Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zčernaly mi fotografie

Ahoj. Před několika lety jsem si uložila fotografie na dvd. Mohla jsem se na ně dívat kdekoli a všechny se normálně zobrazovaly. Jednou ale místo fotek byly jen černé čtverečky a hlásí mi chybu při čtení.. Pročetla jsem spoustu rad a zkusila opravit fotky, všemožné přehrávače médií, ale nevím si rady. Fotografie mají svou velikost a popisek, ale po otevření pouze černo. Poraďte prosím, jak se k nim zase dostanu. Je to 22 gb fotek..Děkuji za jakoukoli radu. Julie
V příloze zkusím nahrát jednu z fotografií.. Děkuji

Jak stare je to DVD? Pokud bylo uskladněno slušně a není poškrábané, pak vyzkoušet načíst v jiných počítačích.
Pokud bylo uskladněno někde v teple, tak budeš mít problém. CD a DVD stále pracují a ten materiál, ze kterého to je vyrobené se tvaruje (roztéká). Čím větší teplo, tím rychleji.

Může to být staré tak šest let, možná i více. Poškrábané není, uchováno bylo v obale jako ostatní dvd a cd, které normálně fungují, akorát na nich je hudba a filmy, ne fotografie. V jiných počítačích se také načte, ale opět místo fotografie se zobrazí černý čtvereček nebo hlásí neplatný formát nebo chybu.. Přitom se na fotky dalo dívat i na televizy, v notebooku, kdekoli..

ono ovšem taky záleží na kvalitě těch médií. Třeba takovým Yudenům páleným v kvalitní smažce věřím, že vydrží klidně 50 let (zatím mám ověřeno 15 let, prvním mým zlatým kodakům je nyní už přes 20 let - tam ale tehdy jedno médium stálo 150Kč a smažka 100 tisíc :-)), pokud na ně nebude svítit slunce. Neznámým médiím z hyperkvelbu, jejichž jediným znakem je nízká cena a neznámá značka, tak tam dost pochybuju, že přežijí 3 roky.

Ať tak či onak, DVD nebo CD jsou naprosto nevhodné k uchovávání alb fotografií, protože s velkou pravděpodobností každé jednou odejde. Pak už fotky ze svatby nebo promocí nikdo neuvidí.
Moc se o tom nepíše, přitom takhle fotky skladuje kdekdo.
Konstruktivní rada?
Osobně dbám na to, aby veškeré fotografie byly zkopírovány na minimálně dvou discích (oddělených - ne na jednom počítači, vhodnou volbou je externí disk). Ty disky musí být v provozu, během něhož se testuje jejich životaschopnost.
Čím více kopií, tím lépe. Kopii na CD nebo DVD nepovažuji za spolehlivou.

Tak ono hlavně ty DVD jsou hodně citlivá na slunce a to i když sluneční svit dopadá na stranu potisku.
Měli jsme nevhodně umístěný stojan u okna a zažloutlá CDčka jsou stále hratelná, zato DVD nikoliv, buť nejdou vůbec, nebo to zobrazuje soubory s nesmyslnými názvy a to mám vypalovačku která přečte i totálně doškrábané DVD.