Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Restartoval se Windows 10, v čem byla chyba?

Předevčírem jsem tu psal dotaz „Jak oddálit restart Windows 10“ (http://pc.poradna.net/q/view/1682609-jak-oddalit-r estart-windows-10). Zařídil jsem se podle rady admina touchwood. Dle návodu v článku „How to Fix ƒ”Failure Configuring Windows Updates” Issue“ (http://www.incrediblelab.com/failure-configuring-w indows-updates-fixed/, část „Step 3 – Deleting Windows Update Cache“) jsem zastavil aplikaci Windows Update. Včera zhruba v 19 hodin jsem zapnul Spustit (Windows + r) a otevřel aplikaci Služby (services.msc). Dole jsem našel aplikaci Windows Update, „Stav“ byl nastaven na „Spuštěno“, „Typ spouštění“ na „Ručně (Spuštění aktivační události)“ a „Účet pro přihlášení“ na „Local System“. Po kliknutí pravým myšítkem jsem si otevřel Vlastnosti („Vlastnosti - Windows Update (Místní počítač)“ /„Windows Update Properties (Local Computer)“/). „Stav služby:“ bylo nastaveno na „Spuštěno“ (aktivní „Zastavit“, neaktivní „Spustit“, „Pozastavit“ a „Pokračovat“). Kliknul jsem na „Zastavit“ a „Stav služby:“ se změnil na „Zastaveno“ (aktivní „Spustit“, neaktivní tři ostatní). V aplikaci Služby nebylo nyní ve sloupci „Stav“ (u položky) nic, ostatní sloupce se nezměnily. Restart byl tou dobou naplánovaný na 19.29, já nic víc už nedělal a jen jsem čekal, jak to dopadne. Pro jistotu jsem opět vytáhl notebook ze zásuvky. Myslel jsem, že je to tedy hotové a čas že už se měnit nebude. Ovšem změnil a příští restart byl naplánovaný na 20.00. A po neúspěšném pokusu další na 20.27. Nadto mi ještě zhruba ve 20.11 vyskočilo upozornění, že počítač se ve 20.24 (nikoliv 20.27) restartuje. Opět jsem tedy pro jistotu vytáhl PC ze zásuvky a čas se vždy posunul (poprvé se posunul po uplynulém čase 20.24 na 20.49). Později jsem chtěl zkusit, co to udělá, a už jsem ho nevytahoval. A počítač se nerestartoval. Poslední naplánovaný restart byl na dnešek na 12.34. Předpokládal jsem, že když je služba deaktivovaná, že se nic nestane, a nechal jsem to být. Dnes zhruba ve 12.34 mi vyskočilo upozornění, že se počítač ve 12.49 restartuje. Nechal jsem to být doufaje, že vše dopadne dobře. A nedopadlo. Zhruba ve 12.50 se počítač restartoval a aktualizace se úspěšně nainstalovaly. Nyní to píše: „Vaše zařízení je aktuální. Poslední kontrola: dnes v 13:12“ Přitom Windows Update byl pořád zastavený, takže to nechápu. Jsem nasranej, přišel jsem o to, co jsem tam měl. Kdyby s tím restartem počkal aspoň ještě 4 hodiny, tak bych si ještě aspoň něco udělal. Ty aktualizace v těch desítkách mě tak serou! Chtěl bych se zeptat, co jsem tedy udělal špatně. A jak se toho pro příště vyvarovat? Děkuju za všechny rady…
Lock. Autor dotazu začal debatovat sám se sebou, to může dělat doma. (karel)

Pro zajímavost jsem si včera zapisoval plánované časy, kdy se měl počítač restartovat. První zapsaný čas byl 13.54.

Další časy byly 14.26, 14.56, 15.22, 15.47, 16.13, 16.39, 17.08, 17.35, 18.06, 18.32, 18.58, 19.29, 20.00, 20.27, 20.49, 21.16, 21.45.

Od 21. hodiny jsem počítač už ze zásuvky nevytahoval a poslední zapsaný čas byl 21.45, dál jsem nezapisoval. Až po půlnoci jsem se podíval, že další restart je naplánovaný na dnešek na 12.34. Té posloupnosti moc nerozumím…

Aha. Jenomže:
1. služba se ukazovala jako zastavená stále (dokonce i po restartu byla zastavená); 2. jak teda jsem měl tu službu zakázat (na co kliknout)? Měl jsem snad „Typ spouštění:“ z „Ručně“ změnit na „Zakázáno“?

No jo, jenomže když nemám připravené aktualizace, tak si nemůžu ověřit, jestli to zafungovalo. (Nebo že bych si to ověřil vyhledáním aktualizací?)

