Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odešel zdroj

Dobrý podvečer,

mám prostý dotaz. Ani ne hodinu zpátky mi bouchl (zkratoval) zdroj. Koukám po novém, ale mám trochu strach jestli náhodou ten zkrat nepoškodil nějaký další komponent :/.
Nový zdroj (pro mě 600W) mě přijde na víc než tisícovku kterou zrovna nemám jen tak na rozhazování a bojím se že když ho koupím zjistím že zkrat poškodil něco dalšího a bude to chtít další peníze.

Před zkratem se počítač tak sekundu vypnul a pak rána a smrad. Popravdě nevím jestli je vůbec něco takového reálné ale je možné že se počítač vypne před zkratem aby zmírnil škody ? Protože rána přišla až po tom co se počítač samovolně rychle vypnul tak si nejsem jistý ale pevně v to doufám.

Když jsem ho rozebral a kontroloval jak to vypadá (čuchem) spálený byl určitě jen zdroj. Grafika ani nic jiného nesmrdělo, ale přeci jen mám strach.

Předem děkuji.

A co chces poradit? Na pohadky never, kristalovou kouli tu nikdo nema. Ano mohlo toho odejit vic - deska, procesor, pameti, grafika, disk, klidne mohlo odejit vsechno anebo taky jen ten zdroj, bez ozkouseni novym zdrojem to nezjisti ani nejvetsi machr na PC. :-)

Jo, je tam pojistka, obvykle nesepne vcas, ale treba u tebe jo a odesel opravdu jen zdroj, co my vime.

Tak ono se to stejně nevyzkouší jinak, než zapojením fungujícího zdroje. Snad raději začínat od minimální konfigurace, není hned potřeba zkoušet všechno najednou. Opravdu je potřeba 600W zdroj nebo jde jenom o to pořídit co nejvíc wattů za co nejméně peněz?

no že potřebuju přesně 600 to není jistota. Do teď tam byla 550, ale když už bych kupoval nový, chtěl bych se vyvarovat případnému přetížení, protože v tu chvíli jsem na tom počítači měl otevřeno hned několik věcí a nenapadá mě z čeho jiného to mohlo vzinkout :/ nebo ne ?

A někým používaný se mi kupovat nechce, přeci jen to může být více nebezpečné než koupě nového se zárukou.
Spíš mám ale strach o zbytek pc, jak tak ale koukám není jiná možnost než nějaký sehnat a zkusit to. Největší strach mám o grafiku, ale jak říkám nic jiného nesmrdělo tím spáleným pachem. :/

Tak snad ne takovej že opravdu zrušil i další komponent.

Nicméně výrobce grafiky uvádí jako doporučený 500, tak snad to nebude takový problém když bude kvalitnější.

Už sem se na tohle sice jednou ptal, ale myslíš i ty že je reálné že tam je nějaká pojistka která vypočítá pravděpodobnost zkratu a tak pc vypne ještě před tím než to bouchlo ? Sekunda, max sekunda a půl ? :ú

výrobce grafiky uvádí jako doporučený 500

To se uvádí právě kvůli lidem, kteří kupují šmejd zdroje. U kvalitních stačí podstatně nižší watáž.

je nějaká pojistka která vypočítá pravděpodobnost zkratu a tak pc vypne ještě před tím než to bouchlo ? Sekunda, max sekunda a půl ?

Dobrý vtip.

Dobře, Díky.

Tak ještě poslední věc,
projížděl jsem si jiné téma kde se probírají právě ty zdroje, a i tady to někdo psal. Kvalitou oplívají Seasonic ?
Seasonic SS-400ET-T3 - cena je v mém případě stejná jako kdybych šel do té 6OO ale ve stávající situaci bych raději pořídil něco levnějšího i za cenu trochu nižší kvality.

Fortron HEXA+ 400W ? Je to reálné ?

I obycejny 500W Seasonic stoji ke 2 tisicum, vtip totiz neni v poctu Watt, ale v kvalite soucastek. A kvalitni zdroj, ktery bude drzak treba i na 10 let pod 2 tisice neudelas, takze koupis namachrovanou 600W plecku a ta ti zase za dva roky odpali dalsi pocitac.