Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Pomoc s pretaktovanim FX-8300

Zdravim, rad bych poprosil nekoho zkusenejsiho o radu jak pretaktovat CPU FX-8300 aspon tak na 4,2ghz. Uz jsem se o to pokousel sam podle nejakeho navodu co jsem nasel ale nedokazal jsem se stabilne dostat na vic nez 3,8ghz coz mi prijde divne vzhledem k tomu ze tohle cpu ma turbo core 4,2ghz. Jinak ano taktoval jsem pres bios a ne overdrive nebo neco jineho takze bych vas rad poprosil o rady jak a co nastavit v biosu abych se aspon na tech 4,2ghz stabilne dostal (pokud to teda jde).Duvod je jednoduchy a to ze ve hrach narocnych na cpu jako napr. GTA 5 nebo AC:Syndicate mam i na medium detaily jen kolem 40 fps pokud zrovna nejsem nekde v pustine
Tohle je moje sestava:

Základní deska: GIGABYTE GA-970-Gaming
Procesor: AMD FX-8300 VISHERA, AM3+, frekvence jádra 3.3GHz, Turbo Core až 4,2GHz, cache 8MB L2, 8MB L3, eight-core (8 jader), jádro Vishera, TDP 95W, odemčený násobič
+ chladič SilentiumPC FERA 3
RAM: 16 GB
Grafická karta: MSI GeForce GTX 1060 ARMOR 6G OCV1, PCIe x16 3.0, DVI, 2xHDMI, 2xDisplayPort, 6GB GDDR5, 192bit paměťová sběrnice, frekvence 1544-1759/8000MHz, aktivní chlazení
Zdroj: Seasonic S12II-620 Bronze

tenhle clanek jsem videl a jako amater ktery tomu moc nerozumi je tam toho na me fakt moc a taky to testujou na uplne jiny sestave.. hned prvni takt tam pisou 4,7ghz zatimco ja sam nedokazal stabilne vic jak 3,8ghz tak bych proste potreboval trochu pomoct fakt se v tom nechci nejak hrabat ve vecech kterym nerozumim a pak jeste neco zkurvit :D

Ja som ho pretaktoval na 4,0GHz pri 1,3V. Vypni turbo a zapni Cool'n'Quiet, aby to nebežalo stále na 4,0GHz, keď si napríklad na internete. C6 state môžeš nechať pustené. Testovať stabilitu v CPU-Z, alebo Aida64. Mám základný silentium chladič za 15 eur. Kontroluj si teploty. Ja mám okolo 60 stupňov v zátaží.

ted jsem to nastavil podle tebe na 4,0ghz 1,3v a poprve bsod jeste nez se nacetl windows po druhe se nacetl ale asi po minute se pc sam restartoval.. tak jsem pridal volty na 1,35v a zatim to jede tak ted jdu udelat test v OCCT a v aide a jeste napisu

tak v OCCT jsem delal 3 testy pokazdy error hned behem prvnich dvou minut :( jeste udelam jiny ale co myslite je to furt malo voltu nebo co s tim ? :(
a nemel bych taky zmenit nejaky dalsi nastaveni ? Load line calibration atd?

ted jsem dojel bench v cpu z (10min) a teplota nepresahla 49 stupnu a obecne behem testu to nikdy nepresahlo 60.. ted jsem dal jeste posledni test v occt a proste pokazdy to hodi error do 2min takze pri ty rychlosti to nestihlo vyletet ani na vic jak 40

ted jsem dojel 24min test v pcmark vantage a teplota nesla ani pres 40.. takze prehrivanim ty errory v occt asi nejsou.. tak mam pridat napeti?

dobre jdu na to pak zas napisu jak jsem dopadl :) dik :)

uz testuju prvni zvyseni ale mezitim bych se jen chtel zeptat na dve veci : po overclocku (ne jen ted ale i driv kdyz jsem to zkousel) tak po zapnuti pc jednou kratce pipne. zadny problem s tim neni a vsechno funguje ale jen by me zajimalo co to znamena vzhledem k tomu ze na optimized defaults to nepipa

a druha vec - veci jako load line calibration,spread spectrum, voltaz u nb, frekvence ht ,nb nic z toho a dalsi veci menit nemam ?

Na víc než 1.4v bych už nešel, ale hlavně podle teplot. Taky je možné, že nemáš štěstí na ten kus křemíku a s tím nenaděláš nic.

Ale počkej si na další rady, třeba má někdo stejný procesor a podobnou desku a pomůže ti Bios správně nastavit.
Já jedu na stařičkém Xeonu5460 taktovaným na 3600MHz spolu s Radeonem RX460 a zatím mi to stačí.

