Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Větrák se přestává točit (Urgentní)

Dobrý den,
potřebuji co nejrychleji pomoct.
Na mém notebooku Toshiba Satellite Toshiba Satellite P850 se vždy po startu BIOSU přestane točit větrák. Začalo to dělat dnes. Předtím nebyly žádné problémy celé tři roky. Podrobně: Zobrazí se logo Toshiba, větrák se točí na plné otáčky, zobrazí se logo Windows, větrák má pouze snížit otáčky, ale on se úplně vypne.
Pokud spustím notebook a otevřu BIOS, tak i při otevřeném BIOSU se přestane točit větrák. BIOS je jen základní. S tímhle se tam nedá nic nastavovat.

Předpokládám, že nejspíše asi bude na vině softwarová chyba. Prosím, je to urgentní. Nevíte, kde by mohla být chyba? Zkusím ještě obnovit OS.

OS: Windows 10 Home x64

Myslíte? Můžu zkusit, ale ještě jsem zjistil, že když notebook připojím do nabíječky, tak se větrák na 10s roztočí a potom se znovu zastaví. Takže asi to bude BIOSEM. Ale BIOS mám aktualizovaný už asi 2 roky a nic jiného jsem s ním nedělal.

Asi ano, neznam tvuj notas, ale BIOS si v modernich PC hlida a resi BIOS a to i pod OS. Samozrejme da se pod Win i pod linuxem nainstalovat softwarove nastroje na rizeni otacek, ale casto moc nefunguji - nejsou v souladu s rizenim otacek ventilatoru BIOSem, do porucuje se tedy nic neinstalovat a nechat to ridit BIOS, ktery toi obvykle dela nejlepe.

Takze bud aktualizaovat BIOS nebo jak uz ti tu pisou, muze byt ventilator zadreny a nizsi otacky neutahne a zastavi se.

Teď jsem se koukal a nezdá se mi, že by byl zadřenej. Foukám schválně brčkem do větráku a když je noťas vypnutej, tak se v pohodě roztočí a zastaví a když je zapnutej, tak úplně stejně. Myslel jsem, že když bude zapnutej, tak ho třeba s mojí pomocí roztočím a budu se chvíli točit, ale ne. Setrvačně se dotočí. Tam spíše nejde napětí.

Měl jsem stejný problém, také na Tošchybě a pomohla mi aktualizace biosu...
V nastavení biosu jsem neměl žehné možnosti nastavení...
Mě se konkrétně zastavoval větrák od GPU a ta se pak přehřívala i na 90 stupňů.

Já zkusím nejdřív zajet do práce profouknout to stlačeným vzduchem. Ale teď když na to koukám, tak větrák se při sebemenším zahřátí CPU roztočá a jede. CPU na 100% a vvětrák se rozjede tak na 100%. Mám teď podezření, jestli v tom není nějaká aktualizace BIOSU přes Windows Update. Dříve se mi větrák točil vždy minimálně na 50% i když nebyl zatížen. Teď když není zatížen, je na 0. CPU má přitom standartní teplotu cca 45 C. Jakmile teplota vyšplhá na 55 C, větrák se roztáčí a chladí.

Zalezi jestli jsou ventilatory regulovany v BIOSu pres signal nebo napetim. Pokud napetim, tak napriklad ventilator se dokaze z standardniho stavu roztocit na minimalne 5V, ale pokud je zadreny, tak potrebuje vyssi proud na roztoceni a teda se roztoci treba az pri 7V, jenze BIOS to nevi a dokud se nezvysi teplota procesoru (procesor je v akci a jede na vyssi vykon), tak proste BIOS proud neprida a neroztoci se ventilator.

Opravdu jsou pravdepodobne jen dve moznosti
1. chyba BIOSu, ktery spatne vyhodnocuje regulaci
2. zadreny ventilator, ktery se nedokaze na mensi napeti roztocit.

Teď jsem se koukal a BIOS mám nejnovější. Aktualizoval jsem ho asi před rokem a půl.
Dříve, pokud nebyla žádná zátěž na procesoru, tak CPU měl 45 C a větrák se točil pořád asi na 50-60%. Jakmile jsem začal třeba renderovat, větrák se rozjel na max a teplota dosahovala 90 C. (Tato teplota je u těchto notebooků normální, jsou podle popisu stavěné na 130 C)
No a teď, když procesor není zatížen, tak větrák se zastaví (sama AIDA64 ukazuje 0%) a teplota CPU je stále na těch 45 C. Nijak se nezměnila. Ale jakmile trošku skočí na 50C, tak větrák se rozjede na těch 60%. Potom klidně zpomalí i na takových 40% a jede dokud teplota se nedostane zase na těch cca 45 C a pak se zastaví. Když je procesor vytížen na max, tak větrák vyjede na 100% a teplota se zase pohybuje pod 90 C.

Teplota se nijak nezměnila, jen se změnilo chování větráku. Já si teď myslím, jestli se přes Windows nedostal do BIOSU nějaký update. Mám Windows 10 a tam je s těmi aktualizacemi všechno možné...

A kdyby byl zadřený větrák, tak ho neroztočím fouknutím přes brčko. Větrák se normálně hladce zastavuje a rozjíždí.

No tak ted nejak nevim v cem je problem? Zvlast kdyz se tedy nemeni teploty tak se vetrak vypne pac neni potreba (45 stupnu je vazne OK) ale kdyz je potreba tak se roztoci tak v cem je problem? Jen se zmenilo chovani..

Nebyl (i kdyz mozna kecam) nejaky update ktery tohle dela kdyz neni dosazena urcita teplota?

Takhle je to u grafika alespon u moji...pokud je do 60 stupnu tak se ventilatory netoci.

Jsem si jistý, že když to mělo v sobě základní BIOS, tak se větrák točil pořád. Ale jak jsem ho asi před rokem a půl upgradoval, tak se to asi změnilo. Udivuje mě, že jsem si toho za celou tu dobu nevšiml.
Dospěl jsem asi k příčině. Když se ten větrák vypne a je všude klid, tak je slyšet jen harddisk. No a já měl celou tu dobu dojem, že to hlučí větrák a neověřoval jsem si to šáhnutím na větrací otvor nebo podíváním se zespoda.

No a dnes jsem se podíval a vyděsilo mě to, že se větrák netočí, protože jsem se už u jiného notebooku s takovým problémem setkal. Větrák běžel jen při spuštění BIOSU a při nabootování Windowsů se vypnul. Pak vyšplhala teplota na 100 C a notebook zhasl. Ale to se mi stalo u 15 let starýho Aceru na Windows 7. Nakonec jsem vyndal baterku z notebooku a větrák běžel jak má. Dodnes to nechápu.

Myslel jsem si, že já budu mít podobný problém, ale jsem rád, že to takhle dopadlo. :) Díky za rady!