Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sestava v ceně 17-20k

Zdravím, chtěl bych požádat o návrh sestavy v cenové relaci od 17 do 20 tisíc korun (pokud možno nejlepší kombinace v dané relaci). Využití PC bude velmi různorodé, od kompilování zdrojových kódů, renderování videí až po hraní her.

V sestavě by mělo figurovat Intel CPU (pokud možno Skylake - podpora DDR4) a za rozumnou velikost RAM bych považoval 16GB. Při výběru grafické karty pokud možno zohlednit využití Linuxu (Arch) jako OS (po ukončení podpory proprietárních AMD ovladačů byly s open-source nějaké problémy, ale nevím, jaká je situace konekrétně, takže to nechám na uvážení toho, kdo bude kartu vybírat).

Do sestavy netřeba zahrnovat SSD (již mám - 250GB), monitor a OS.

Zbytek již nechám na vás a případné otázky rád zodpovím.

Předem děkuji za návrhy.

No patram ted potom, mam tu i dotaz:

http://pc.poradna.net/q/view/1651563-linux-amd-nvi dia-wayland-mir

Ve zkratce:

Na linuxu se pripravuje prechod z X-ek na nove graficke prostredi a jak to tak byva posledni dobou, tak s nedohodli a RedHat pripravuje prostredi Wayland a Canonical prostredi Mir.

Vetsina linuxu se priklonila na stranu Waylandu a to znamena odtrzeni Ubuntu, ktere bude slapat na Miru.

Intel oznamil, ze do budoucna jen Wayland a protoze ovladace jsou open-source, tak pokud bude nekdo chtit neco jineho, at si dodela sam.

NVidia slibila Mir a uz na Ubuntu beta verze slapou.

AMD neslibila nic a tak se nevi a muze se stat, ze grafiky od AMD budou do budoucna s Ubuntu nekompatibilni. Pro me je podstatnejsi zustat na Ubuntu nez poridit Radeon, takze jdu do GeForce.

Nejak jsem se uz ztratil v tom, co chces aktualne koupit. Sambilionk ty sestavy meni, takze asi uz nebude aktualni.

Jestli teda mas nejakej predvyber, tak ho sem dyztak hod, at se muzeme dal bavit.

RX 480 8GB je co vim na teze cene jako GTX1060 6GB, jestli ale chces neco levnejsiho, tak GTX1060 3GB ma silenej pomer vykon/cena, to je lepsi vzit RX470 4GB. Na Wayland to bude asi v pohode, ono to vypada, ze se bude AMD vic snazit s open-source variantou "amdgpu", takze pokud na tom nepobezi 3D, tak asi jasne.

Jinak ja mam Cinnamon na Manjaru na samohrajce, ono taky uvidime jak dokazou vyvojari Cinnamonu Wayland implementovat, jestli to bude takova hruza jako na Gnome pod Fedorou, tak potes panbu. No na te samohrajce mam a budu mit stejnak Intel HD Graphics a budu to asi drzet co to pujde na X-kach.

Ten zdroj nemaj a doba dodani neznama, nahradou je o neco drazsi:

https://www.czc.cz/seasonic-ss-520gm-f3-520w/16563 8/produkt

Ten disk 5400ot. bych nebral, sice ma instalace mas SSD, ale osobne pokud to neni ciste na zalohy nebo nekam do NASu vidim 5400 jako krok zpatky, bral bych 7200ot.

Seagate Desktop HDD - 2TB

WD Black (FZEX) - 2TB

Ano, ten Black je drahy, ale je tam 5leta zaruka, na druhou stranu srovnas-li ten Seagate a Blue (byvaly Green), zjistis ze jsou velmi podobne co se tyka uhnivani po skonceni zaruky, takze nevidim duvod nevzit rychlejsi.

Me zas drzi (jdu to zaklepat) vsechny Seagaty co mam a kleknul mi po 4,5 letech WD Black, nastesti zaruka 5 let a data zalohovana.

Resit spolehlivost a kupovat na misto Seagate disk WD Blue 5400ot., je nerozum. Ty disky se nijakou velkou spolehlivosti nevyznacuji.

Mimochodem Seagaty hodne klekali 7200.12, ale soucasny Seagate Desktop HDD 2TB je rada 7200.14.

Jestli teda chces nejakou rozumnou pravdepodobnost spolehliveho disku, jdi do WD Black nebo WD Red Pro, ktere jsou zaroven 7200 ot., takze vykonejsi. Nebo potom teda mas porad lepsi jit do WD Red (5400ot.), jestli chces spolehlivejsi disk.

Ale jo, situace neni dobra, ale pokud si chci co do spolehlivosti pomoct, tak WD Black, Red Pro se 7200ot. nebo Red s 5400ot.
Samozrejme nekdo se muze rozhodnout, ze je to moc drahe a da prednost necemu levnejsimu, ale pak zase moc nema smysl resit spolehlivost.

ohledně Linuxu vs AMD ovšem posoudit nemůžu

U nej je to v pohode, protoze AMD RedHatu podporu Waylandu slibila. Problem maji jen lidi, co jedou na Ubuntu a chteji zustat na Unity (a optimisticky doufaji v nejaky pokrok i smerem k propojeni mobilniho a desktopoveho sveta ze strany Canonicalu).

No vsak ja si taky na linux NVidii kupuju.

Nejnovejsi vyvoj je ale takovej, ze AMD uplne opustilo starej fglrx ovladac a spolupracuje na open-sourcovym novym ovladaci amdgpu a k tomu delaji s jejich patentovanyma technologiema amdgpupro.

Jednoduse ted je to nove tak, ze open-source:

problemovy intel ovladac

problemovy amdgpu ovladac

neporadeny vtip nefunkcni nouveau

Uzavrene ovladace:

problemovy nvidia driver

neodladeny amdgpu pro

Do budoucna se na linuxu chysta zmena na prechod z X-ek na Mir a Wayland.

Intel: podpora Wayland

AMD: podpora Wayland

NVidia: podpora Wayland i Mir

Takze kdo vi, ze chce Ubuntu s Unity musi NVidii, ostatni muzou i AMD.