Kontroloval jsi, jestli más aktualizovaný BIOS ? /*Poslední verzi, dostupná na stránkách Gigabyte.
Vypl jsi to Turbo core ?
1.38 uz je hodne, na 4.0GHz staci 1.27-9V, urite né víc jak 1.3V.
Jaky Error jsi dostal, co ti píse ?
* Na hodnoty RAM jsi sahal ?.

turbo core samozrejme vypnute je a ram jsem dal na 1600mhz protoze s pc mi prislo tohle - Kingston HyperX Fury 8GB (Kit 2x4GB) 1600MHz DDR3 CL10 Red Series, červený chladič ale mam tam jeste dalsich 8gb ze staryho pocitace a tam jsou ty takty asi nizsi protoze v biosu mi to ukazovalo nejak kolem 1100 tak jsem to pochopil tak ze ty pomalejsi mi to overclockne na 1600 a ty novy na tom zustanou.. snad jsem to nejak neposral no.. muzu kdyztak zkusit hodit ram hodnotu zpatky na to co byla ale kdyz jsem zkousel taktovat sam tak jsem na ramky nesahal a errory mi to hazelo taky.. ale tak zkusit muzu jestli myslis ze to tim muze byt..

jinak ted jsem s procesorem na 1.387500 a OCCT test zatim bezi 28min. tak uvidime (teplota momentalne 54c )

Muzes to trochu upresnit s temy RAM ?
• RAM se nebudou OC na "frekveci" té vysi, automaticky se a taky to udelala spusti na "frekvenci" té nisi, to znamena, ze po zapojeni RAM s rozdilnou frekvenci, ty RAM pojedou na frekvenci té ram s nisi hodnotou.
• To V-Core meris kde ?

Chyby prover v Prime95, staci 6-10minut, hodina a vic uz dela az nakonci.

aha tak to dik za info.. v tom pripade se mi ty nove ramky ktere maji frekvenci 1600 snizili na 1100 kvuli tem starym. v tom pripade jsem teda snad neudelal chybu tim ze jsem v biosu nastavil 1600 ne ?

a vcore vidim v tom OCCT a Hwmonitor - v biosu jsem ted dal 1.387500 a occt ukazuje 1.27 min 1.39 max

ok tak vypinam OCCT momentalne vydrzel 37min bez chyby a zapinam prime95

Vyzkouseno 'Gygabite 990X Gaming SLi' + 'FX 8320E'
• Mas ten samy typ UEFi BIOS ?

*V mém pripade mé hodnoty pro RAM jsou rozdilné
VCORE s + 0.175V se stabilne drzi na 4.4GHz
Vcore LoadLine zadej na : Ultra Hight
/* na HT nesahej, nech ho na AUTO, na obrazku je nastaven jinak, jelikoz jde o chipset 990 ktery dovoluje vysi frekvenci, nez jako u 970 na 2400.
[img=/file/view/28014-1-png]http://pc.poradna.net/file/view/28014-1-png[/img]
Cool&Quiet : Zapnout, tato fukce, ti snizi frekvenci CPU, kde v IDLE nepojede chdak zbytecne naplno /*Bez dopadu na vykon.
C1E : Vypnout
HPC : Vypnout /*Vetsinou se pouziva na serverech na tezké vypocty, kde vykon je zalozen na frekvenci CPU, proto je tlacneno na 100%, v tvém pripade knicemu.
C6State : Zapnout, umozni dynamické napajeni [VCORE], kde nama cenu, aby treba na 3.5Ghz byl napajen 1.37V /*Bez dopadu na vykon ale s dopadem nateploty a spotrebu, zdali je funkce vypla.
[img=/file/view/28015-2-png]http://pc.poradna.net/file/view/28015-2-png[/img]

ne ne muj bios vypada takhle https://i.ytimg.com/vi/2s4WQBB2jJk/maxresdefault.j pg (obrazek je z internetu tak hodnoty neres)

S + 0.175V tim nevim co myslis sorry :D
load line calibration mi jde jen auto/enabled/disabled (mam na auto)
ht mam auto
cool and quiet zaply
c6 zaply
c1e nevim jestli tam vubec mam pokud jo tak mysli mze taky zaply ale spis to tam neni

no jinak ted jsem dojel asi kolem 20min ten prime95 bez chyby occt 37min bez chyby predtim tak se nam to hosi mozna povedlo :D ale stejne je to jen na 4.0ghz :( jako jsem rad i za to ale nejak to proste nechapu kdyz i blby turbo core ma 4.2 a vsude na netu vidim jak to taktujou lidi na 4.8 treba.. je vubec na hrani lepsi mit to taktovany na 4.0 nez na 3.3 s turbo core na 4.2 ?

