Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Doporučte router

Dobrý večer všem, potřebovala bych poradit ohledně výběru routeru. Zařizujeme si vlastní internet a nijak zvlášť se neorientujeme v sortimentu, bratr tvrdí že prý TP-link je na nic. Situace: bydlíme v domku na vesnici, přijímač tu už máme (značka 3Com). Na ceně nám ani moc nezáleží, spíš aby byl spolehlivý, roznášel signál pokud možno co nejdál, asi jednoduché nastavení by taky neškodilo. No nevím jak a co víc upřesnit, takže se příp. doptejte. Děkuji všem

Ono takhle, my už tu máme Starnet. Jenže tenhle router má pod správou bratr a ten ho za prvé zabezpečil neskutečným způsobem (třeba že když chceš připojit jiné zařízení, tak mu musíme volat a žádat ho, aby mu povolil připojení), navíc tady už ani nebydlí, navíc signál wifi nechytneš ani před tím barákem. Dneska jsme se na toto téma trochu chytli a usoudili jsme, že bude nejlepší si zařídit něco vlastního a něj se vykašlat.

Koupili jsme teď od tp-linku nějaký zesilovač, ale s tím routerem nefunguje, protože ten router má PRÝ silnější šifrování a prostě ten zesilovač nepustí k netu. Já bych ten router resetla do továrka a nastavila znovu, ale nevím jak to všechno nastavit, v to jsem doufala, že ty informace pak dodá provider. Páč bratr nám žádné info neposkytne.

WiFi to nie je auto - čím silnejšie, tým ide rýchlejšie alebo odvezie viac ľudí...Ak signálu stoja v ceste prekážky, potom treba uvažovať trošku inak...
Napr. posunúť router inam, natiahnuť kábel od routra a zapichnúť ho do ďalšieho AP...možností iste bude viacej, ale nikto okrem Teba nepozná Vašu konkrétnu situáciu a podmienky u Vás doma.

signál před barákem asi jen tak nebude, wifi není vymyšlené na průchod přes několik vnitřních a vnějších zdí.
nepíšeš co je za dosavadní router, má to zespodu štítek.
šel by třeba pořídit lepší router do baráku a starý krám nechat jen v režimu ap pro pokrytí golfového hřiště nebo co tam máte.
všechny routery umí tovární reset, manuál je ke stažení u výrobce.
nebydlící a nemyslící bratr nemá co mít heslo k routeru, bude rád když dostane nové heslo na wifi.

edit: "nějaký zesilovač"
co máš furt s utajováním těch krámů? jak chceš něco řešit, když nepíšeš co to je zač?

Nejhorší je, že má plnou podporu otce, páč otec tomu nerozumí a vidí v něm boha a co řekneme my ostatní tak nebere v potaz. Ono je to tady taková válka o nadvládu z jejich strany, proto děláme tuhle protiakci. Jo je to Cisco RV 120W. A ohledně toho přijímače, jediné co vidím je, že je na něm napsané 3Com. Bohužel se k němu nedostanu blíž abych ho prozkoumala.

Cisco RV 120W: má anténky s malým ziskem, takže nečekejte signál za venkovními zdmi.
teddy záleží, kde konkrétně je v baráku umístěný, kam by měl dosáhnout signál a co chcete pokrývat navíc.
jestli nemáte smlouvu, ozvěte se providerovi, jaké tomu dal nastavení (případná pevná adresa bývá ve smlouvě)

cisco: Factory Reset and Reboot on RV120W
po resetu to jde nastavit znovu, nebo se usmyslíte, že stejně potřebujete další ap k pokrytí (plánek by napověděl) a přikoupíte další router. tento bych právě degradoval na ap, ať si ho vypečený příbuzný může kdyžtak nacpat někam.
taky běžnější levnější routery mívají jednodušší nastavení.

nové nastavení: změnit heslo k administrátorskému rozhraní, někam zapsat.

Prosimtě, že tam nastavil heslo jako do národní banky, to ok. Nastavil tam, že když chceš přidat na wifi mobil, tablet cokoliv, tak ho musíš žádat, aby to zařízení dal do povolených zařízení. A údajně to má prý zabezpečené, aby se nás náhodou nemohl nikdo napojit (to nevím proč, páč metr před barákem už wifi nechytneš, to by nám musel ten někdo sedět na střeše).

cizí zařízení: to je jen filtr na mac adresu. když neznáte heslo, zmizí sám po resetu.
zabezpečení wpa2 je dnes samozřejmostí, u rodinných domků moc nemá význam, ale zase může být některými krámy vyžadováno.

takže si spíš projdi počty zdí, 3 už znamenají výrazně zpomalenou rychlost kvůli špatnému signálu.
to samé venkovní zdi.
už zakoupený repeater tplink fungovat bude, když odpadne ten mac filtr.

Jako do stávající routeru zasahovat nechci, páč by to doma spustilo lavinu hádek, což logicky nechceme. Rodiče tomu nerozumí, věří slepě bratrovi, ten je škodolibě šťastný že nám může dělat problémy a ovládat nás tímto. Ono už tady kvůli toho internetu bylo tolik hádek, že už mě to prostě nebaví. Proto si chceme zařídit vlastní net i se zařízením, rodičům dolů vrazit tenhle krám ať si ho třeba zarámují a bude pokoj. Ano, budem platit prachy navíc, ale já je klidně oželím.

Měsíčně chtějí 250, to mě nezruinuje. Navíc chceme zkusit jiného providera, Starnet mívá poslední dobou výpadky. I když, šlo by se s dalším routerem připojit na stávající net, co platíme? Teď budu asi pro mnohé za hlupáka, ale vždycky jsem měla za to, že můžeš mít jenom jeden router. Pokud by jich mohlo být víc, vyřešily by se tím možná naše problémy.

Tak si kúpte vlastný wifi router a ten si nastavte podľa seba.
1. Poprosíš posledný krát Vašeho "admina", ktorý bude taký láskavý a udelí výnimku pre nové zariadenie (Váš nový wifi router)
2. Káblom prepojíš starý router z LAN do nového routru do WAN
3. Nastavíš nový router a tradááá

:-)

potřetí nebo pokolikáté: od providera si vyptat připojovací údaje.
když ...
1) má starý router nedostatečný dosah wifi a je problém s připojením kdesi v kuchyni,
2) je část rodiny citově fixována na nezměněné nastavení starého routeru,
-> potom je nejlepší zajít do krámu pro nový router a starý věnovat otci s informací, že může zrušit starou smlouvu.

nový router nastavit podle providera, zakázat funkci wps/qss, změnit a zapsat heslo do admin.rozhraní

bonus: v routeru wr841 hw verze 11 - viz štítek na krabici nebo zespodu na routeru, anebo u novějších wr842, wr840 jde v menu nastavit "Guest Network".
pro tuto druhou wifi síť nastavit starý název wifi sítě (ssid) a staré "wifi heslo" (wpa key), rodič by se připojoval stejně jako dnes.

Když oželíš to jednoduché nastavení, tak nějaký jednoduchý MikroTik, v článcích najdeš JaFiho seriál.

Je pravda, že pro toho, kdo s tím nemá zkušenosti, je RouterOs ("operační systém" MTiku) na první pohled velká výzva, ale časem se to poddá. A možnosti, co a jak nastavit, vynahradí složitější nastavování.

Trochu mi první seznámení s RouterOs připomínalo přechod z Malování do Fotošopu :-)