Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prodej zboží bez dokladu

Zdravím,

chtěl bych se zeptat, vlastním živnostenský list s volnou živnosti prodej použitého zboží, což v praxi znamená, že mohu prodávat použité zboží. Jelikož chci vše prodávat legálně, tak vlastním živnostenský list. Moje otázka zní:

Pokud na burze, na trhu, na ulici, v hospodě, na inzertních portálech (bazos sbazar aukro) nebo spoustě dalších prostorech koupím třeba notebooky, počítače, díly na počítače, prostě cokoliv ohledně IT, kde Vám nikdo nevystaví žádný doklad o nabytí apod. a následně to prodám ve své prodejně s dokladem (odvedu státu daň z příjmu). Mohu u těchto zakoupených věcí jako doklad o nabytí použít to, že já jsem vlastník a prodávám své věci, které jsem zakoupil třeba na "bleším trhu"? Nebo jak tohle v praxi funguje?

Děkuji za pomoc.

Asi to sem nepatrí ale do právnej poradni...
Len tak ma napadlo, čo keby si Ty, alebo niekto iný ako súkromná osoba "nepodnikateľ" spísali kúpnopredajnú zmluvu - vystavíš výdajvový pokl.doklad a tým pádom máš riadny doklad.

Stačí kúpna zmluva v zmysle Občianskeho zákonníka a váš výdavkový pokladničný doklad, podpísaný aj príjemcom. Príjemca, ak je súkromná osoba - nepodnikateľ, nemá dôvod vystavovať príjmový pokladničný doklad.

Jakoze ja jako podnikatel se domluvit s fyzickou osobou, ktera mi bude delat nakupciho, coz znamena, ze s nim budu mit doklad o nabyti, ze je to jeho majetek a on jako fyzicka osoba rekne, ze to kupuje na burze na bazosi na bazarech, protoze jako fyzicka osoba muze?

On nikomu nič hovoriť nemusí...proste spíšeš kúpnopredajnú zmluvu, vystavíš bloček a hotovo...Ty máš doklad o nadobudnutí, jeho ako nepodnikateľa nikto nemôže vypočúvať ani kontrolovať.
Pozor ale na výšku, ktorá nesmie prekročiť určitú sumu (za rok?), ja toto neviem, to si naštuduj zákony ČR sám...

Co jsem tak koukal, tak ta hranice je 30.000 Kc za rok.

Ale dobre pokud koupi na burze notebook za 2000 a mne ho potom preda za 2000 a ja uz ho legalne s dokladem prodam na prodejne a odvedu dane. Tak ten muj nakupci nebue mit zadny prijem, kdyz za stemnou cenu koupi a mne proda.

A od kdy tady v bazarech dávaj den víc ne nemůžou zodpovídat za to co od někoho odkoupí co to ještě vydrží když životnost třeba Tv je 2-3 roky,na Aukru se kupuje bez záruky taky nebo se doluví nějaká to samý burza...(jinak HW někde brát použitej a dávat na něj záruku není dobrej nápad,kupoval jsem takhle na Aukru a životnost všelijaká dával jsem záruku měsíc a šlus tu samou jsem měl od prodávajícího někdy míň ,ale na otestování mě to stačilo)

Aktuální stav podle NOZ nevím, již jsem to nestudoval, ale do NOZ nikdo pořádně nevěděl, jak je to se zárukou u použitého zboží. V zákoně sice bylo, že ji lze zkrátit max. na 1/2, t.j. na rok, ale to platilo jenom k tomu, že zboží má deklarované vlastnosti, t.j. odpovídá kupní smlouvě. Pokud jsem koupil v bazaru autorádio, které mělo umět přehrávat MP3 a neumělo nebo router, které měl umět WiFi a neuměl, tak na to se záruka vztahovala, ovšem když autorádio/router přestaly fungovat úplně, tak se na to záruka nevztahovala. Často to různé poradenské firmy brali povrchně a podle toho, kdo zrovna odpovídal a jaký paragraf si přečetl, takže jednou tvrdily, že záruka u použitých věcí je min. 1 rok, podruhé že žádná, resp. jenom smluvní.

Edit (ať sem napíše, kdo má v tom úplné jasno! :-D):
http://www.e-advokacie.cz/cs/clanky/prodej-pouzity ch-veci-a-odpovednost-za-vady
https://www.epravo.cz/top/clanky/delka-doby-pro-up latneni-vad-u-prodavane-pouzite-veci-98225.html
http://www.spotrebitel.net/spotrebitelske-vzdelava ni/zpravodaj-spotrebitele/3349-nakup-pouziteho-zbo zi

Podla mna problem nie je pravny, ale skor uctovny.
Nemozes legalne/uctovne nieco predat, co nevlastnis. Ku kazdemu vyrobku, na ktory ty vystavis fakturu musis mat doklad o nadobudnuti.
Uctovne (a tym padom aj pravne) by si to mal osetrene, keby ku kazdemu vyrobku dodas kupno predajnu zmluvu.