Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hlučný zdroj

Dobrý den, mám tenhle zdroj: https://www.czc.cz/seasonic-s12ii-520-520w/74749/p rodukt
Problém je v tom, že zdroj je opravdu hodně hlučný.
Vyměnil jsem i vrtuli za tuhle: https://www.alza.cz/arctic-f12-120mm-d349024.htm?c atid=18842848
Jsem si naprosto jistý, že hluk dělá zdroj.
Chci se zeptat jestli se nějak dají regulovat otáčky u zdroje, např. program SpeedFan jsem zkoušel ale bohužel zdroj regulovat nejde.
Musí tam ta vrtule vůbec být? (Nejradši by jsem tu vrtuli vzal, vyhodil a už ji nikdy neviděl :) za ten hluk)

Děkuji za všechny rady.

Nezapomeň na to, že teplotu zdroje v BIOSu nezjistíš, ten větrák bude řízen jiným čidlem, ke kterýmu je vztažen, tedy pokud to zapojíš jako case fan, bude se rychlost toho větráku řídit teplotou čidla na základní desce, takže to nastav tak, aby ze zdroje nešel příliš horký vzduch, to je známka přehřívání a je to cesta k brzké smrti zdroje.

V popisu je tichý větrák s regulací ... pokud valí naplno, jede zřejmě naplno (nebo do něj jde horký vzduch). Resp. regulaci měl s původním větrákem.

Největší kravál dělává boxový chladič nebo grafika.

Musí tam ta vrtule vůbec být?

Má tohle cenu vůbec komentovat? Máte snad pocit, že výrobce rozhazovačně tam strčil zbytečný ventilátor?! Jednak jste do toho zdroje neměl co lést, jednak netuším jak jste došel k tomu, že to dělá právě zdroj a jeho ventilátor. O HW sestavě a řešení chlazení jste se také neuráčil zmínit!
Vyvést přívod ventilátoru zdroje mimo zdroj a strkat ho kamsi do desky je méně idiotský nápad než jej vyndat. Ventilátor je řízen obvodem ve zdroji. Pokud běží na plné otáčky (je na něm okolo 12V - úbytek na akčním členu regulační soustavy), pak to má nějaký důvod! Pokud ovšem: ...Jsem si naprosto jistý, že hluk dělá zdroj... není jen utkvělá představa.

Zjistil jsem to tak, ze jsem zkusil prstem postupne zastavovat vsechny ventilatory, nakonec se ukazalo, ze hluk je zpusobenej ventilatorem ve zdroji. Tak se ptam jestli se to neda nejak regulovat nebo jestli nekdo nema zadny jiny napad... A tedka me napadlo jestli tam ta vrtule vubec musi byt, to je vse. Nevim co je na tom tak spatneho.

Ma teda nekdo nejaky jiny napad jak ztisit zdroj?

ARCTIC F12 Ventilátor 120x120x25mm, 1350rpm

1350rpm proste tiche nebude!

Pokud chces tiche PC, musis zacit od zacatku.

Vybrat skrin s tichym airflow, poresit spravne ventilatory, poresit zakladni desku s bohatym nastavenim pro ventilatory, PWM porty, atd.

Jak u blbých na dvorku!
X x ti bylo řečeno = co máč za sestavu/procesor, g.karta - spotřeba TDP, dále co máš za skříň - jak je řešeno předozadní proudění vzduch/výměna luftu.
Ale ty jak mezek stále meleš jen a jen větrníku, navíc ve zdroji který potřebuje jiné chlazení bez zátěže a úplně jiné pokud je zdroj v max. zatížení.

Spotřeba celé té sestavy je okolo 350W, tedy pokud není přetočený procesor a g.karta.
520W Season dává na +12V větvích 480W, takže zdroj jede v plné zátěži tak na 70% a nemá být co hlučný, tedy pokud je v pořádku.
(v zátěži spolehlivě přeřve hluk zdroje g.karta i kdyby zdroj/ventilátor točil na max.)

Takto má vypadat výměna luftu v krabici - zdroj nahoře/dole

[http://pctuning.tyden.cz/ilustrace3/stach/chlazeni  /chlazeni.jpg]

[http://pctuning.tyden.cz/ilustrace3/stoobi/CoolerM  aster_Elite430/airflow2.jpg]