Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Internet v mobilu - pár dotazů od naprostého nováčka

Jsem asi neobvyklý úkaz, ale do teď používám 10 starý mobil bez připojení k internetu. A chci si pořídit nový s internetem. Něco jsem si o tom zjišťoval, ale radši se chci zeptat na několik základních informací. Předem díky za odpovědi.

1 – Jak to vlastně funguje - připojení k internetu v mobilu probíhá přes normální SIM kartu? Nebo je potřeba mít nějakou speciální kartu na internet?
2 – Jak internet v mobilu aktivuji, když mám „dobíjecí“ kartu na kredit, a ne paušál? Stačí poslat nějaká SMS?
3 – Ten internet v mobilu je v rámci České republiky přístupný prakticky všude? Nebo jen ve městech a jejich okolí? Jako když budu třeba někde na výletě, tak jestli se odtamtud přes ten mobil mohu připojit k internetu.
4 – Jak si stojí O2 vs T-mobile, pokud jde o internet v mobilu?
5 – Na co si u internetu v mobilu dát pozor? Nějaké další rady a tipy?

Díky.

Internet v mobilu lze přijímat dvěma způsoby - jedním je WiFi síť, druhým je pak síť mobilního operátora. Oba způsoby lze samozřejmě kombinovat.
K otázkám:
1. přes síť operátora, čili přes normální SIM kartu
2. obvykle SMS zprávou operátorovi zakoupíte patřičný objem dat
3. tam, kde je dostupný signál vašeho operátora, lišit se může rychlost připojení v jednotlivých oblastech
4. ceny i pokrytí obdobné
5. na cenu - mobilní data jsou to, na čem oprátoři rádi vydělají

Ok. Ještě se zeptám – koukal jsem na ty datové balíky. Lze nějak specifikovat, kolik MB měsíčně se vypotřebuje při používání? Abych si mohl lépe představit, jaký ten balík si pořídit. Je mi jasné, že je to přímo odvislé z toho, co tam člověk dělá, ale pokud byste to rozdělili na 1) mírné používání, 2) průměrné používání, 3) aktivní používání, 4) velmi používání

Jen tak přibližně pro představu.

Díky za odpovědi.

Dva doplňující dotazy k bodu 2
a – Je třeba ty data takto SMSkou „kupovat“ znovu každý měsíc? A lze ten zakoupený „tarif“ změnit na jiný, když třeba po čase přijdu na to, že mi ten původní nevyhovuje?
b – Co se stane, pokud bych náhodou neměl dostatek kreditu v okamžiku, kdy sen ten balík obnovuje?

napríklad v orange ak napíšete na 473 SMS "AJ" dá Vám to na týden a dál už nic, ak "AP" na týden a vždy Vám to každý týden bude odoberať krediť a obnovovať balík ak "AJ30/AP30" rovnako ale na 28 dní nie na týžden. prípadne môžete predlžovanie hocikedy dalšou SMS zrušiť a pod.

b, v prípade ak nieje dostatočný kredit na zakúpenie balíku tak balík sa nekúpi, kým nedobyjete, a kredit sa nestiahne.

1, vo vätšine prípadoch áno jde SIM kartu používať aj jako pripojenie k internetu
2, to je kdy jak, nekdy rovno máš pripojenie k internetu a ono za každý stiahnutý bajt sa odečte nejaký kredit, taky to môže byť cez SMS (napríklad v mojom prípade - orange napíšu smsm "AJ" na číslo 473) alebo zavolať na nejaké číslo, alebo zadáš USSD kód, napríklad *832#7742658 a pod, kódy možno získať priamo od operátora prípadne na stránke webu a pod, alebo si predplatíš balíček na benzínovej pumpe a to zadáš do mobilu podobne a dá ti to napríkald 500MB dát na mesiac.
3. Teoreticky vo vätšine prípadov v celej republike, môžu byť aj balíčky ktoré platia pre európu a pod, nekdy je skôr problém signál bez ktorého sa nepripojíte.
4. internet v mobilu je takmer stejné u všech operátorov, zvyčajne obyčajný levný paušál nebo karta na kredit (easy) sú zvyčajne robené tak že pri aktivácii zhltne 100KČ kredit a pak na mesiac dá 1GB a pod, všade je to inak, informovať sa môžete priamo u operátora...
5. pozor si treba dať iba na FUP, ked prekročíte rýchlosť internetu zvykne klesnúť na nepoužitelné minimum.

áno, ale zvyčajne na tolik sníženou rýchlosti že sa to dá pokladať za vypnutý internet,... typicky 64kbps a pod. čož su dnes hodnoty jaksi viac než prinízke. Takže Vás to núti aj tak zaplatiť další balík, prípadne aktivovať automatické obnovovanie.

Sú ale aj výnimky záleží, sú nekteré kde to vypne rovno. Vždy záleží od programu, služby, operátora, atd,...

400MB týdne je 1.600MB teda 1.5625GB dát, cena kedže kupuješ na mesiac 4x týdnové balíky je 4x 89KČ = 356kČ za mesiac a za 1.5GB dát pričom priamo ten mesačný balík máte za cenu 299KČ, tak nevím, mne prijde vyhovujúcejší ten mesačný balík, ostatne všetko mi to prijde jak zlodejina.

je to takmer jedno, všetko je rovnako predražené, ak už potrebujete internet do mobilu fakt súrne, tak brať, ak nepotrebujete, alebo by ste sa bez toho vedeli zaobíst tak je ideálne nemať. A radeji doma sa pripojiť na wifi router (pevný internet, ako ADSL/ VDSL/ optika a pod)

ja síce už dlho mobilný internet nemám (ani nechci) mám iba ADSL, takže 1 notebook a 1 mobil na wifi routery pripojen, z notebooku miniem cca 200GB dát za mesiac, rekord mám 742GB, a kdybych nebyl omedzen rychlostami download 10mbps a upload 1mbps a blbej FUP čo tento rok zaviedly (300GB) tak bych internet využíval ešte na 2 dalšie vecičky, to bych mal minutých dát ešte omnoho viac. Vím moje používanie je kus náročnejšie než bežného uživatele, ale pre bežného uživatele je len pre mobil 5GB taký rozumný stred, pre PC / notebook aspoň 20-50GB,...

nenávidím FUP (fucking user power)

FUP prekročíte tak že za dané určité obdobie stiahnete viac dát než je limit,... info kolko dát do limitu chýba môžete zistiť cez sms "STAV" v prípade orange na číslo 444, v prípade iných operátorov sa informujte,...

na sledovanie spotreby dát postačí aj utilita v androidu

[img=http://www.talkmob.com/wp-content/uploads/2013/06/Data-Usage-Samsung-Galaxy-S4.jpg]http://www.talkmob.com/wp-content/uploads/2013/06/ Data-Usage-Samsung-Galaxy-S4.jpg[/img]

Fair_User_Policy

jinak ak prekročíte FUP tak dalšou SMS prípadne iným spôsobom môžete doplatiť další balík, tzv,... typický vydieračký spôsob operátorov jak zarobiť.