Pod Windows nezmeris VCORE presne, to se meri rucne multymetrem (osciloskopem), jestli jsi nameril 1.33, tak v realite nejede s vic jak na +- 1.1-1.2V, podivej se do BIOSu co ti pise, (programy nemaji vlastni fyzické cidla, pouzivaji jen to, i jim poskyne BIOS)..

aha.. no tak sorry :D no proste ted mam v biosu nastavene 4.0ghz vcore na 1.387500 a podle vsech testu to vypada stabilne
load line calibration na auto
ram 1600mhz
cool and quiet enabled
c6 state enabled

takze myslite ze na vic to nedotahnu? kdyz tu vsichni pisete ze je to na 4ghz hrozne moc voltu. jako ja jsem momentalne rad ze mi to ted bezi stabilne

To neni Pravda.
/* Navic dobra polovina chyb nepochazi ani primo z OC.
To ze to musi bezet hodiny, jsou spis takové WEBové povidacky, ktere se takle roznasi z vlakna dovlakna :-)
Nébo alespon, tezko vidim po kazdem nastaveni, ci pridani 0.005V, TH, TB, na Core dela hodinové testy

jo to mi presne taky delalo na tech nizsi napetich mi treba dve jadra hned na zacatku hodili error v (prime95) a az ted na tom poslednim napeti sli vsechny a bezelo to bez chyb asi 20min

tak zkusim teda zapnout to hpc a vypnout cool and quiet a c6 no ale ceho tim mam vlastne dosahnout?
jo a udelal jsem screen z cpu-z a prijde mi nejak divne ze i presto ze mi nebezi zadnej test nebo nic tak tam mam tak velky napeti

a u toho load line calibration mam moznosti jen auto/enabled/disabled

28019-bios1-png
28020-bios2-png
28021-bios3-png

no a trochu jsem si na test zajezdil v gta 5 a i na tech 4.0ghz jsem rozdil docela poznal - predtim fps v plny rychlosti ve meste max tak 40fps ted 50 a vic

tak zkusim teda zapnout to hpc a vypnout cool and quiet a c6 no ale ceho tim mam vlastne dosahnout?

# Dosahnout co ? ze vsechno pomackas a zkusis co to udela :-) ?

• Cool&Quiet : Zapnout, /*tato fukce, ti snizi frekvenci CPU, kde v IDLE nepojede chudak zbytecne naplno [Bez dopadu na vykon].
• AMP : Vypnout /*To uz se nepouziva, urceno pro startsi operacni systemy
• SVM : VYPNOUT /*Jestli nepouzivas VIRTUALIZACI, tak je lepsi mit tuto funkci vyplou, pri OC muze vest k nestabilite, ale nei neni podminkou [zalezi na CPU, Zakladni desce].
• Vcore LoadLine : Vysoka presnost /*Ultra|High precision napajeni mezi cores
• HPC : Vypnout /*Vetsinou se pouziva na serverech na tezké vypocty, kde vykon je zalozen na frekvenci CPU, proto je tlacneno na 100%, v tvém pripade knicemu.
• C6State : Zapnout, umozni dynamické napajeni [VCORE], kde nama cenu, aby treba na 3.5Ghz byl napajen 1.37V [Bez dopadu na vykon], ale s dopadem nateploty a spotrebu, zda-li je funkce !vypla!.

# Dosahnout co ? ze vsechno pomackas a zkusis co to udela :-) ?
co to meles vzdyt jsi mi sam poradil at to udelam...

tvl ty jsi moc necetl co jsem psal asi :D
AMP - vubec tam nemam
SVM - vubec tam nemam
vcore loadline - taky to tam neni ale pokud myslis load line calibration tak jediny moznosti jsou auto/disabled/enabled (mam auto)
hpc - mam ted zapnuty protoze jsi rikal at to zkusim .. tak to teda vypnu
c6 - taky teda zapinam

uz jsem to psal nekolikrat tyhle veci tak nez ze me zacnes delat kokota tak cti :D

co to meles

• Meles ty, kde jsem ti to psal (pokud vic, to jsem psal na Milan.K) ? Opravdu strata casu, ted mi jeste budes psat ze melu, kaslu natebe..
*Zacinam chapat, proc nekteri hned zestaru pisou Kdyz to neumis, tak na to nehrab", ve finale tazatel udela z lidi blbce..

a co ze je to pod nim ? tady je vsechno pod tim pred tebou ne ? :D stejne resis kokotiny ja se jen ptal s tim taktovanim ale kdyz se chces hadat tak si bez jinam :D
btw. jak jsi psal predtim tak jestli jsi blbec tak moje vina to neni :D

mohl by mi teda prosim nekdo normalni poradit jak to vytahnout vys s nejakyma rozumnyma voltama? dik

!!! KOKOTINY !?? Zde uz si tazeté mohou snad vse dovolit, kdyz se ti to nelíbí tai táhni odkud jsi dosel, nebo si tahni nekde na placenou poradnu ... "fils de Pute" zasrany!
*Kdyz tomu nerozumís nesahej na to a nesvadej svoji neznalost na kokotiny, které zde predvádís ty..

