Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kompatibilita DDR3 pamětí

Dobrý den.
Nedaří se mi rozšířit paměť v PC s deskou 90-MIB9E0-G0EAY00Z.
Původní paměť 2x2GB (KVR1333DD3N9K2/4G).
Z novou sadou pamětí počítač nenastartuje.
Zkoušené sady: KVR16N11S8K2/8, KVR13N9S8/4. Zkoušeno společně s původními i samostatně.
Může mi někdo poradit?

Mockrát děkuji.

maximum je 8GB DDR3

viz datašit: http://www.intel.com/content/www/us/en/processors/ xeon/4-chipset-family-datasheet.html

Supported memory data transfer rates:
— 667 MHz and 800 MHz for DDR2
— 800 MHz and 1066 MHz for DDR3.
• I/O Voltage of 1.8 V for DDR2 and 1.5 V for DDR3.
• Supports both un-buffered non-ECC DDR2 or non-ECC DDR3 DIMMs.
• Supports maximum memory bandwidth of 6.4 GB/s in single-channel mode or 12.8 GB/s in dual-channel mode assuming DDR2 800 MHz.
• Supports 512-Mb, 1-Gb, 2-Gb DDR2 and 512-Mb, 1-Gb DDR3 DRAM technologies for x8 and x16 devices.
• Using 512 Mb device technologies, the smallest memory capacity possible is 256 MB, assuming Single Channel Mode with a single x16 single sided un-buffered non-ECC DIMM memory configuration.
• Using 2 Gb device technologies, the largest memory capacity possible is 16 GB, assuming Dual Channel Mode with four x8 double sided un-buffered non-ECC or ECC DIMM memory configurations.
NOTE: The ability to support greater than the largest memory capacity is subject to availability of higher density memory devices.

edit: a protože to je Aušus, tak za předpokladu, že moduly odpovídají požadavkům (sorry, nechce se mi hledat), tak můžeš zkusit nejprve natvrdo nastavit časování v BIOSu s původními RAM a pak přidat/vyměnit další moduly.