Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak vyměnit disky v RAID 1

Zdravím všechny. Prosím o radu ohledně "RAID 1". Připojil jsem na desku 2 disky (přes SATA III), v BIOSu nastavil položku z AHCI na RAID, restartoval PC a ve Windows jsem vytvořil v aplikaci "Úložna technologie Intel" daný "RAID 1". Disky ale již dosluhují a tak jsem koupil 2 nové, že je vyměním ale nevím jak to udělat abych nepřišel o data. Pomůže někdo ? Děkuji.

Máš nové dva disky, jeden z nich môžeš využiť na prehodenie dát. Následne zrušíš raid, dáta prehodíš naspäť na staré disky. A z nových spravíš nový raid, a vrátiš to potom tam.
Ale lepší by bol ten externý disk :)
A potom môžeš skúsiť ten rebuild s postupnou výmenou diskov. Len neviem, či ti ten Intel raid dovolí následne prispôsobiť veľkosť novým diskom, predpokladám že sú väčšie.

Co znamena "dosluhuji", proc je chcete menit? Disky se meni v raidu vzdy za stejnou velikost - idealne stejny typ disku, vymeni se jeden disk za novy a necha se udelat "rebuild" pole - muze trvat XY hodin. Ale jednak nejaky sw. chipsetovy fakeraid je zlo nejvetsi, druhak - system dnes patri na SSD, ne na hardddisky s rotujicimi plotnami. Ty si nechte na "data bokem".

Mělo by to jít tak, že jeden vyměníš, necháš "opravit" - to může trvat dost dlouho, pak vyměníš druhý a zase "opravíš". Mělo by to být v tom programu Intel nebo přímo v BIOS. Ale asi je jednodušší to udělat přes externí disk.

Pokud je to opravdu RAID 1, pak odchazejici disk dej pryc, misto nej dej novy a rekni, ze chces prebuidovat data. Az se to sesynchronizuje na novy disk, pak to same udelej s druhym diskem.

Dalsi moznsot je pripojit oba dva nove, udelat z nich dalsi RAID 1 a data normalne prekopirovat.