Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Router pro restauraci

Zdravím,

Dostal jsem za úkol vybrat vhodný router pro nahrazení či rozšíření stávajícího řešení v restauraci a okamžitě mě napadl Mikrotik, ale vůbec nevím jaký model vybrat (v síti bude max. 20-30 uživatelů).
Základní požadavek byla možnost vytvořit oddělenou wifi síť pro hosty a pro zaměstnance a techniku restaurace. Poté pak možnost omezit přenosovou rychlost u sítě hostů.
Mikrotik toto vše splňuje (navíc je přesně takové nastavení popsáno v článku od JaFiho) a vzhledem k příchodu EET se mi zdá, že je tento výběr z hlediska stability a spolehlivosti na místě.

Pokud by někdo chtěl navrhnout jiné řešení, tak popíši současnou situaci. Aktuálně je v restauraci zavedena optika UPC - na vstupu router Cisco EPC3208 (přes něj TV), za ním jakýsi router TP-Link na kterém momentálně jede wifi pro zaměstnance.

Předem děkuji za případné rady a možná řešení.

Tak RB952 šlape perfektně i přes poledne s cca 20 klienty. Ale zaboha nemůžu přijít na to, proč se nemůžu připojit na IP kameru z vnitřní sítě použitím vnější IP routeru. Z vnějšku se normálně připojím (port forwarding je tím pádem v pohodě), ale zevnitř prostě ne, pokud nezměním IP adresu kamery v aplikaci na lokální.

To jsem střelil opravdové maximum, když by se skoro plná kapacita restaurace připojila na wifi. Normálně bych počítal s max deseti ve špičce, možná ani to ne. Navíc ani tak nezáleží na wifi pro hosty jako na stabilitě té pro zaměstnance, jelikož na ní musí fungovat kasa a nejspíše i internetové rádio.

Tak jsem se zeptal majitele a restaurace má kapacitu 60 osob, takže by router v horším případě musel utáhnout v případě nějaké akce tak 45 klientů. Co byste pro takový případ navrhli? Možná nějaký kompromis, který by zvládl tak 30 klientů?

Ja by som to pre istotu rozdelil.
Ako hlavnu branu mozes dat MikroTik RouterBOARD RB750Gr2, hEX, to je asi to najsilnejsie, co sa da za rozumny peniaz este zohnat. Zvladne to desiatky userov, vratene shapingu, mam odskusane este s prechdzajucocu verziou so slabsim procesorom.
Ako AP pouzi bud 941 alebo nejake dvojpasmove, pretoze 5GHz sa celkom hodi.
Jedno upozornenie.
Pomerne casto sa nejde v restauracii pripojit na wifinu, respektive klient nedostane IP adresu. Je to z dovodu, ze lacnemu SOHO routru pretecie bufer, respektive sa naplni cely rozsah DHCP servera...standarne byva totizto nastaveny pomerne velky lease time a v restike sa za den vystrieda tlko ludi, ze obsadia cely rozsah a DHCP server uz potom nema volne IP.
To sa moze stat aj u RB, tam ej lease nastaveny na 3d standardne, takze bud rozsirit rozsah alebo aspon sledovat logy.

já doporučuju standardně (!!!) nastavovat DHCP lease na 1 hodinu. Už jen kvůli případnému řešení bezpečnostních otázek a logování.

Lease 1d a více se hodí je v případech centralizovaných WAN řešení s DHCP relay, kde není jednak úplně jistá a 100% konektivita (tím se zajišťuje, že i v případě výpadu WAN bude LAN fungovat)

Díky za tip, RB750 vypadá taky dost dobře. Měl bych ale otázku, jak to funguje s AP. Když teď pominu to, že nemám jak dostat k tomu AP ethernet, tak by mě zajímalo, jak si mezi sebou router a AP rozdělují klienty. Dejme tomu, že máme místnost o rozměrech 10x10m, kterou i router i AP bez problémů pokryjí. Jak si mezi sebe ty klienty rozdělí?

Jinak s DHCP lease timem na 1h jsem počítal, ale uvidíme, jak to bude vyhovovat.