Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Péče o disk v NB

Zdravím, budu kupovat notebook na výšku (asi za 30 tisíc), myslím, že ho budu často přenášet, bojím se o HDD. Jak to je s ochranou HDD v noteboocích? Mají tam nějaké protiotřesové pouzdro nebo jinou formu ochrany (vzhledem k tomu, že když se s diskem při jeho práci bouchne, může se poškodit)? Jak nejlépe se spuštěným NB manipulovat?
Je v režimu spánku a při úplném vypnutí disk v bezpečí proti poškození oproti tomu, když pracuje a jsou režim spánku a úplné vypnutí na stejné pozici co se týče možnosti poškození disku?
Díky za odpovědi :)
btw, se SSD můžu "třískat jak chci", že?
Ještě k tomu SSD, pokud je na NB 128GB SSD, jak byste mi doporučili vybrat ten lepší?

Díky, myslíte si, že je rozdíl ve výdrži/spolehlivosti disku (stejné kapacity) v notebooku za 15 tisíc a za 30 tisíc?
Doporučili byste značku HP a MSI víc např. oproti Lenovu (někde jsem tu viděl "Lehovno" v předcházejících tématech :D a zrovna na alze je jeden za 26k s parametry těch za cca 30 a je na něho hodně stížností)?

Je tam omezení financema, nicméně nevíte, kolik zbyde na 128GB SSD místa, když na něm bude nainstalované windows 10 a zřejmě pár programů od výrobce NB (119,2GB - ?)? Btw někde jsem včera četl, že pro udržení rychlosti SSD je na něm třeba mít 20-25% volného místa, dává něco takového smysl (v tom případě by mi toho místa opravdu moc nezbylo)?

Díky, je zajímavý, kdybych měl těch 4-5 tisíc navrch, hned to beru :), nemáte taky nějaký podobný tip do 30 tisíc (taky s 960m)? Tenhle by se de facto i vlezl, pokud by k tomu nebyla ta sada věcí (zmíněná v hodnocení), to znamená, že do 30k by mohl mít nějaký pěkný a tlustčí stejné parametry (protože už od 35 se dá koupit 970m, která má dvojnásobný výkon oproti 960m podle tabulek, což mě nicméně hodně překvapilo)
Jaký je, prosím, rozdíl mezi SSD a M.2 SSD?

Ale toto je sparťanský počítač :) a určite využívaš externé úložiská.
Windows sa vie pekne nafúknuť, aktualizácie, každá instalačka odložená.. a to nerátam žiadne používateľské údaje.

Inak, bol som celkom prekvapený, keď po odinštalovaní spominaného officu pribudlo asi 11 giga voľného miesta.