Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lepší foťák? Xperia XZ vs. iPhone 7

Dobrý den všem. Mám dilema.. uvažuji o koupi nového mobilního telefonu a zajímá mě, který z těchto dvou mobilních telefonů bude dělat kvalitnější fotky. Slyšela jsem, že vůbec nezáleží na počtu Mpx, ale na kvalitě čočky. Vybírám z těch dvou: Sony Xperia XZ (23 mpx) a iPhone 7 (12 mpx). Děkuji za každý případný tip.

Sony XZ používa senzor 1/2.3", svetelnosť f/2.0 s ohn.ekvivalentom 24mm (Q3/2015)
iPhone 7 používa senzor 1/3", svetelnosť f/1.8 s ohn.ekvivalentom 28mm (Q1/2016)

V praxi to znamená, že aj keď má IP7 menší počet pixelov tak dokáže zachytiť viac svetla - tým pádom krajšie nočné fotografie a lepší bokeh efekt.
Na druhej strane Sxz má výhodu v tom, že má väčší počet MPx a dokáže lepšie zachytiť detaily či už pri fotení krajinky alebo nejakej architektúry. No má menšiu nevýhodu a to, že má o trocha menšiu svetelnosť a senzor od Sony je už starší.

Ja by som zvolil spomedzi týchto dvoch radšej Iphone 7.

No na vašom mieste by som sa ešte poobzeral po LG V20, Google Pixel XL alebo Xiaomi Mi5S Plus :-) - ani s jedným neurobíte chybu

Osobne se mi nejvic libi fotky z Huawei P9. Klasika je Samsung S7 tam jsou fotky taky OK, ale jinak bych ten Samsung moc nedoporucoval. Oba maji urcite lepsi fotky nez Sony XZ, co se tyka iPhonu7, tak fotky priblizne jako ten P9 a S7, takze ten taky OK.

Ono dneska ty lepsi founy maji vsechny fotak vybornej, pokud je dostatek svetla, problem je za sera a samozrejme ve tme, to bych radeji resil separatne kdejakym fotakem (kompaktem), kazdej da v tehlech extremnich podminkach lepsi vysledek.

Tak ale netreba porovnávať kompakt a smartfón :-) Ja sám mám Nikon D5500 a Sony RX-100 mk.II + LG G3. Kedže sa mi zrkadlo nechce neustále vláčiť so sebou tak beriem buď kompakt alebo smartfón (ktorý mám neustále pri sebe). Samozrejme že má foťák lepšie parametre ale "mobil" je kompaktnejší a dnešné smartfóny sú docela kvalitné na fotenie. Kto vie fotiť, tak dokáže spraviť pekné zábery aj s kalkulačkou :-D:-D

Tak jasne, kompakt jsem uz zahodil a zrcadlovku nemam, je to sice muj sen, ale realne jsem zhodnotil, ze na to neni cas, takze mozna jednou v budoucnu az pujdu do duchodu. :-)
Jinak ale fotim na sve SGS5 hlavne pres den, na nocni fotky je ten kompakt porad o dost lepsi, ale to neni muj problem, jen na to upozornuju.

Každopádne sa neviem dočkať, kedy už nejaký mobilný výrobca zakomponuje nejaký "nabúchaný" senzor od Sony o velikosti 1" a pixelmi aspoň 3μm s f/1.4, PDAF+LAF, OIS 5-axis, tricolor LED flash, HDR+, a nejaký slušný snímač s min. 16 MPx (možno budúca generácia senzoru IMX398 - t.j. IMX4xx) :-P:-)