Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Programovací jazyk

Dobrý den,
Chtěl bych se s vámi poradit o programovacích jazycích.
Chtěl bych se začít učit jazyk, ve kterém budu moct vytvářet kód programu, který budou lidi používat.
Rád bych dělal programy pro lidi. Nevím jestli bych měl jít do webových stránek. Protože to dělá hodně lidí, ale zároveň mě to bavilo, když jsem se to učil.
Byl bych rád, kdyby mi sem někdo napsal třeba programovací jazyk ve kterém pracuje a řekl co vzniká z jeho kódů... co vytváří.

Děkuji MOC

• Jestli na Windows a Windows 10, bych ti doporucil si precist co jsou aplikace <UniversalWindowsPlatform>
* Jednoduse receno, podstata UWP, je ze vytvoris 1 Aplikaci pro vice zarizeni, treba udelas APPku JIZDNI RAD, ktery jde spustit jak na Desktop verzi, tak i Tablette, Mobile, Hollens nebo i XBOX, kde se UWP aplikace "VELIKOSTI ADAPTUJE", v otazce programovaciho jazyka, muzes pouzit treba c# (CSharp), VBasic, kde vic bych se priklonil k c#, c++ vidim spis pro DirectX.

Ukazka ADAPTIVNI Layout + Universal Controls UWP : https://msdn.microsoft.com/en-us/windows/uwp/layou t/design-and-ui-intro
Microsoft UWP : https://msdn.microsoft.com/en-us/windows/uwp/get-s tarted/universal-application-platform-guide

TiP ~ Vyvojové prostredi tak zvané <IDE> /* kde mas veskeré nastroje k vyvoji aplikaci <UWP>, pres prvni chaoticky dojem, je velmi prehledny a opravdu kompletni Microsoft nabizi zdarma <Visual Studio>, které je na vyvoj aplikaci <UWP> urcen, nebo doporucovan.
* Dobré by bylo, naucit se jeho zaklad, kde Visual Studio pri psani kodu ti nabidne i pomoc, nabidne ti dopsani radku (hodne veci dokaze udelat zatebe, ale ber to jen jako nabidku reseni, ne ze udela neco zatebe), nabidne ti ruzné 'solution" etc, tak i pro zacatecnika je vhodny, v kvalite techto produktu je Microsoft opravdu kvalitni (VStudio, programovani ma i svou komunitu, kterou se neboj navstivit, ne jen na zacaktu si urcite nebudes se vsim vedet rady, kde tyto Devlop Fora se jevi vic jak uzitecné.

Visual Studio nastahnuti : community

Celé toto je hodne zložitá otázka (a široký pojem),... záleží jestli chcete vytvoriť konkrétnu aplikáciu konkurencie schopnú ktorú by ludia používali, alebo či chcete len niečo vytvoriť za účelom aby ste študovali jak sa to dá naprogramovať, a pod. čo sa týka ktorý programovací jazyk zvoliť, každý je pre inú situáciu vhodnejší alebo menej vhodný a niektoré sú len pre špecifické účely (HTML - Web stránka) niektoré viac univerzálnejšie (napr. C++) a pod. je to docela složité vysvetlovať, ak Vám jde o učenie sa začal bych niečim jednoduchším a niečo čo sa dá považovať skôr za psanie tagov a textu než programovanie (teda práve webstránky - HTML, CSS). A následne ísť do složitejších ako JS, alebo pre exe aplikácie C++, alebo java, VB, a pod. Možno pre tvorbu web stránok by mohlo pomôcť aj www.w3schools.com jinak čo sa týka programovania veľa pomôže a môže naučiť aj samotný programovací editor, ktorý môže upozorniť na chyby, alebo když ukážete myšou na určitý riadok kódu tak vypíše v bubline že čo to delá, napríklad v prípade VS když v CSS ukážem myšou na height napíše [img=http://s22.postimg.org/4ytnura5d/screenshot_97.png]screenshot_97.png[/img],... jinak když už sme u programovacích editoroch, doporučuju Visual Studio Community + VS Code + GitHub (nieje to síce editor, ale pomôže pri programovaní, aj keď je primárne určený na to aby jeden projekt programovalo viacero ludí dá sa využiť na viac vecí (opensource, môžeš ukázať kód kamarátovi ktorí ti poradí, alebo môžeš jednoduchšie vrátiť zmeny ak by ste program upravil a prestal ti fungovať tak sa vrátiť).)

Linky:

Visual Studio: www.visualstudio.com
Community: vs
Code: https://code.visualstudio.com/?wt.mc_id=DX_841432& utm_source=vscom&utm_medium=ms%20web&utm_campaign= VSCOM%20Home

a GitHub
desktop.github.com a github.com

jinak pri programovaní bude vhodné vedieť čo nejlíp angličtinu a matematiku, prípadne aj to ako funguje ktorá platforma a ako funguje hardware môže tiež pomôcť.

WebStránky sú jednoduchšia cesta kvôli tomu že nemusíte nič kompilovať a všetko vidíte ihned v prehliadači, HTML aj CSS sú pomerne jednoduché, a ani sa to ne zcela dá nazvať programovaním, skôr psaním tagov, ale pre začiatok je to vhodná cesta. Dalšia cesta je Céčko jak už poradil kolega hore, je to dosť zložitejšie no tým viete vytvoriť už .exe aplikace a je viac možností čo vytvoriť,...

nemusíte nič kompilovať

Což už není zase tak docela pravda. Často se dnes už nepoužívá přímo HTML/CSS/JS, ale něco jiného, co se teprve transpiluje do konečné podoby.
Pro HTML je to třeba Jade nebo Mustuache.
Pro CSS třeba Less nebo Sass.
Pro JS zase např. TypeScript či Cofeescript.

A nebo se klidně vše může psát v jednom jazyce a až na konci se z toho vytvoří příslušné HTML/CSS/JS soubory.

Na to se nedá dost dobře odpovědět - co člověk to jinej názor.

Pro začátek, abys nemusel nic instalovat, můžeš vyzkoušet online vývojový prostředí; třeba pro jazyk C
online C

Doporučuju prohlížeč Google Chrome.

Tam si můžeš vyzkoušet psaní programů v klasickým Céčku; návodů, článků, videí atd. je k Céčku nepočítaně.