Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vypinani

Zdravím,
před pár dny jsem si koupil novou pc sestavu, kterou jsem si nechal složit pomocí Alza Individual, s počítačem jsem byl prvních pár hodin nadmíru spokojený, avšak po necelých 2 hodinách hraní se počítač sám od sebe vypnul a musel jsem ho manualně zapnout. Myslel jsem si, že se přehřál, tak jsem si následovně stáhl program na sledování teploty PC, teploty grafické karty a CPU se při hraní pohybovali v rozmezí 60-75°C, počítač se vypíná víceméně 2x během 2 hodin při hraní (někdy se vypne i vícekrát) u většiny případů se vypne 2x po sobě s časovým rozmezím cca 5 minut, neví někdo, jestli vypínání způsobuje doopravy přehřívání nebo to způsobuje něco jiného? (antivir nic nenašel)

Díky za odpověď.

AMD FX-9590 Vishera, Galid solutions Tranquillo rev.4, ASUS 970 PRO GAMING/AURA, Sapphire NITRO+ Radeon RX470 8Gb, Kingston 16Gb kit 1600Mhz HyperX Fury Series, Seagate Desktop HDD 2TB, CoolerMaster G650M, Windows 10 home
Změna kategorie, původně: PC sestavy (karel)

Velmi pravděpodobně ano. Řešením by mohlo být podtaktování, což ovšem není řešením správným.

Nevím jak je to u skládaček, ale asi bych ji celou vrátil, nebo alespoň tu desku (ten CPU je ale sám o sobě nesmyslná volba taky). Zdroj je šitka od CWT s lagryc kondíky (CrapXon a jiné hořáky - rovněž špatná volba).

CPU je špatná volba, protože má spotřebu 200W - to musíš taky rozumně chladit a hlavně potřebuješ desku za 5 litrů. Otázka je, zda ta deska už není načatá, ty si pořídíš 140W CPU (což je mimochodem i tak hraniční hodnota pro tuto desku) a zjistíš, že to padá stále.

Osobně nevidím důvod dnes kupovat FX8xxx nebo dokonce FX9xxx pokud to není na rendering 3D nebo videa.

Dobrá :-) volba cpu zůstane, jestliže je ta možnost, že je deska načlá, tak výměna procesoru je hloupost, jestliže chci zanechat procesor i všechen zbytek s tím, že tomu zdroji dám šanci, tak zůstává jen výměna základní desky s menším doplatkem a problém je vyřešen chápu to dobře? :-)

Nebol by som si istý či len výmena dosky bude stačiť, ten chladič nezvládal v teste poriadne chladiť pretaktované Core 2 Quad QX6700 ExtremeEdition so základným TDP 130W (v pretaktovanom stave TDP samozrejme stúplo, v teste sa neuvádza na koľko, ale odhadujem že cca do tých 200W), takže chadiť tým 220W ozrutu v záťaži môže byť dosť problém. Osobne by som skôr išiel cestou výmeny za CPU s nižším TDP.

NZXT phantom 240 základní 2 ventilátory na přívod a odvod, měl jsem v plánu to celé během příštích pár měsíců napojit na vodní chlazení doufal jsem, že to do té doby udrží gelid, nicméně i když to jede na vyšších °C než asi ostatní, tak s přehříváním nejspíše problém nebyl, když problémy dělá deska

Psal jsem, že jsem myslel, že kdyby někde bylo něco špatně, tak mi to řekne, ale pod zprávou ''Vámi vybrané komponenty jsou zvoleny vhodně a nemám k ním výtek, vše by mělo dohromady perfektně fungovat. Případné komplikace vždy odhalíme při stavbě nebo testování a obratem s Vámi budeme řešit náhradu.'' si prostě představím, že je asi vše bez problémů :-)
A jestli vypínání způsobuje ta špatně zvolená základní deska, tak proč to funguje a z ničeho nic se to vypne? proč to nespadne třeba ihned po zapnutí hry.. neberte otázku ofenzivně opravdu mě to jen zajímá.

Dobrá beru na vědomí, že desku jsem zvolil špatně. Ale nechápu tomu vašemu proč by to měl dělat? Takže až přijedete do servisu s autem řekněme na hloupou výměnu oleje a vy nebudete vědět, jaký olej jste tam měl naposled a mechanik vám tam naleje první co najde a pak při jízdě zadřete motor na čí straně bude chyba? Já jsem nevhodně zvolil základní desku a on jako zkušený by mi snad měl alespoň říci, že to bude dělat problémy, stejně tak jako mechanik musí zjistit jaký olej tam má nalít, aby vše šlapalo :-)

Špatný příklad s autem, jako obvykle házet svou neznalost a diletantství na někoho jiného.
Deska+ podporovaná CPU - napájecí kaskáda to prostě nezvládne! Nějaký nebohý technik přeci nebude kontrolovat, co kdejaký diletant splácal dohromady, jedině kdyby se nestrefil do socketu. Ta nálepka a nálepkovač, jako obvykle, tají zásadní informace, jako je možné zatížení 12V větve.
CPU podtaktovat.

:D Tak to je pecka.. já to jen uvedl jako příklad s myšlenkou, že každý by měl něco vědět o práci co dělá a né jen to základní jako například kam ''nalít olej a kde vyměnit ol. filtr'' já opravdu nechci na nikoho házet vinu, prostě chci jen vědět kde je problém, a jak ho opravit což jsem se teda dozvěděl, že problém je se základní deskou za to děkuju všem, co zareagovali.. teď jestli se můžu ještě zeptat co s tím zdrojem?

Co se zdrojem: výkonově asi problém nebude, nicméně nečekej, že ti vydrží nějak dlouho. Pravděpodobně zcepení těsně po záruce (ale třeba budeš mít štěstí a vydrží i víc než 5 let). To ale teď není tvůj největší problém, protože máš v podstatě nefunkční počítač.

Zkus se v obchodě domluvit na výměně desky, je možné, že ti ji vymění (asi budeš muset doplácet).

https://www.asus.com/Motherboards/SABERTOOTH_990FX _R20/HelpDesk_CPU/
https://www.alza.cz/asus-sabertooth-990fx-r2-0-d35 5441.htm?catid=18853161#popis

už to není tak výhodné, co? ;-)

1. Ten "technik" to má složit podle přání a výběru zákazníka. Co si zákazník vybral, to prostě má, nebo dejte odkaz na službu Alzy v podobě kontroly komponent před složením. Možná by stačila poznámka, pokud to tam Alza má jako czc. A nepíšete pravdu - TDP je v popisu jasně uvedeno!
2. CPU podtaktovat a snížit napětí jader.
3. Reklamovat.
4. Vrátit desku.
5. Vrátit ZD, CPU, OP a postavit normální sestavu na Intelu Skylake.

Ani bych se nedivil, kdyby jste se na to šílené CPU ptal pod jiným nickem a natruc oproti radám pořídil.

Ano je uvedeno, a nejspíše je uvedeno i na základní desce, píšu pravdu, nebyl jsem si vědom o těchto problémech, za to mě můžete soudit jak moc sem blbej, že sem si to nezkontroloval špatná volba komponentů byla moje chyba už to píšu snad po 3.
Na toto forum jsem psal dnes poprvé, protože už jsem nevěděl, kde může být problém :-)