Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak (kde) zjistit jakou (ideální) GK a RAM k CPU

Zdravím,
chodím porovnávat výkony procesorů mezi sebou do výsledků benchmarků na stránce cpubenchmark.net. Jsou tam také i obdobné výsledky ke grafikám, ramkám atd.

Prosím vás - jak nebo kde bych mohl zjistit jestli konkrétní grafická karta je "ideální" k konkrétnímu procesoru.
Myslím to tak, aby nebyla vůbči tomu procesu výkonové slabá, nebo naopak výkonově silná a procesor to nestíhal.
Prostě jak zjistit ideální kombinaci konkrétních GK a CPU.

Mockrát děkuji

Nic take ako idealni k procesoru neexistuje.
Pre mna je napr. idealni pasivne chladena najnizsia rada GPU alebo integrovana.
Zhruba sa da hadat nieco podla CPU ale to je fakt velmi zhruba. Skor si pozeraj benchmarky hier ktore chces hrat a podla toho kupuj. A podla penazenky. A podla toho co mas teraz (aby si nekupil nahodou slabsiu :D)

To je ťažké povedať, ale treba vyberať zostavu vyváženú a do povoleného limitu. Takže ak som si vybral procesor Pentium, tak nezoberiem GTX 1070. Zostava musí byť vyvážená. Je pravda že na hry sa treba najviac pozerať na GPU, ale niekedy bude brzdiť aj CPU, ak je zle vybraté. Ja by som si napríklad k môjmu FX 8300, ktorý som nataktoval na 4,0GHz nemohol vybrať napríklad GTX 1070, lebo by to bolo nevyvážené,a grafika by sa flákala.

FX 8300, ktorý som nataktoval na 4,0GHz nemohol vybrať napríklad GTX 1070, lebo by to bolo nevyvážené,a grafika by sa flákala.

S tim nesouhlasim, k mému FX mam zapojenou R9 Fury X (ktera se vykonem drzi kousek pod nebo u GTX@1070, GTX@1080/Ti) a ani CPU ani GK se neflaka. (R9 testovana na FX8300, 8320E, 8350).
* Ono uz i co to je definice|technicky parametr slovo "flakat se".

ktorý som nataktoval na 4,0GHz

• To neni moc, 8320E jde velmi jednoduse OC na 4.6GHz (chlazene vzduchem) a 5GHz (Water).
• Ono i v zaklade, jestli FX8300 jede v TCore na 4.2 GHz udelat OC na 4.0Ghz je spis "DOWN"clock (podstaktovani) jak OverClock :-).

8320E OC

 Takt : 4.6 GHz
 VCore :  1.4V
 Chlazeni : Vzduchem

[img=/file/view/28150-8320e-4-6ghz-jpg]http://pc.poradna.net/file/view/28150-8320e-4-6ghz -jpg[/img]
* Ale urcite né 4.0GHz nazvat OC, kdyz procesor normalne jede na 4.2GHz..

Turbo 4,2GHz je len na pár sekúnd, takže žiadnych stabilných 4,2GHz. Prosím už prestaň byť najmúdrejší.
Na CPU záleží teda napríklad v hre GTA V, kde je na jedno jadro lepší oveľa Intel. Ja mám s R9 290x 2xMSAA okolo 55+-FPS on skoro 70 s i5 7500.
[ntZN.png]

procesor normalne jede na 4.2GHz..

"Nejede" ide len na pár sekund.

Opravdu se "stydim" za toho "radce", to ze ho mam, zrejme padam na stejnou vedomostni uroven jako ty ?!
Turbo jede podle toho jako je potreba, CPU nemusi byt na 100% x jadro maximalni frekvence..
*To ze PODTAKTOVANI nazyvas OVERCLOCK asi taky nepochopis a pak se divis, ze nemas zadny vykon ve hrach..

Pochop to že turbo je otázka pár sekúnd a stabilný takt v hrách na 4,2GHz nemáš po pár sekundách to spadne zase na 3,3. Zaujímavé je po tom keď to dám na default mám menej o 8+-FPS v GTA V a benbchmarkoch Cinebench a CPU-Z. Na 4,2GHz sa mi nedá. Musel by som to dať až niekde ku 1,4V.

Jaky mas CHIPSET ?
8300 musis pretocit alespon 4.4GHz aby jsi mel alespon nejaky vykon, to ze kazdé se projevuje a je citlivejsi az na vysisch frekvencich.
Tvoje FX nepotrebuje takl vysoke VCORE, problém bude spise v nastaveni BIOSe.

