Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno MS Excel - pravděpodobnost...

Ahojte všichni,
potřeboval bych prosím poradit, jak udělat v excelu... Vysvětlím v příkladu, který přikládám.

Ve sloupci 'B' mám názvy týmů. Ve sloupci 'C' mám jejich koeficient (čím úspěšnější tým, tím větší číslo).
No a já bych potřeboval nějakou myšlenku, jak udělat, když na sebe narazí tyto dva týmy (viz tabulka vpravo) - např. první zápas FC Barcelona vs. Valencia CF - aby se ve výsledku zápasu promítl jejich koeficient.
Napadlo mne, že by to šlo třeba nějakou pravděpodobností jako např. u hodu kostkou. Jaká je šance, že na dvou kostkách padne součet 7. Přece jen ta pravděpodobnost je u jednotlivých součtů jiná. A nějak to zakomponovat do třeba náhodného čísla od 0 do 3... Ale nějak jsem už s myšlenkami v koncích :-| . Nenapadne Vás někoho něco?

Mockrát děkuji za snahu a případnou radu.

Rosťa

Přesnější by bylo, kdybys měl dva koeficienty - jeden pro zápasy doma a druhý pro zápasy venku. Pro začátek by ty koeficienty mohly být procento vítězství daného týmu doma a venku. Dále viz sakraforte.

Ještě si neodpustím komentovat tohle:

Jaká je šance, že na dvou kostkách padne součet 7. Přece jen ta pravděpodobnost je u jednotlivých součtů jiná.

Pravděpodobnost, že součet vrhů dvou kostek bude 7 je naprosto stejná, jako pro všechny jiné součty od 2 až do 12.

Pravděpodobnost není stejná... Protože sedmičku můžeš hodit na dvou kostkách součtem 6+1, 5+2, 4+3, 3+4, 2+5, 1+6 (=6x možností), za to třeba součet tři pouze součtem 1+2, 2+1 (=2x možnosti)...

Přesnější by bylo, kdybys měl dva koeficienty - jeden pro zápasy doma a druhý pro zápasy venku. Pro začátek by ty koeficienty mohly být procento vítězství daného týmu doma a venku.

Tak to žádný problém není, upravit koeficienty dle zápasu na domácím či venkovním hřišti...

Dobře, aby to bylo jednodušší, tak by stačilo, kdyby se generoval namísto výsledku pouze vítěz zápasu (viz příloha). Jestli hraje doma nebo venku, tak to teď přeskočme, to jsem si schopen poté doupravit....
Prostě nějak takhle: FC Barcelona má šanci vyhrát třeba v 70% oproti 30% Valencie. A aby se vítěz zápasu touto pravděpodobností / šancí promítl. Zjednodušeně, kdyby si to rozepsal do sta řádků, tak 70x vyhraje Barcelona a 30x Valencie. Ale já bych potřeboval jedno políčko (Vítěz), kde by se přes tuto pravděpodobnost zobrazil vítěz. Chápete to? :-D

Pokud jsem to dobře pochopil (doufám, že už jsem se probudil), tak Ti vlastně stačí porovnat velikosti koeficientů příslušných soupeřů a toho s větším koeficientem zobrazit jako vítěze? Pokud ano, napiš do políčka I4 vzorec:

=KDYŽ(SVYHLEDAT(E4;$B$3:$C$10;2;0)>SVYHLEDAT(G4;$B$3:$C$10;2;0); E4; G4)

a rozkopíruj ho do zbylých buněk ve sloupci I - a máš vymalováno.