Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sambu mi na sieti furt niekto prebije

Mam siet s desiatkami PC, ktora kedysi sla celkom dobre, ale v poslednych mesiacoch su problemy, ze sa vzdy nejake PC (sem tam 7, castejsie 10) rozhodne, ze stane master browserom.
Vzdy ho "ukludnim" tak, ze danemu pc odstavim jeho chutky v registroch pridanim kluca (viem existuje niekolko sposobov), ale otazka znie preco?
STara Samba 3.x sa vedela "branit" ucinnejsie teda aspon v logoch som videl, ze sa stopla ak bol niekto agresivny a hned mu master browsera zase zobrala. Nova 4.2.10 je nejaka "maksia", config som vsak prenasal, takze prirorita Samby je najvyssia mozna.
Zaujimave je, ze pc su stale rovnake a dajme tomu, ze teraz 2 tyzdne slo vsetko ok, dnes uz nie.
Niektore utoky Samba odrazi:

[2016/09/14 13:54:57.008010, 0] ../source3/nmbd/nmbd_incomingdgrams.c:313(process_ local_master_announce)
process_local_master_announce: Server 2VS3 at IP 192.168.2.242 is announcing itself as a local master browser for workgroup MSHOME and we think we are master. Forcing
election.
[2016/09/14 13:54:57.008278, 0] ../source3/nmbd/nmbd_become_lmb.c:150(unbecome_loc al_master_success)
*****

Samba name server PORIADIE_DELL has stopped being a local master browser for workgroup MSHOME on subnet 192.168.2.20
*****
[2016/09/14 13:55:14.158025, 0] ../source3/nmbd/nmbd_become_lmb.c:397(become_local _master_stage2)
*****

Samba name server PORIADIE_DELL is now a local master browser for workgroup MSHOME on subnet 192.168.2.20

*****

a potom zrazu zlyha

[2016/09/14 15:02:59.554504, 0] ../source3/nmbd/nmbd_become_lmb.c:150(unbecome_loc al_master_success)
*****

Samba name server PORIADIE_DELL has stopped being a local master browser for workgroup MSHOME on subnet 192.168.2.20

*****
[2016/09/14 15:03:15.060717, 0] ../source3/nmbd/nmbd_become_lmb.c:418(become_local _master_fail2)
become_local_master_fail2: failed to register name MSHOME<1d> on subnet 192.168.2.20. Failed to become a local master browser.
[2016/09/14 15:03:15.060872, 0] ../source3/nmbd/nmbd_namelistdb.c:320(standard_fai l_register)
standard_fail_register: Failed to register/refresh name MSHOME<1d> on subnet 192.168.2.20
[2016/09/16 09:49:25.392486, 0] ../source3/nmbd/nmbd_namequery.c:109(query_name_re sponse)

V com by mohol byt problem?
Restart Samby vzdy zaberie.

Je možné nahlédnout do smb.conf ? Popřípadě nastav (detaktivuj) 'domain, prefered = no, podle mě detektuje předešlí řaďič domény. Security más asi nastavené security=domain, a os level 255?
Jen nerozumím, jestli ten Master chceš nebo ne, jetli 'NE' :

domain master = no
local master = no
preferred master = no
os level = 0

Jestli 'ano' :

domain master = yes
local master = yes
preferred master = yes
os level = 65

SAMBě nelibuji, ale v druhé polovině odstavce to vypadá že nemáš nastavený HOST name,
Příklad :
přeNastav hodnotu host name :

$ sudo hostnamectl set-hostname

Odpoj se připoj se a jestli jede ( už nemusíš dělat nic), tak HOST nebyl jen nastavem, nic smrtelného..

sudo systemctl restart smbd.service nmbd.service

Ber to jen jako supozici né řešení ;-) (do nmblookup ses asi už díval)