Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak vypnout točení hdd softwarově

Zdravím, chtěl bych se zeptat mám v druhé šachtě notebooku interní disk a chtěl bych ho použít na zálohu dat, chci aby zůstal zapojen v sata a vypínat ho když ho nepotřebuju (aby se netočil) abych prodloužil životnost disku. Jde to udělat ve win8 nebo v biosu, vypnout točení disku?

jj, u disku cim hustejsi zaznam, tim nizsi zivotnost, u procaku (CPU, GPU vcetne vyroby pameti a SSD) plati cim nizsi cislo technologie vyroby, tim nizsi zivotnost.

Proste veskere navysovani vykonu jde na vrub zivotnosti, takze to, ze 15-20 let stary pocitac stale jede a omezujicim faktorem jsou jen kondenzatory s zivotnosti 20-30 let, zatimco novy PC je za par let kaput, je vcelku normalka.

radsi disk vyndej a kup usb krabicku

navic pri zapnuti notasu ti stejne bude nabihat a zapinani motorku je mozna horsi nez konstantni beh.

notas ti nekde spadne a disk naraz neprezije, opravdu lepsi ho mit bokem.