Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dual boot - Windows 10/XP

Zdravím,

chtěl bych se zeptat, jak co nejjednodušším způsobem mít v PC 2 OS (v současnosti Windows 10 64b na SSD + 1x HDD na data).

Jde mi primárně o kompatibilitu některých starých her, které už si s WIN 10 nerozumí. Pár jsem jich rozjel, ale u mnoha titulů, které si chci po dlouhých letech znova zahrát, tak na googlu čtu že na WIN 10 je nelze rozjet popř. lze ale za pomocí mnoha patchů, cracků a kdoví čeho všeho (to mi za to nestojí).

Nejlepším kandidátem pro mě osobně je XP (SP2 nebo SP3), na kterém jsem rozjel v minulosti s výjimkami vše. Nevím ale kde jej legálně koupit (jestli se to ještě jde), pak jedině "upirátit".

Pro mě osobně je to cesta, jak bezproblémově rozjet staré pecky bez jakýchkoliv problémů. Druhou otázkou je jestli si s XP bude rozumět HW (i5 6600K, GTX 1060), hlavně co se týče ovladačů.

Díky. :)

špatné je pořadí instalace - nejdřív xp, pak se instaluje modernější systém.
špatná bude nepodpora nejnovějšího hw (chipset) v xp.
kdyby to mělo jen 4gb ram, snad bys to rozchodil pod 32bit w10, ale to už nemá smysl.

nejbezpečnější je nainstalovat xp sp3 na jiný disk než w10, aby o sobě oba systémy vůbec nevěděly.
přepínání systému by se pak volilo v biosu změnou bootování z těch disků.
jenže když už máš na 1tb disku hafo dat, nemáš ze začátku místo pro xp.

vykašlal bych se na to.

Jde to a normálně se to tak dělá. Na SSD samozřejmě Windows 10 (W8.1),na druhý,nebo další disk Windows XP (SP3 jednoznačně). S upirátěným XP můžeš mít paradoxně víc problémů,než s nelegálním novějším. I u XP Microsoft stále kontroluje ověření pravosti. Jedno jak to nainstaluješ,na pořadí nemusí záležet. Je ale dobré si vždy v BIOSu při instalaci zvolit jako první disk ten,na který se bude bude systém instalovat. Po úspěšných instalacích bude samozřejmě první bootovací disk s desítkami. Aby jsi měl přehlednou možnost zvolit si potřebný systém,tak použij tuto utilitu : easybcd
Verze 2.3 je v češtině,nastavení spolehlivé a jednoduché.

Najdi hru, kterou nerozjedes na Windows 10, pak sem napis, co to je za hru a pak teprve zacni resit dualboot. Ver, ze ti radim dobre.

Idealni situace je mit doma dva pocitace, jeden monitor, jedna klavesnice, jedna mys a KVM prepinac. Na starsim pocitaci Windows XP a na novem Windows 10.

Jakmile stary pocitac uz neni a musis resit dualboot, tak jses v horsi a problemove situaci. Muze se ukazat, ze je to jedinna moznost, muze se ukazat, ze nakonec jde ve Win10 vsechno co potrebujes a muze se ukazat, ze nebude treba dualboot, ale starsi veci poresis pres virtualni pocitac (VMware nebo Virtualbox).

Hmm tak ten VirtualBox se mi zamlouvá, jen se v tom moc nevyznám.

To jako stačí stáhnout a nainstalovat VirtualBox (co jsem četl tak je zdarma), vytvořit virtuální WIN XP (také zdarma, desítky mám origo) a v něm pak půjdou spouštět programy které na WIN 10 nerozjedu (jedná se hlavně o 16b hry)??

Díky.

VirtualBox je free. Správný postup je - mít legální XP, udělat z nich obraz / iso a do virtuálek nainstalovat z toho iso podobně, jako když instaluješ OS, jen VirtualBoxu ukážeš, kde ten iso máš - z CD, nebo flashky ti to nepůjde nandat.
To XP bude chtít - jako klasicky - i serials, bude mít pak možnost i přístupu na net. A pak bude záležet na tobě, co mu nastavíš, nebo povolíš. Tedy abys měl třeba sdílenou složku mezi Win 10 a těmi XP, pak třeba i možnost v tom XP detekovat flashky, co sis zasunul do Win 10 - a ANO, pokud máš dostatečně silný stroj, pak půjdou v těch XP i hry.
Já mám XP ve virtuálkách taky - důvod je ten, že nemám drivery pro laser print od HP, protože pro jiný OS drivery se nenamáhali vytvořit - a tisknu ostopéro. 8-)