Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vhodná distribuce Linuxu do NTP

Zdravím, jakožto mladý student oboru IT (18) vím, že by bylo výhodné, abych se naučil slušně používat systém s Linuxovým/Unixovým jádrem. Proto jsem se rozhodl, že si na svůj ntb zkušebně nainstaluju jednu z distribucí linuxu. Předem říkám, že jsem doteď vyrůstal na systému Windows (XP, 7, 10) a o Linuxových systémech vím pramálo. Učím se však rychle a v případě potřeby umím použít informace z internetu dostatečně na to, abych si poradil v neznámých situací.

Hlavní důvod přechodu k Linuxu?
- Chci se naučit používat příkazovou řádku na pokročilejší úrovni.
- Chci získat nové zkušenosti z neznámého prostředí.
- Chci si osobně porovnat rozdíly mezi Windows a Linuxovým systémem.

Co na NTB vlastně budu dělat?
- To, co doteď. Jakožto IT student, budu pracovat ve spoustě programech, ať už v grafických editorech, kancelářských balíčcích, či prostředích pro programování aplikací nebo webových stránek.
- Dále jakožto mladý člověk strávím většinu času hraním počítačových her.

Co očekávám?
- Hardwarovou kompatibilitu.
- Přehledné a rychlé uživatelské prostředí (nejvíce jsem zvyklý na prostředí W7 a 10, nemám však problém se naučit pracovat s novým).
- Bezproblémovou instalaci hw ovladačů.
- Dobré využití výkonu.

Co se týče herní zóny...
- Očekávám bezproblémovou kompatibilitu s hrami na Steamu. To je jeden z nejdůležitějších faktorů, jinak to pro mě Linux nemá smysl.

Co se týče hardwaru mého NTB...
- ntb je od výrobce Sony, model SVE1511J1EW
- Následuje část zkopírovaná od Heuréky (jsem líný)
Displej:
Úhlopříčka: 15,5"
Rozlišení: 1366 x 768 bodů (16:9)
Podsvětlení: LED
Povrch: lesklý

Procesor:
Intel Core i3-2370M
Frekvence: 2,4 GHz
Počet jader / vláken: 2 / 4
Vyrovnávací paměť L3: 3 MB
Výrobní proces: 32 nm
Maximální TDP: 35 W
Podporuje virtualizaci

Čipset:
Intel HM76 Express

Operační paměť:
4 GB DDR3 1333 MHz (1x 4 GB)
Maximální velikost: 8 GB

Grafická karta:
AMD Radeon HD 7650M
Velikost paměti: 1 GB

Multimédia:
Vestavěné stereofonní reproduktory a mono mikrofon
xLOUD
Vestavěná digitální kamera s rozlišením 1,3 megapixelu

Pevný disk:
Kapacita: 640 GB
Rychlost otáček: 5400 RPM
Rozhraní: Serial ATA

Optická mechanika:
DVD+-RW/DL/RAM

Komunikace:
Síťová karta 10/100/1000 Mbit/s
WiFi 802.11 b/g/draft n
Bluetooth 4.0+ HS

Uživatelské rozhraní:
Česká klávesnice
Numerický blok
Touchpad

Vstupy a výstupy:
1x VGA
1x HDMI (max. rozlišení 1920 x 1200 bodů)
1x sluchátka
1x mikrofon
1x RJ-45
3x USB 2.0
1x USB 3.0
Čtečka karet 2v1 (SD/MS)

Napájení:
Li-Ion baterie VGP-BPS26 (6článková)
Předpokládaná výdrž: 4 hodiny
Hmotnost baterie: 305 g
Provedení šasi:
Barva: bílá
Materiál: plast
Rozměry: 372 x 254 x 25 – 35 mm
Hmotnost: 2,7 kg

- pevný disk jsem vyměnil za SSD.

A co vlastně po vás chci? Doporučení pro mne nejvýhodnější distribuce Linuxu.

- Očekávám bezproblémovou kompatibilitu s hrami na Steamu. To je jeden z nejdůležitějších faktorů, jinak to pro mě Linux nemá smysl.

To jste mohl napsat hned a ušetřit ostatní čas na čtení celého elaborátu. V tomto případě je pro vás jakákoliv linuxová distribuce zbytečností.

Porad plati, ze na hry jsou Windows. Nema smysl prechod na linux, kdyz hrajes hry, nehlede na to, ze notebook neni desktop a casto linux moc dobre nefunguje, protoze chybi optimalizace od vyrobce, kterej ji udela jen pro Windows.
Jak to ma Sony nevim, ale zrovna u nich bych na stabilitu na linuxu moc nespolehal, treba Asus neni vubec pro linux vhodnej a snad jsou obecne lepsi Lenova, pokud to ma behat pod linuxem. (Kdyz linux na notebook, tak nejprve navstivit linuxove forum a zjistit si kompatibilitu jednotlivych modelu notasu s linuxem a pak si uz odzkouseny model jinymi uzivateli koupit bez OS a nainstalovat tam linux.)