Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Operační systém nenalezen

Dobrý den, mohli byste mi poradit s mým novým problémem? Týká se mého staršího ntb, značky Sony (model VPCEJ1Z1E) - má win10. Před chvíli jsem ho chtěl resetnout na tovární nastavení přes normální obnovení windows. Restartoval se, ale znovu nenaběhl, tak jsem ho zapnul a obnovení do továrního nastavení pokračovalo dále, ale po chvíli to hlásilo chybu, kterou jsem ani nezjistil, bylo tam na výběr pokračovat/zrušit obnovu do továrního nastavení, tak jsem vybral pokračovat a pár minut to fungovalo bez problémů. Po chvíli to hlásilo tu samou chybu a to už se mi zdálo divné, byl tam znovu ten samý výběr, ale to už jsem dal zrušit, po předchozích pokusech by to znovu vyhodilo tu samou chybu. To se ntb vypnul. Zapnul jsem ho a naběhl jako normálně, najelo logo Vaio a najednou vyskočilo černé okno s tímto textem ('An operating system wasn´t found. Try disconnecting any drives that don´t contain an operating system. Press Ctrl+Alt+Del to restart."). Zkusil jsem ho vypnout, restartovat popsaným způsobem a stále to zobrazuje tu samou černou obrazovku s textem. Díval jsem se, co s tímto crashem a tak jsem vytáhl HDD z ntb a poté jsem ho znovu vložil, ale bez výsledku.
Předem děkuji za rady. :-)

PS: Parametry ntb: http://www.sony.co.uk/support/en/content/cnt-specs /VPCEJ1Z1E/list

Ne, původní klíč na Win 7 použít pro Win 10 nelze. Při prvotním upgradu win 7 na Win 10 si Microsoft vzal otisk HW na svoje aktivační servery a přidelil mu automaticky digitální licenci. Nikoliv sériový klíč. Stáhni si Win 10. Při instalaci pak výzvu pro zadání čísla jednoduše přeskoč (2x, poprvé na začátku instalace, podruhé při konfiguraci systému). Jakmile se dostaneš do nainstalovaného Win 10, windows se aktivuje automaticky na základě digitální licence patřící k tvému PC (HW otisku).

Zjistil jsem "krásnou věc" v biosu o product key nebo podobně není ani zmínka, podíval jsem se na spodní stranu ntb a tam sice je ta nálepka, ale u toho klíče chybí posledních pět znaků, což značně komplikuje situaci. Nevíte co s tím? Půjde to ještě nějak získat nebo bude třeba nový systém (popř. jaký? win nebo linux? - ntb se používá na práci, ale jen jako záložní stroj, takže by stačilo, kdyby na něm jel office, který myslím funguje i na linuxu)?