Dle odkazovaného obrázku tam byl „Typ spouštění:“ nastaven ale na „Automaticky (Zpožděné spuštění)“, mám tam tedy nastavit „Zakázáno“?

A kde to mám zkontrolovat? Myslíš jako Správce úloh (Task Manager)? Tam mám nyní pod záložkou Služby u položky Windows Update (wuauserv) ve sloupci Stav uvedeno „Spuštěno“. A když zapnu Služby (Services) a zakážu to, tak to na to nemá vliv (pořád „Spuštěno“). Ovšem vliv na to má, pokud to zastavím (jako dosud), potom je ve sloupci Stav uvedeno „Zastaveno“. Takže tímto to asi nezkontroluju…

• Tachwood, tak neblazni, nevidis, ze zde vystupuje pod vice NICK a dela si z tebe hlupaka ?
* Ve spodni cast prispevku i sam sobe odpovida (stejna IP) , coz tedy objasnil tim, ze je to jeho kamaradka co s nim bydli v jednom dome, to proboha zamkni ne ?!

• Uz sem chodi nejakou dobu, uz jako PanP, PanTn PanTau, PanTofl, LubisABCD, Sasin, etc (buzerantsky Windows 10, buzerantska poradna, pak BAN a ted je vesele zpet),neni ti te sebe alespon trochu lito nebo se jiz vubec nerespektujes ze si ze sebe nechas delat tahaciho saska takovym snobem posahany ?
*Driv jste zde meli teda prisnejsi ruku, ja si zde vyfasuju BAN za 'slovo' IDIOT, druhym co ho zvas opravdu delaji to 'tolerujete' , neverim...

Ovšem pokud se podívám na Nastavení → Aktualizace a zabezpečení → Windows Update, tak tam můžu při spuštěném Windows Update aktualizace vyhledat, poslední kontrola ve 22.00. A když to zastavím, tak je taky můžu vyhledat (poslední kontrola ve 22.03) a služba se tím spustí. A když to zakážu, tak je můžu pořád vyhledat (poslední kontrola ve 22.18). Ovšem když službu zakážu i zastavím, tak je to sice vyhledává, ale napíše mi to: „Při instalaci aktualizací nastaly problémy, zkusíme to ale znovu později. Pokud se vám tato zpráva pořád zobrazuje a chcete si najít další informace na webu nebo se obrátit na podporu, může vám pomoct toto: (0x80070422).“ Nevím, co ten kód znamená, ale řekl bych, že je to tedy konečně zakázané. Takže jsem to měl zakázat i zastavit. Měl jsem udělat ještě něco nebo je to už konečně hotovo?

Musíš se s desítkami naučit žít. Pokud nevyhovují,vrať se k minulým verzím,nebo zkus zlomit Redmont,že to udělali blbě. Trvalé zabránění aktualizací uživatelským nastavením údajně nejde.Rozdrbat registry,ale toho pak třeba nebude fungovat víc.

Uvažuju nad tím, že se vrátím k Windows 8.1. A jsem celkem rád, že na druhém počítači jsem si nechal sedmičky. V článku „Jak oddálit výroční update Windows 10?“ (http://www.instaluj.cz/magazin/jak-oddalit-vyrocni -update-windows-10-) jsem se dočetl, že to je možné ve verzi Windows 10 Pro (bohužel mám Home), je tam na to prý funkce Odložit upgrady (Nastavení → Aktualizace a zabezpečení → Windows Update → Upřesnit možnosti; musí se to zaškrtnout). Ovšem ani ta prý nemá vliv na bezpečnostní aktualizace (takže by to stejně úplně nevyřešila). V článku se dále uvádí možnost, že internetové připojení (wi-fi nebo pevné připojení) označíme jako datově limitované připojení (připojení účtované podle objemu dat), a potom se velké aktualizace nebudou stahovat. Ovšem dle článku to má vliv jen na velké aktualizace (takže ani toto by to úplně nevyřešilo). V článku „Aktualizace Windows“ (https://www.servispckupka.cz/jak_vypnout_sluzbu_wi ndows_update_u_windows_10.php) se píše jiný trik. Přes aplikaci Konfigurace systému (msconfig.exe, obvykle C:\Windows\System32\msconfig.exe) můžeme službu Windows Update zakázat (odškrtne se checkbox). Ovšem k tomu je potřeba restart, takže by to nevyřešilo můj problém, kdy jsem aktualizace už měl stažené a nechtěl jsem počítač restartovat. Navíc bych díky tomu nemohl zjišťovat, jestli jsou nějaké aktualizace vydané, takže bych to stejně musel jednou za čas povolovat a hledat (což je takový na prd, resp. je to dost práce na víc, mně vyhovuje, když mě na to upozorní, jen se mi nelíbí, když si to restartuje sám).

