Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem HDD 3,5 v šikmé poloze

Dobrý den, zajímalo by mě jestli nějak vadí HDD když je v počítačové skříni usazen na šikmo (protože mi nevyšly díry na šroubky) a tak to lze jedinět usadit šikmo... vadí to něčemu nebo to je jedno ? HDD je Seagate Barracuda 500Gb..

ale opak je pravdou, našikmo rozhodne viac vadí ako vertikálne alebo horizontálne,... pokial si videl nekdy hlavicu HDD počaš behu, tak si isto videl že v šikmej polohe sa viac pohybuje bližšie a dalej od plotny ako pri polohe horizontálne alebo vertikálne, kedže je tu vliv gravitace, a teda v šikmej polohe sa skôr aj menším otrasom môže disk poškodiť, teda hlavica naraziť na plotnu a vyriť "škrabanec".. pri tých otáčkach pak máš poškodený HDD.

proč? Viem jak presne takto testovaly bežné disky do stolných PC, a pomocou sustredených laserových lúčou a snímačou zisťovaly jak sa moc odchyluje čítacia hlava vertikálnym smerom k plotne, samozrejme čítacia hlava je 2-3nm a medzi týmito hodnotami sa odchyluje v prípade že je plotna horizontálne, ak vertikálne tak sa odchyluje v rozmezí 1.8-3.2nm, pri šikmom, najhoršie je práve 45° sa hlava odchyluje najviac a to v rozmezí 0.4 - 4.2nm, záleží samozrejme od disku, sú modely u ktorých je to menej, ale i tak zbytočne riskovať aby pri slabšom otrase už sa hlavica zarila do plotne, když pri polohe horizontálne je vätšia šanca že stejný otras prežije,... u dražších najmä notebookových sú odchýlky pod 0.6nm, dokonca jeden disk mal odchýlku 0.2nm hlavica byla 2.6-2.8nm nad plotnou pri horizontálnej polohe, pri šikmej (45°) tá odchýlka bola tesne nad 1nm...

protože mi nevyšly díry na šroubky

to je nejaka divna pocitacova skrin, bych to na tvem miste zkusil vymyslet tak, aby disk bud lezel nebo stal, to znamena vodorovna nebo svisla poloha.

bude ale fungovat i na sisato, jen je otazka, zda mu to nebude vadit pri dlouhodobem zatizeni, jestli je to domaci PC, ktery byva zapnut 3 hodiny denne, tak to asi vadit nebude.

Kdysi jsem četl odpověď od jednoho z velkých výrobců. Doslova říkali, že statické a dynamické vyvážení raménka je natolik složitá záležitost, že to navrhují a testují pouze pro obě základní polohy, vzájemně kolmé. Z toho pro mne vyplývá, že šikmé uchycení problémy dělat může i nemusí. Ale hlavně nevidím jediný důvod, proč to dělat. Vždycky se dá najít místo, aby byl rovně. A šroubek stačí v krajním případě jeden...