Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak bezpečně snížit otáčky větráku?

Zdravim,

už dlouho se snažim vyřešit problém s hlučností větráku v bedně, ale marně. Zkoušel jsem software SpeedFan a řídil se podle nějakých tutoriálů na youtube, ale neúspěšně. Můj počítač hučí zbytečně moc již po zapnutí, nedělám žádnou náročnou činnost, maximálně otevřu prohlížeč s jedním panelem a větrák už jede snad na max. Dřív to tak nebylo, ale dost dlouho jsem to ignoroval. Nicméně je to tak hlučný, že si na to stěžuje i druhá strana na Skypu nebo Teamspeaku. Větráky slyšim přes celej byt až v obýváku.

SpeedFanem jsem větrák například úplně vypnul, což nebyl nejlepší nápad, chvíli mi pak trvalo počítač vůbec vzkřísit, takže už do něho moc lézt nechci. Nevim, jestli to nemůže být tim, že mám uvnitř bedny třeba bordel, ale to asi ne. Zas tak zlý to neni.

Pomohl by mi někdo to vyřešit jednou pro vždy? Díky moc

Vytazenie CPU je kolko? Ctrl-alt-del spravca procesov.
Teplota CPU a GPU je kolko? Vidis napr. v tom speedfane. Teploty s nazvom core

V speedfane sa samozrejme regulovat da, len to treba robit s mozgom, nastavit si hwmonitor chip spravne v nastaveniach. Ale lepsie je nastavit si regulaciu spravne v BIOSe, a vsetky speedfany odinstalovat a nevrtat do systemu.

Takže jakou "jednu" grafiku používáš. Tu integrovanou v CPU?
Ventilátor máš jenom ten boxovaný na procesoru? Zkus přidat alespoň jeden do předku či zadku skříně (čím větší, tím lépe - podle možností skříně). Sníží se tím teplota ve skříni a možná i ta teplota na CPU a ventilátor nebude tak řvát. Možná by se uplatnil i jiný, než jenom ten boxovaný chladič. Případně - pokud je už starší - ho vyměnit.

Ještě se poptám: "Bych měl mít" znamená, že skutečně máš? Kdo je instaloval, ovladač chipsetu je taky nainstalovaný (a jako první)?