetsi SSD, jestli ti jde o zachovani instalovaneho OS a chces zvetsit prostor na rychlem M2 slotu.