Odložit upgrady,no to tam je,ale to někdo blbě přeložil a nedovysvětlil. V podstatě to nějak neznatelně posuneš,to samé s restartem. Pokud posuneš restartování,tak tě to stokrát za den upozorňuje,že máš restartovat. U některých svých známých jsem je také dosunul zpět k W8.1. Nedej bůh,aby jsi přistoupil na získávání preview buildů. To je pak konec s nervovou soustavou.

ve dvou dotazech tu řešíš stejný nesmysl: nejdřív si necháš vnutit stažení a instalaci aktualizací, pak teprve začínáš řešit, jak oddálit vynucený restart - pleteš si příčinu a následek.

a když už jsi to nechal dojít k naplánování restartu, který nechceš, měl jsi zkontrolovat naplánované úlohy - třeba v ms autoruns.

oba tvé dotazy jsou jen grafomanství a litanie o ničem.

bonus:
aktualizace místo zakazování stačí nastavit na ruční spuštění, má to svůj důvod.
ovšem volba aktualizace ovladačů patří zakázat, to je od mrchosoftu skutečné svinstvo.

Tak mně stažení aktualizací nevadí, mně nevadí ani restart, mně vadí pouze restart v nevhodnou dobu. U sedmiček si taky aktualizace stáhnu, ale PC restartuji až, když chci já. (Ale v zásadě ano – šlo by i odložit samotné stažení.) Myslíš Autoruns od Sysinternals? A co se týká bonusu, tak jsem přece psal, že Windows Update jsem nastavil na „Ručně“. Jenomže z neznámého důvodu se to nastavuje na „Ručně (Spuštění aktivační události)“ a jinak to nejde. (Tedy alespoň podle mě to jinak nejde.)

mezi stažením aktualizací a jejich instalací byl kdysi rozdíl.

změnil jsi stav služby až dotatečně = pozdě = až po instalaci aktualizaci a naplánování restartu, proto restart proběhl podle ohlášení - kolikrát to mám ještě vysvětlovat?

a právě v autoruns šla nově naplánovaná úloha zrušit. fak nechápeš příčinu a následek.

v normálních windows je služba wuauserv na automaticky, ne ručně.

chtěl jsi jen vědět, jak tomu příště zabránit.

Aha. Už asi chápu, jak jsi to myslel. Dobře, tak děkuji.

Mám normální Windows, a přesto jsem to měl nastaveno na „Ručně“. A nevzpomínám si, že bych toto někdy měnil (ačkoliv jistě to vyloučit nemůžu, je možné, že jsem na to už zapomněl). Děkuji za rady. :-)

Našla jsem tohle.

Můžeš to zkusit udělat přes registr: HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Policies\Microsoft\Win dows\WindowsUpdate\AU, pak vytvoř DWORD s názvem AUOptions a s hodnotou 2 (upozornění před stažením), možná by to šlo i s hodnotou 3 (upozornění před instalací).

Taky to můžeš zkusit přes plánovač úloh: najdi si tam knihovnu plánovače → Microsoft → Windows → UpdateOchestrator, pak vpravo najdi Reboot nebo Restart, klikni pravým tlačítkem a zakaž to. Také změň oprávnění: Číst a spouštět.

Existuje taky tohle, ale to ti možná nepomůže.

• Ted uz si nemenis ani IP a odpovidas si jako "Berusinka" sam pod novym NICKEM jako" Mraveneckovy" ?, opet nejaka Schyzofrenie ? ? Sakra, zapomel jsis zmenit IP nez sis odpovedel co "kozi bukvicko" ..
/* Pisu uz potreti, jde o PanTofla, LubosABCD, etc, BAN sna plati na OSOBU ne IP andresu ?! Dostane BAN druhy den se vrati pod jinou iP a vse v poradku ?
TiP Precte te si vlakna PanTofl, neexituji jen otisky prstu, ci IP, je i otisek v PSANI.

:D Nikdy dřív jsem na web poradna.net nic nepsala, ta první zpráva od Berušinky byla má první vůbec. IP mám stejnou, protože (bohužel :-D) bydlím s Mravenečkem ve stejném domě a používáme stejnou wi-fi. Mraveneček mě požádal, abych se na tohle vlákno koukla a případně mu poradila, tak jsem mu sem hodila odkaz, který jsem našla.

