Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem i7-6700k

Při hře battlefield 1 jsem měl 2 jádra na 84 stupních a 2 jádra na 76 stupnů.
Cpu bylo 64,cpu package 84 stupnů i CPU IA cores 84 stupnů. A cpu Peci bylo 76. Je to hodně? Dík

Pokud ti to meri dobre, tak je to docela dost. Tjmax je sice 100 stupnu, takye ti to neshori, ale nad myslim 69 stupnu to zacina vynechavat takty kvuli ochlazovani, takze nad tech cca. 70 by to myslim chodit moc nemelo.

Tjunction je aktualna teplota jadra. Tjmax je maximalna Tjunction pri ktorej este vyrobca garantuje ze CPU 100% bezchybne funguje. Pod nou sa v CPU nic nebrzdi ani nezastavuje, ak to vyrobca dosky/biosu specialne nenastavil (a nevidim dovod preco by to robil). Brzdit CPU ale mozu aj ine veci na doske (trebars DC menic alebo chipet apod) ked sa prehreju oni, nezavisle na teplote CPU.
P.S. cpu sa nespali ani do 125stupnov, potom sa natvrdo uplne vypne. Predtym nad tjmax sa ale tak brzdi ze to je takmer nemozne dostat ho nad tjmax, alebo na tych 125, ak neodpadol chladic uplne. (mam otestovane s mobilnymi intelmi)

Tak to sorry, bud jsem to popletl nebo v tom mam zmatek, ale vychazel jsem z toho co jsem se docetl a tu Tjunction jsem popletl, melo se jednat o Tcasemax.

Muj i7-950 ma Tcasemax 68 stupnu a Tjmax je myslim 95 stupnu a prave mi bylo tvrzeno, ze bych nemel chodit s teplotou procesoru nad tu Tcasemax (mereno na procesoru v speedfanu v zatezi), ze pak uz to vynechava cykly.

A ten i7-6700K by mel mit tu Tcasemax snad na 70 stupnich.

Jak to je?

Case je obal a junction je jadro. Ono to logicky neni to same, kvoli tepelnemu odporu.

CPU sam mera a hodnoti len Tj, nezaujima ho Tcase (to sa udava len ako specifikacia ze kedy sa to junction este vie dopbre ochladzovat). Programy ktore vycitavaju hodnotu DTS senzora meraju Tj (core) teplotu.
P.S.: t.j. tvrdili ti hovadiny. A hlavne si treba uvedomit ze neexistuje velicina "teplota CPU" to je jak povedat ze teraz je v bratislave "teplota vzduchu" 20stupnov, a nepovedat ze ci v byte alebo vonku :D Neexistuje velicina "teplota vzduchu v bratislave" ptz v byte v bratislave je ina jak vonku.

dekuju

jinak na tom i7-950 mam na jadrech v zatezi 75 stupnu, tak snad OK.

i7-6700 mam v plny zatezi 50 stupnu, ale on ma i7-6700K, kterej ma vetsi TDP a teda by mel mit vic, ale myslim, ze by to mohl v pohode chladit nejakym SilentiumPC Fera na 65 stupnu bezproblemove, jestli teda nejak hodne netaktoval.

Pozerajte si v speedfane teploty s nazvom CORE, nic ine. To su Tj. Ale lepsie je pozerat si delta k tjmax uz som to pisal. Realtemp ci cpuz ci kde.
Inac Tj pri zatazi do 70 by som povazoval za uplne vpohode (vtedy je obal typicky tak 60)
84 je uz dost vysoke na desktop ale da sa to aj tak pouzivat, neni to zavada. (u ntb je to normal to sa odpajkovava same to je by design :D)

Jeste teda k tomu co je to teplota CPU.

Core Temp ma myslim nastavitelne, zda se bude jako teplota CPU ukazovat teplota nejteplejsiho jadra (nejvyssi core temp) nebo zda to bude prumerna okamzita teplota vsech jader.

MSI Afterburner to potom ma jako onu prumernou okamzitou teplotu vsech jader (to jest soucet teplot vsech jader core temp vydeleny poctem jader).

btw. turbo sa moze ovplyvnovat (znizovat) aj teplotou pod tjmax, ale aj 10 dalsimi vecami, takze to neni odpovedtelne podla takeho dotazu. nech si otestuje pokial mu ide turbo. (ono turbo tusim hlavne zavisi od priemerneho TDP ktore sa da tiez u niektorych konfigurovat. Alebo ked to pretaca tak mozno turbo vypol, a nezaujima ho)

A stale nikto netusi ci to vobec spravne meral, ptz absolutna teplota Tj sa nikde neda vycitat, vycitava sa delta k tjmax, to je jedine co plati, ostatne mozu byt hovadiny ptz CPU nehlasi teplotu priamo v stupnoch.
(BTW. ak to nema pretocene tak sa mu to hreje relativne dost, hlavne by som skusil kam to ide napr. pri prime95 torture teste apod. A vsimat si delta k tjmax, vypisuju to programy neviem ktore cpu-z alebo coretemp alebo podobne)