Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nízký takt CPU

Zdravím,
zase jdu otravovat ohledně HW, tohle je už trošku mimo mé síly, jelikož mě dál nic nenapadá.
Popíšu to asi takhle:
Před vánocemi jsem se začal stěhovat, je to tak cca měsíc možná déle, kdy jsem na PC něco hrál a včera jsem si zapl Star Citizen. V tom jsem zjistil, že mi procesor (Intel Core i7 6700k) běží jen na 800MHz (Úsporný režim?) a hra byla nehratelná s 0-16fps. Přisoudil jsem to na špatnou optimalizaci, přeci jen ta hra není stále z daleka vydaná. No vyzkoušel jsem to i na jiné hře a výsledek stejný. Vydal jsem se do BIOSu podívat, co mi to tam ukáže, viz příloha. Napájení a frekvence procesoru (dříve bios ukazoval 4.00GHz a napětí 1.208V cca) jak můžete vidět, jenže nejde změnit ani nataktováním.
Nahrál jsem si i Videjko, kde je vidět že 800MHz ve hře stabilně zůstává. ZDE
Teplota CPU se na videu nijak nezvedá, netuším teď jak to bylo včera. Dříve při hraní měl procesor kolem 40°C max.
Všiml jsem si, že grafická karta (MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8G) nejede ani na svých taktech při hraní přes 1900MHz, ale jen kolem 1600.
PC je samozřejmě výrazně zpomalený.
Co jsem už udělal:
- Koukl jsem do možností napájení a zkontroloval schéma napájení pro vysoký výkon
- Stáhl jsem nejnovější update BIOSu
- Zkontroloval HW ve skříni po stěhování
- Snažil jsem se hodnoty nataktovat
- Hledal na internetu, ale nedošel výsledku.
- Kontrola provozních teplot, normální a ani se nemohl nikdy přehřát
- Zdroj vpořádku

Základovka MSI Z170A GAMING M7

Jinak už se pomalu chystám to dát někam na kontrolu, sám už nevím a pokud to tu nevyřeším s vámi.
Díky za rady.

Jelikož MSI Afterburner ukazuje správné hodnoty a když zvednu chlazení v nezatíženém PC z 25% na 100%, CPU se schladí na 17-19°C což Afterburner ukáže a ten CAM ukazuje 14° takže teplota na nahrávce +další 3°. Každopádně až budu mít čas tak vyzkouším co to ukáže za teploty v jiné hře. Ten procesor je ve skutečnosti při tom nahrávání vytíženej asi tak na 25% +- a při hře se mi zvedne chlazení na dvojnásob, tak rozdíl teplot podle mě celkem uchladí. Nízké teploty už jsem řešil a spousta lidí potvrdila se stejným vodníkem stejné zkušenosti.

Prosím, nehodlám znovu řešit nízké teploty, řešil jsem to dva týdny spousta lidí se divila a druhá spousta zase naopak ne, je to v pořadku. Dával jsem to kvůli tomu i na kontrolu k technikům a vysvětlení bylo, že je to v pořádku vzhledem k dobrému chlazení skříně. Je pravda že dost často větrám a PC není zase tak daleko od okna. Dobré chlazení skříně řeknu asi tak, že pokud chceš řeknu ti přesnou teplotu až do ní vrazím teploměr.

Teď jsi to napsal trošku v můj prospěch, ale to je jedno. Pokud vím, můj problém by způsobovaly vysoké teploty, ne nízké. Ve skříni při maximálním chlazení je 18°. při 22° v místnosti a zavřeném okně. Při chlazení na 25% je teplota CPU 23° a ve skříni je 23° za stejné teploty místnosti.

