Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Harddisk Seagate BarraCuda - rychlost

Ahoj všem, chtěl bych se zeptat, koupil jsem harddisk Seagate BarraCuda 4TB, konkrétně tenhle:
produkt

V popisu píšou, že má 7200 otáček, ale HD Tune mi ukazuje jen 5980 otáček. Tomu by odpovídala i jeho rychlost (i na začátku disku pod 200 MB/s).
Když jsem se nato ptal v czc, tak mi odpověděli, že je to asi tím, že disk nebyl zatížený, a tudíž běží na nižších otáčkách než při zátěži.
Je to možné? Kdysi se už tohle říkalo i o discích WD green, ale ve skutečnosti prý rychlost otáček měnit neumí. Může vůbec harddisk měnit rychlost otáček podle zatížení?

Je to samozrejme nesmysl, ten disk otacky nemeni a neni o tom v datasheetu ani slovo, naopak tam je

Max Sustainable Transfer Rate 180MB/s

Podle me je to normalni 5900ot. disk, vrat ho a radeji porid WD Black nebo Red Pro, ktere jsou 7200ot.

tieto disky s modelovým značením ST4000DM005 a ST4000DM004 sú výlučne OEM disky s variabilne nastavitelnými otáčkami,pôvodne niesu určené pre individuálny predaj bežnému koncovému maloobchodnému zákazníkovi,tam sú určené disky končiace na DM000/DM001/DM002/DM003,tie majú bežné označenie ako 7200 otáčok s velkosťami 2/4/6/8TB a sú určené na samostatný predaj pre bežného zákazníka vo verziách bulk/retail/kit baleniach...Seagate Barracuda model ST4000DM005 sa vyrába naprr.aj pre Samsung s označením Spinpoint F3 s modelovým názvom ST1000DM005 alebo HD103SJ ...takže ano tento modelový rad má menitelné otáčky,ale tie obvykle upravuje výrobca podla požiadaviek OEM partnera,ale je tu možnosť,že dotyčná šarža nebola nijako blokovaná firmwarom alebo elektronikou a jeho rýchlosť je variabilná podla okolností,v ktorých je používaná.....