Takze kalsicky chipset [SB], 970 a 990/f/fx je rozdil jen PCIe (2x16 etc), na 970 musi jit pretocit.
Jaky je vyrobce ? Mas Screen z BIOSu ?
* Potom, jestli nemas vylozene nejak chlazenou kaskadu nevadi, jelikoz ty DIGI (znas mozna i Digi+ od menic od ASUS/DC-DC tipu Buck convertor) se zahriveji nejméne, kde ty teploty nejsou tak extremni.

• Od zdroje mas zapojeny x8 nebo x4 PIN do CPU ?
* BIOS je UEFI vid?
• Zacni vypnutim setricich prvku, jako Cstace 6, C&Quiet, etc, pridej torchuna VCROE a Multi x na 4.2Ghz, hlavne dezaktivuj funkce OC.
• VCore navysuj do doby, nez se ti spusti Windows.
*Kdyz se ti bude restartovat PC a nedostanes se ano do uvodni obrazovky, znamena, ze mas nizce nastavené VCore.

- Turbo : Disabled
- CPU Ratio : 4.4GHz
- LOAD Colibration na : EXTREM, nebo ULTRA presny.
- VCORE : 1.35V - 1.38V (by se mel na 4.4Ghz drzet)
- CState 6 : OFF (snizuje napajeni, napajeci profil VCore dle frekvence CPU)
- HPC : OFF
- CPU BUS : AUTO (nenastavovat ! na SB970 by mel byt tusim 200)
- Cool & Quiet : Off [i]/*Prozatim, po stabilnim  OC opet spustit, umozni, aby CPU nejela frekvence zbytecne v IDLE a 100%.[/i]

TiP ~ Pred OC sniz frekvenci RAM na [1333] !! V nekterych pripadech, muzou vest k nestabilite.

Všetko ako popisuješ mám, ale nemám teraz čas odpisovať. Ale pri Cool & Quiet nastavenie zmizne, ak dáš Manuál mod nastavenia VCORE. Aby si mal Cool & Quiet musíš nastavovať cez Offset. RAM mám 2x2 4GB+ 4x2 = 12GB ale tie 2x2 mám z starého PC, ktoré bežia na 1333MHz, takže automaticky sa nastavšia tie pomalšie. Neviem či dám 4,4GHz pri dobrej teploty, s základným Silentium chladičom okolo 400kč. Presný názov by som musel pozrieť na krabici.

- LOAD Colibration na : EXTREM, nebo ULTRA presny.

pomôže to nejak?
Inak mám 8x pin na CPU. Mám Cooler Master 600W starší zdroj, a tá napája R9 290X. Nemám wattmeter, takže tak .

• Poruce mám bohuzel jen FX@8320E, FX@8350 a zakladní desku "Gigabyte GA-990x", na 970 jako tvuj Asus mám jen "MSI 970 Gamnig", nemohu zcela presne popsat polohu|polozku nastavení.
• Ano, [LLC] Load Colibration (strategie napájení a stability CPU na Core v zátezi, ) urcite nastav, navíc kdyz musís nastavovat tak vyské VCore aby byl stabilní, u Overclocking byz zcela doporucil zvolit EXTREM /*vyvázení napajení..

Děkuji za odpověďi.

Rád bych se ještě zeptal na něco.

Když si člověk vybírá grafickou kartu - tak třeba výrobce konkrétní karty dává nějaké doporučení volby procesoru?

Jsou hry různě rozdílné v nárocích na grafický a výpočetní výkon?

Těď nemám namysli třeba Simutrans, který hrávám. Tahle hra při obrovských mapách je náročná na ramku a procesor, ale vůbec ne graficky. Tam nění nic 3D.
Mám namysli vyloženě grafické hry - Hitmany, GTA4,5, NFS...

Já totiž jsem se díval po nějakých nabídkách 6-8 letých herních počítačů (sháním něco takového - protože to chci na starší hry).
A byl jsem překvapený, jak na poměrně slabé procesory běžely výkonné grafické karty.

Já jsem doposud asi tedy špatně vybíral - že jsem měl silný procesor... ale grafiku... nevýkonou. (Aniž jsem si to uvědomoval) (Když to teda porovnám s těma sestavama co jsem procházel nabídky)