Já fakt netuším, kdo je LubosABCD a ti další. Ale nedalo mi to a musel jsem si to vyhledat…

LubosABCD: http://pc.poradna.net/s/index/?text=LubosABCD&ques tions&replies&flashes&nick – nenalezeno nic, bohužel, ale asi to někdo smazal, takže nemůžu hodnotit. PanNovák: http://pc.poradna.net/s/index/?text=PanNov%C3%A1k& questions&replies&flashes&nick – nenalezeno nic, bohužel, ale asi to někdo smazal, takže nemůžu hodnotit. PanTau: -170185056-pantau – tak toho jsem našel, normální uživatel, je tu registrovaný už od 27. 3. 2012, do té doby neregistrovaný. Ovšem poslední příspěvky má z roku 2012, nevím, co je na tom špatně. PanTöfl: http://pc.poradna.net/s/index/?text=PanT%C3%B6fl&q uestions&replies&flashes&nick – nenalezeno nic, takže nemůžu hodnotit. PanTofl: http://pc.poradna.net/s/index/?text=PanTofl&questi ons&replies&flashes&nick – ani tentokrát nic nenalezeno, takže nemůžu hodnotit. V dalších poradnách jsem už nehledal. Takže já fakt nevím, kdo to byl. Ale rozhodně vím, že já ne. O čem psal ten pán, jestli se můžu zeptat?

V té diskuzi jsou vlastně čtyři řešení. První je za pomoci aplikace Editor místních zásad skupiny (Local Group Policy Editor, gpedit.msc). Najít Konfigurace počítače\Šablony pro správu\Součásti systému Windows\Windows Update a tam povolit položku „Zakázat automatické restartování v případě přihlášených uživatelů pro instalaci naplánovaných aktualizací“. Píše se o tom (v češtině) v článku „Jak zakázat automatické restartování PC po instalaci aktualizací“ (https://blog.buchtic.net/zakazat-automaticke-resta rtovani-pc-instalaci-aktualizaci/). Ovšem ten článek je ze 13. října 2013 a týká se Windows 8 a Windows 8.1. Ty jsi říkala, že ta aplikace je ve Windows 10 jenom pro verzi Pro? Já ji u sebe najít nemůžu. Druhé řešení je za pomoci aplikace Editor registru (Registry Editor, regedit.exe). I to se píše v tom článku. Ovšem dle toho mám nastavit hodnotu 1, a nikoliv 2 a 3. Ale také mám tu hodnotu „DWORD“ pojmenovat „NoAutoRebootWithLoggedOnUsers“. Mám dotaz: platí to, i když mám desítky a 64bitovou architekturu? Třetí je ten Plánovač úloh (Task Scheduler). To je vlastně něco jako ten Autoruns. Nebo ne? A čtvrté je ten program RebootBlockerService.exe. Co přesně by měl ten program umět? Já si myslím, že jsi si to špatně přečetla, na tom začátku se o tom programu podle mě nepíše, tam asi jen je, že aby ti program fungoval, musíš už mít nainstalováno Annniversary Update (verze 1607). A ten já už mám. Když zapnu O produktu Windows (winver.exe, C:\Windows\System32\winver.exe), tak už mám verzi 1607 (build operačního systému 14393.693).

pořád nechápeš, že nejdřív vyvoláš nějakou akci a pak zkoušíš hasit následky, které už běží. vypadni od toho.

Třetí je ten Plánovač úloh (Task Scheduler). To je vlastně něco jako ten Autoruns. Nebo ne?

proč si ten autoruns nespustíš a nepodíváš se, co má za záložky? jsi úplně nesvéprávný?

grafoman, se kterým si doma nechcou povídat. já tvůj zpovědník nejsem, projíždím jen kolem.

Ano, Editor místních zásad skupiny je jen ve verzi Pro.

Ohledně Editoru registru: ten odkaz, jak jsem ti poslala, hovoří přímo o Windows 10. O tom, že by byl nějaký rozdíl ve 32 nebo 64bitové verzi tam nic nevidím. Já s jistotou nevím, jestli to bude fungovat tak, jak jsem to napsala, ale podle toho odkazu to má být AUOptions. Hodnoty 2 a 3 už jsem napsala, co znamenají. Hodnota 1 je, že to aktualizace vůbec hledat nebude.

Nevím, tam je napsáno jenom Task Scheduler, ne Autoruns.

Ten Windows 10 Reboot Blocker funguje tak, že pravidelně aktualizuje nějaké ty „aktivní hodiny“ či co.