Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Z routeru přes WiFi dostanu download pouze 20Mb/s

Dobrý den,
mám dotaz ohledně internetu. Máme zařízený internet od O2 tarif 80Mb/s download a 8Mb/s upload. Router máme tento - 2gtRWJg

Když si připojim notebook přes UTP kabel přímo do routeru, tak dostanu rychlost cca. 79Mb/s donwload a 7,9Mb/s upload.
Když se ale ale k routeru připojím přes WiFi (s notebookem jsem přímo vedle routeru), tak dostanu rychlost maximálně 19,9Mb/s, ale upload je normálně cca. těch 7,9 Mb/s.

Moje otázka zní, je možné abych dosáhl vyšší rychlosti přes WiFi?
Je mi jasné, že připojení přes kabel bude vždy rychlejší, ale rozdíl 60Mb/s si myslím, že je hodně velký rozdíl a to ještě když stojím přímo vedle routeru. Byl bych rád za nějaké rady, jestli stačí něco nastavit v nastavení routeru, případně co jiného udělat. Děkuji za odpovědi

Ta karta umí jen single stream, tj. TEORETICKÉ maximum je 150MBit/s za předpokladu, že se použije 40MHz vysílací kanál. Pokud je použit 20MHz kanál, je teoretickým maximem 72Mbit/s. Při běžném provozu jsou rychlosti max. poloviční (z důvodu CSMA/CA), takže si tipnu, že router máš nastaven na 20MHz.

Ake mas okolite zarusenie? Zistis programom inSSIDer.
Pouzivam najsunkovejsi router TP-Link 741ND a najsunkovejsiu wifi USB kartu Ralink a cez tri steny na vzdialenost 20m mi to funguje 90Mbps (40MHZ). Zarusenie stredne (len okolite domy - asi 8 sieti).

iny router, inac zarusene prostredie, inac obsadene kanaly...neviem co si akoze myslis
pripadaju ti podmienky stejne, ze si mozes odvodzovat co by si mal mat doma, lebo kamarat to ma? dalsi co nerozmysla....
dalsia vec je, ze pokial nemas zariadenia podporujuce MIMO, tak sa dostanes na max +- 30MB/s

že stojí hned vedle může taky znamenat, že notebuk má defaultním plným výkonem routeru zahlcený přijímač a poškozený signál. tebe bude zajímat praktický provoz, kam sis z hlediska wifi neprakticky nacpal zdi.
předpokládám instalaci ovladačů od prodejce.

1 řádek: produkt

pokud doma straší více mobilních wifikrámů, dají se routerem umravnit, pak snad přestane mít notebuk potíže: zabezpečení wifi napevno wpa2 + šifrování aes.
případně šířka pásma napevno 20mhz - u tohoto routeru to nevidím, zato doufám, že není vyplněno omezení rychlosti.

když se síťovka neumí s routerem domluvit na lepším spojení, jde zkusit 802.11 mode.
ale jiným krámům to naopak může pohoršit.

v paneláku si pak trochu hlídat volnější kanál: inssider / androidy: wifi analyzer.

A pises o bitoch alebo bajtoch? Jak to meras?

Pozri si na jakom kanali vysiela router a pripadne skus zmenit na nejaky nezaruseny. Over si ze obe strany (aj notebook ci co to je) podporuju n normu.
A vsimni si aj to ze ani n norma neznamena hned 150 Mbit, IEEE_802.11 ale len pri dvojnasobnej sirke pasma (40MHz) a len pri idealnych podmienkach. T.j. niekde na samote v lese. a pol metra od toho. Ale mozno ides len na g norme.

P.S. kanaly by mohol vypisat tusim nejaky program inssider, neviem zhlavy nepouzivam

A este skus odpojit od wifi vsetky ostatne zariadenia (mobily chladnicky a ostatne blbosti, po novom su uz aj wifi ziarovky co sa nastavuju cez mobil) ci sa do toho nejak neseru a neprinutili router nejak znizit normu alebo co ja viem co

... jaj sorry tie ziarovky su bluetooth tak tie nie su wifi. Ale aj BT moze rusit wifi. Ak mas bezdratove klavesnice mysi a na mobiloch pozapinane BT skus to povypinat vsetko.