Normální je pokud chci taktit -

1.vybrat slušnou/vhodnou desku + aktualizovat BIOS na nejnovější možnost + použít slušný chladič CPU a slušný zdroj

2. ne všechny procesory jdou taktit a některý vůbec

3. pokud nastanou problémy tak si ověřím jak v základním nastavení CPU funguje při plné zátěži ve vhodném SW

4. taktění je hra u které je potřeba znalostí a spousty času a ne jen klilk, klik a hotovo

(jinak bych ti napsal co si skutečně o tvém pokusu o OC myslím, leč nelze, byl bych označen za "místního vysírku")

1. splnuju
2. aha :D ... no tak ted na tech 4.0ghz to vypada naprosto stabilne akorat (podle ostatnich tady na foru) je to napeti 1.3875 hrozne moc na ten takt ale pokud myslis ze teda mam spatnej kus a ze to proste radsi vys tahat nemam zkouset tak to nejak preziju ale rad bych to aspon na 4.2 dal no..
3. problemy zatim zadne ale jake konkretni mas na mysli? a v jakem SW kdyztak?
4. klidne si posluz :D co si o mem pokusu myslis je mi uplne jedno ja vim ze tomu moc nerozumim a od toho taky tohle forum snad je aby se clovek mene zkuseny zeptal tech zkusenych ne ? :D nevim proc vy vsichni IT masteri musite delat z tech co tomu nerozumi dementy... kazdej umi neco a ne kazdej muze byt genius pres pocitace

kazdej umi neco a ne kazdej muze byt genius pres pocitace

(ševče drž se svého kopyta)

Dnes skoro každý kdo umí spustit PC je tím pádem odborník na OC a to bez základních znalostí o HW + BIOSu, ale to takto nefunguje a jen nějaké rady po netu bez fyzické přítomnosti "raditele" končí většinou podobně = nasraný tazatel - otrávený rádce = hádanice.

Závěr, nejprve nastuduj teorii, nebo to svěř někomu znalejšímu.
(pokus - omyl je běh na dlouhou trať i s možnou katastrofou pro HW a přestaň věřit sloganu - taktíme samodoma snadno a rychle)

končí většinou podobně = nasraný tazatel - otrávený rádce = hádanice.

Presne...

PS : Navic po celém straveném dny, napise (jelikoz se mu nelibi ze mu to nejde), drze pokrikuje KOKOTINY a jeste si tito posahanci decka zasrané stezuji, samozrejme nic se nedeje !!!
ja napuisu IDIOT a uz je mi hrozeno BANEM !!!
* Fak cim dal horsi tady ..

RADCE = Srat si nahlavu
TAZAZATEL : KOKOTI zasrani, delej, porad a hned, nebo ti tatinek vyhlasi valku !! nebo tahni kokote, tva odpoved se mi nelibi, placas KOKOTININY ,NEXT.
* Nedivim se dobra polovina radcu jiz zmizela, ty co ty zasrnné decka alespon odrazovaly, jako nejmenovany RADCE, jsou bud vyhosteni, nebo uz nemaji chut se sem ani vracet.

Jako nasrane decko co tu zase placa nesmysly se tu chovas akorat tak ty po tom co jsem napsal "co to meles" ses mohl posrat protoze pan je asi king a nesmi se mu rict spatne slovo :D:D a btw M-Pol necekal jsem ted ze mi tu vypises perfektni nastaveni se kterym mi to pojede na 5ghz jen aspon treba malou radu co zkusit nebo neco ... Misto toho tu zase filozofujete a urazite.. No uznavam ze na zacatku jste mi trochu pomohli a za to dik ale pak uz jste se tu chovali (ne vsichni) jako arogantni namyslenci a uz nemam naladu tady neco resit takze sbohem vy herecky :D

btw je mi jasne ze lidi jako tady "pan" (:D :D) xoxochanel se budou dal chtit hadat a mlit sracky takze vypinam odber odpovedi a uz se se nic cist vracet nebudu :) takze posluz si stejne si tu budes psat sam