Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nový fotoaparát pro tatínka.

Dobrý den. Potřeboval bych poradit foťák pro tátu jako dárek. Měl by to být nějaký kompaktní foťák, který de připojit na selfie tyč. Foťák bude sloužit k focení na dovolených a taky na focení spousty interiérů. Cenovový limit je tak od 5ti do 10ti tisíc korun. Nejl=pe když nabídnete dvě varianty, jednu za těch 10 a druhou za těch 5 abych mohl porovnat ten poměr cena kvalita. Děkuji.

Děkuji za odpověď. Koukám na videa a mám pocit že tento fotoaparát toho umí až příliž a mám trochu strach aby to nebylo zbytečně moc, můj táta je skrze elektroniku uplně mimo a to že to umí steady shot, má to fullhd v 60 fps a že umí manuálně nastavovat iso během nahrávání asi nevyužije, jako určitě to ještě budu zvažovat, ale neexistuje něco jako fotoaparát kterej bude mít pohodovej autofocus a bude mít nějakej takovej automat?

Ještě bych doporučil Sony HX-60 https://www.czc.cz/sony-cybershot-dsc-hx60-cerna/1 48243/produkt
sice nemá takové parametry jako RX-100 /čip je 2/3", horší světelnost/ ale má zoom se širším koncem 24 mm /RX-100 "jen" 28 mm/, což se může hodit třeba v těch interierech, má patici na nasazení např. ext. mikrofonu nebo blesku, ty objektivy řady G jsou kvalitní. S tou selfie tyčí ale nevím, na to tyto fotoaparáty moc vhodné nebudou, to je spíše na mobily.

Kup panu otci mobil s tyčkou, ať ta selfíčka může hned odesílat. Kompakty s otočným displejem pochopitelně existují stejně jako s hledáčkem, ale mobil bude asi v tomhle případě lepší řešení. Navíc je displej na foťáku dost malý a otec s delší tyčí by nemusel dobře dohlédnout.

zalezi na tom, co od tech fotek cekate

asi tak

pri dobrem svetle jsou fotky z lepsich smartphonu plne konkurencni fotkam z vetsiny kompaktu, pominme zrcadlovky. jak svetla ubyva, tak se tim vic projevuje nevyhoda male cocky u smartphonu. na horach za jasneho pocasi fotim jedine smartphonem, v lese nebo treba i v interieru uz to muze byt znat.

Vzal bych tento kompakt https://www.czc.cz/sony-cybershot-dsc-hx60-cerna/1 48243/produkt a k tomu tento selfie monopod https://www.czc.cz/velbon-ultra-selfie-monopod/187 115/produkt
Ten fotoaparát sice nemá překlopný display /to už bychom se zase dostali do jiné cenové kategorie/ ale to neznamená, že nelze fotit selfie-když na sebe namíří objektiv nastavený na široký úhel, většinou se trefí, k expozici bude nutno použít samospoušť. Mobil je v tomto šikovnější /např.Bluetooth spouštění přímo na tyči/, ale kvalita výstupu bude znatelně horší/zvláště při snímání předním objektivem/, mobil má velmi malý čip /šumí/, nemá zoom atd.

Najdi si nějaký forum kde se zabejvaj přímo fotkama a foťákama viz,co kupovali známí kolem tak tam Sonka určitě nepatřila jako nejlepší volba do 10000.Segra kdysi kupovala Olympus odolný za 10 a lepší využití i srovnatelný fotky než "dělo" Canon za 17000 kterej už se navíc rozpadá narozdíl od Olympusu kterej je jak novej co se funkčnosti týká..:-)

Selfie tyč se standardním závitem se dá našroubovat i na profi dělo co vidíš třeba při fotbale. Kdo to ale pak udrží, že? V té otázce mi chybí ještě jak je tvůj otec technicky zdatný, zda upřednostní třeba mobil pro seniory s velkými tlačítky a nebo zda chce nejnovější "chytrý telefon" co má spojený s řízením domácnosti, s autorádiem apod. Od toho se pak dá dovodit jestli pro něj bude lepší kapesní kompakt stylu ožralých turistů co lezou v noci po Karlově mostě a v šeru pouliční lampy se fotí. A nebo jestli uvítá něco kde může i vyměnit objektiv a focení si více řídit vlastním okem a citem. Btw. dnešní fotoaparáty v nových mobilech se v mnohém vyrovnají levnému kompaktu.

Můj táta jako není nějak starej je mu 43 let a snaží se vypadat dobře atd, jezdí pěknym autem, chodí do posilovny, ale vysvětlit mu jak se kopírujou složky z flashdisku na plochu je už horší. Je spíš technickej typ, například přez auta, než přez elektroniku, vim že tomu vůbec nebude rozumět, proto bych byl nejrači kdyby ten strojek tak nějak vybíral tu nejlepší volbu automaticky, co se iso a ostření týče a podobných kolem toho. De o to že fotí rád a měl by to i do práce, protože dělá v realitách a foťák co používá do teď používá už asi 10 let.

Pokud fotí interiery v realitách, potřebuje co nejširší ohnisko / to začíná na 28 mm, lépe 24 mm, ještě lépe 20 mm - to jsou ekvivalenty kinofilmu/, automatiku má dnes každý fotoaparát. ty levnější + mobily mají jen tuto automatiku, což začne být později mnohdy omezující, ač se to zpočátku nezdá. Bude taky možná potřebovat blesk - to co je na mobilech není blesk, ale LED dioda s malým dosahem.