Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem pristup z internetu na mikrotik 951

v Quickset mam nastavene VPN Adress, XXXXXXXXXXdce.sn.mynetname.net. Vo win7 som sa cez to vedel pripojit na mikrotik z internetu . . . Teraz vo win10 mi napise ze K tomuto webu sa neda pripojit. Ani ked som zakazal firewal. Kde je problem? nechcem to zase vsetko valat na win10 . . . z .okalnej ide, ale to mozem napisat kludne ip adresu mikrotiku . . .

tady na fóru se ukazuje tvoje adresa, pokud sis nevšim. odpovídá tvému routeru?
jako majitel mikrotiku bys měl tušit, jestli je statická nebo dynamická.

ten android připojuješ přes wifi mikrotiku, nebo přes data zvenčí?

z normálního pc se na router dostaneš, nebo už mají všichni známí retardovaný systém?

no . . . vcera som zakazal na mikrotiku firewal, nasledne som sa prihlasil nanho aj cez siet operatora . . . opetovne som povoli firewal, a uz sa dalo prihlasit cez mobilne data
nasledne som dal 6.71 tusim, a dnes sa neviem prihlasit ani cez apk androida, co vcera este islo . . . jedina vec co sa menila, bola verzia
acez mobilne data sa mi zase neda nanho prihlasit
ale ping na tu adresu ide, ktora zastupuje mynetname

Mynet spravi nieco ako ddns sluzbu,nikdy som to blizsie neskumal, aj ked v konfigu sa to spomina ako vpn.
Teraz som to otestoval na MT u seba a po zadani hostname ma to napojilo na MT...ale na moju branu a nie na AP, na ktorom som to nastavil. Takze to vyzera skor, ze je to ddns a nie vpn ako uvadzaju v konfigu.
Inak nechapem naco pouzivas u UPC nejaky pofiderny router, sak si daj ako branu ten MT a nemusis sa hrat s vpnkami.
Inak naposledy, ked som nastavoval nieco u zakaznika v BA na UPC som zistil, ze zakaznika dostal prideleny ip rozsah 4 IP na jednu linku, takze okrem MT ako brany som si mohol popridelovat dalsie 3 IPecky inym zariadeniam. Skus sa na to popytat pripadne ak potrebujes pristup na ine zariadenia, platil za to nejakych 20 eur mesacne myslim len (komplet za net).

nepouzivam to ako vpn, ale presne ako si napisal, ako ddns
modem vyhodit nemozem, lebo pevna linka od UPC
viac IP npotrebujem, len sa dostat na ten MT ked niesom doma, ak by daco nahodou.
Doteraz to fungovalo bez problemov, mal som vyrobenu ine ddns, to som potom zrusil, ked som zistil ze to ide cez to, co poskytuje MT

UPC poskytuje verejnu a dynamicku, problem je, ze ta verejna moze byt nastavena na brane do Internetu a ta brana (router) nieje u teba na Mikrotiku, ale v priestoroch serverovne UPC. Fleg hovori dobre. Pozri sa do konfiguracie Mikrotika aku tam mas adresu. Ak tam niekde uvidis 85.216.235.43, tak by si naozaj mohol mat verejnu na Mikrotiku. Ak ju tam neuvidis, tak je to tak ako som pisal vyssie.
Je to takto od zavedenia IPv6 a nema to takto len UPC, ale aj iny poskytovatelia Internetu velkeho rozsahu ako napriklad O2. IPv6 s tym ma do cinenia len tolko, ze IPv4 adresy uz davno dosli, preto sa zakaznikom neprideluju priamo. DDNS fungoval naozaj tak, ze verejna bola na routri u uzivatela, ovsem iba za predpokladu, ze to fungovalo aj bez DDNS aj ked iba na chvilu. Sluzba DDNS bola potrebna iba kvoli tomu, ze ta verejna sa cas od casu menila.

prvotne nastavenie som robil cez ten quick setup, ano, tam mam tuto adresu, aj ked teraz som si neni isty poslenym .43, ved prave preto som isiel cez mynetname ze ta dynamicka sa moze menit, hlavne po resetoch modemu . . . Ved vravim ze to donedavna fungovalo . . . od cca jula som nic nemenil na konfiguracii MT . . . aj v logoch som pekne videl ze mynetname bezi, vypisoval ze IP je rovnaka a nieje potreny update adresy

Ak mas na Mikrotiku verejnu IP adresu a nefunguje to, tipoval by som na problem so sluzbou DDNS, ktora nerozpoznala, ze sa IP adresa zmenila. Existuje este taka zvlastnost pouzitia NAT 1:1, kedy uzivatel vidi, ze ma verejnu IP adresu, ale ona v skutocnosti nieje verejna.
Na svojom druhom, alebo tretom routri si mozes nastavit adresu z verejneho rozsahu na strane WAN, ale moc ti to nepomoze.

Ja si myslim, ze prave na niektore useky sieti pouzivaju NAT. UPC svoju infrastrukturu stale meni a rozsiruje, takze niektori zakaznici mozu mat verejnu a niektori mozu mat NATovanu. Je dost velky predpoklad, ze aj UPC uz pridelilo vsetky svoje verejne IPv4, ktore mali v zasobe z minulych cias.