Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak udělat multiboot na 4x linux a 1x Windows

Prosím o radu.
Chci si udělat druhý počítač na pokusy a různé využití. Chci na něm mít asi 4 různé edice linuxu a jeden Windows 8.1.
Našel jsem tutoriály jak udělat dual-boot. To ale není ono když chci 5 systémů.
Navíc bych chtěl průběžně ty linuxové distribuce přeinstalovávat novějšími verzemi.

Můžete mi prosím dát odkaz na nějaký tutorial jak udělat takovýto multiboot. Děkuji

Prv nainštalujete win, potom otvoríte správcu diskov, pripravíte si volné miesto, následne nainštalujete Linux na volné miesto, sám si vytvorí partície, avšak nedáte "povedla OS" a nevytvoríte teda dual-boot, avšak musí partícia s win zostať, následne takto nainštalujete dalšie, a pri poslednom dáte až možnosť "dual/multi boot". Samozrejme pred inštáláciou dalšieho Linuxu vždy nabootujete win (cez bios) a vždy "zmenšíte partíciu" aby sa vytvorilo vždy miesto pre další Linux. Rozhodne je potreba si premyslieť jak to rozdeliť,...

jako přepínač systémů se mi osvědčil někdejší os selector od acronisu. při instalaci jednoho systému jsem ostatní oddíly dočasně skryl. (ale nevím, jak si to poradí s 64bit windows)
nerad něco nechávám na neznámém grubu, který neumím najít a konfigurovat.

windows8 bych instaloval do jediného primárního oddílu, bez samostatného rezervovaného oddílu pro jejich bootloader.

protože nevím, jaké verze linuxů chceš zkoušet, snažil bych se vyhnout gpt disku.

tučňáky bych nacpal do jejich samostaných rozšířených oddílů - ten se navenek chová jako jeden primární, mbr disk umí 4.
ať z toho partition manager neudělá jediný spojitý extended oddíl, oddělil bych je neobsazenými místy, to by mohlo projít. i tak mi vychází, že na jediný mbr disk dám jen 1x win + 2x tučňák + na konci 1x malý primární oddíl pro os selector (s fat/fat32)

z toho je jasné, že na disk patří maximálně 1x win + 1x pracovní tučňák, se kterým to myslíš vážně. všechny ostatní zkušební nainstalovat do nějakého virtualboxu.