EDIT: Sorry na telefonu jsem špatně čet nenapsal jsi to v můj prospěch

Tak jo, napíšu to naposled. Pokud je v místnosti 22, nemůže mít procesor 18, protože fyzika. Takže je evidentní, že měření teploty u tebe nefunguje. Pokud nefunguje, může být teplota naopak velmi vysoká a nedozvíš se to, protože nefunguje. A pokud je vysoká, procesor reaguje snížením taktu, aby se nepřehřál.
Vysoká teplota může být způsobená např. tím, že chladič nedostatečně naléhá na procesor - stačí i nepatrná mezírka. Nepatrné posunutí chladiče velmi často nastává při manipulaci s počítače, což stěhování evidentně je.

Chladič k něčemu slouží, nejlepší je, když odpadní teplo z CPU jaksi předává do okolní proudící tekutiny. A aby jádro CPU mělo nižší teplotu než okolní prostředí, nelze docílit jinak, než tepelným čerpadlem, nebo ochlazením jinou látkou s nižší teplotou než je teplota okolí (tekutý dusík, nádoba se směsí rozdrceného ledu a kuchyňské soli,...). Pozn. Peltierův článek je vlastně také druh tepelného čerpadla.
Jo, a nezapomeňte si to podivné tvrzení ověřit. I znalost základů fyziky a logického myšlení považuji za součást obecného rozhledu jedince.

Ahoj,
V poloze SLOW není.
Jinak, to se může prepnout samo od sebe nebo ne?

K výše uvedenému, s chladičem:
Chladič jsem osadil znovu a teploty: místnost mám stále kolem 21-22°c teplota bez zátěže 24-27°c (což by měly být normální teploty podle toho co jsem viděl na internetu se stejným chladičem) vytížení do 6% chlazení na 25%. Teploty před znovuosazením byly i kolem 20-23° takže předpokládám, že to nějaký vliv mělo. Na zátěž jsem čas neměl, ale procesor stále 800MHz s nízkým napájením.
Kontroloval jsem zda zdroj nemám cvaklej na ECO režim, což nemám. Odpoledne to odvezu na diagnostiku/opravu k prodejci, všechny komponenty jsou v záruce,tak ať se na to podívaj, sám to nestíhám řešit, mám toho teď hodně.
Taky mi docvaklo, proč jsem se držel teploty 18°c při plném chlazení, ve starém bytě nebyla stabilní teplota, jelikož bytovka byla debilně zateplená a neustále mi jedním rohem táhlo, tam kde byl PC, v tom rohu byla teplota vždy nízká a v létě tam na to jela klimatizace. To by byl ten rozdíl, kvuli kterému jsem se hádal, že mi to dřív měřilo správně.

Kdyby ještě někoho napadlo něco dál.
Každopádně děkuji za dosavadní rady a omlouvám se za tu menší hádku.

v biosu, v nastavení cpu je položka intel adaptive monitor thermal měl by být : disable.

Až přijdu z práce kouknu na to.
_____

Skús testovať CPU v nejakom teste napríklad Aida64. A po nejakom čase sa dotkni chladiča či vôbec je teplý až horúci.

Už jsem zkoušel, když jsem zjištoval teploty, o něco víc se ohřeje, ale nezdálo se mi, že to byla maximální teplota. Podle mě jsem při prvním sestavení PC při osahání cítil větší teplo.

Když jsem si koupil pod i7 6700K desku MSI Z170A Tomahawk, dočetl jsem se tu, jaké jsem měl štěstí při výběru, že MSI GAMING desky s tím chipsetem mají problémy s držením frekvencí a MSI to i po několika updatech BIOSu nedokáže vyřešit. Prý to někdy neudrží nejvyšší frekvenci v zátěži a nesmyslně se zpomaluje, tak jestli tohle nebude stejný problém.

To by tedy mohly způsobovat poslední dva updaty biosu, jelikož jsem udělal update a nebyl na kompu kvuli hraní asi měsíc.. Pak jak jsem přišel k PC a zapl hru jsem zjistil, že to nefunguje jak má. Před updatem biosu fungovalo vše dobře. Nejnovější verze BIOSu, kterou jsem po zjištění problému nainstaloval to neopravila. Díky za info, na to se ještě zaměřím.