Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chladič ncoctua - ventilátor sa netočí

Dobrý vecer prajem . Moj PC po zapnutý sa restarttuje ako ide nabehnúť do prihlasovacieho kontá . Vsimol som si však ze po zapnutý PC sa chladič na cpu netočí . Roztočí sa až po 3 sekundách . Myslite si že to zapríčiňuje reštart PC ? Niekedy sa mi PC spustí bez problémov a niekedy sa restartne .... procesor amd fx 8350 , chladič ncoctua u12s , základná gigabyte ga970 a , Gtx 1060 ,zdroj-fortron-fsp600-50arn-88-600w-aktivne-pfc

Reklamovat!
Případně, pokud jste odvážná školačka, se podívat do BIOSu:

CPU/System/Power Fan Fail Warning
Allows the system to emit warning sound if the fan is not connected or fails. Check the fan condition or fan
connection when this occurs. (Default: Disabled)
CPU Fan Speed Control
Allows you to determine whether to enable the fan speed control function and adjust the fan speed.
Normal
Allows the fan to run at different speeds according to the CPU temperature. You
can adjust the fan speed with System Information Viewer based on your system
requirements. (Default)
Silent
Allows the fan to run at slow speeds.
Manual
Allows you to control the fan speed under the Slope PWM item.
Disabled
Allows the fan to run at full speeds.
Slope PWM
Allows you to control the CPU fan speed. This item is configurable only when CPU Fan Speed Control is
set to Manual. Options are: 0.75 PWM value /oC ~ 2.50 PWM value /oC.
1st System Fan Speed Control (SYS_FAN1 Connector)

Dát na "Normal", pokud je tam něco jiného. Konektor od ventilátoru musí být strčen do správného konektoru.
Jo, ten zdroj není také žádný zázrak >> snímek štítku zdroje by nebyl marný.