Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Černá obrazovka při instalaci XP

Ahoj,
prosím o dobrou radu :

Mám staré, ale dosud funkční PC s Win XP. Disk je rozdělený na C a D. Systém na C má zálohovaný obraz na D, kde mám i jiné zálohy. Včera jsem chtěl obnovit zálohu C, ale omylem jsem spustil zálohu určenou pro druhý počítač. PC se přepnul do DOS, pak zahlásil problém a restartoval se. Po restartu se objevila hláška "NTLDR nenalezen". Použil jsem instalační CD, abych C opravil nebo reinstaloval,a nastavil prioritu bootování na CD. Po restartu se objeví požadavek na potvrzení bootování z CD, pak hláška že "instalační program zjišťuje hw konfiguraci... a pak černá obrazovka. CD se zastaví, a tím to skončí. Jak se můžu dostat dál ? PC doposud fungoval bez problémů.

Pokud se nepodaří to obnovení při použití správné zálohy Ghostem po naformátování oddílu C, tak až pak možno přemazat třeba Killdiskem. Bude tak ale odstraněno z disku úplně vše (všechny oddíly). Data tedy nutno přesunout například na externí disk.
Pak zkusit obnovení s Ghostem znovu. Když pořád nepůjde, tak pak zkusit znovu tu reinstalaci z CD.

záloha byla vytvořena tajným zálohovacím programem.
obsahuje bůhvíco, když po obnově hlásí "NTLDR nenalezen".
protože jsi zaměnil image z různých pc, tipuju automaticky generovaný název (obsahuje datum, ale ne název pc). doufám že nebyl použitý windowsí backup, to by ani nemělo smysl obnovovat.
černá obrazovka: windows installer se nemusí vyrovnat s novějším hw - vytáhnul bych pcie grafiku.

a najdi si normální zálohovací program.

Záloha byla vytvořena programem Norton Ghost, a používal jsem ji bez problémů dlouhodobě. Problém není v zálohovacím programu, ale v záměně image. HW je pořád stejný, XP s ním fungovaly k mé spokojenosti do včerejška. Nemám problém se zálohou, ale s bootováním po zpackané obnově.

Problém není v zálohovacím programu

ale je - nedokážeš nabootovat z bootovacího média zastaralého ghostu.
máš vůbec funkční boot cd s ghostem?

možná by šlo ještě nabootovat z hirens cd, na něm by mohl být ghost, tím přepsat c:
ghost ukládá zálohy jako image oddílu nebo image disku, ten obsahuje navíc mbr záznam.

pokud jsi přepsal c: imagem z novějšího systému (vista+), záleží co teď přepisuješ.
ale nic o tom nepíšeš, screen z rozdělení disku nedáváš, nevíš který oddíl je aktivní, instalačkou xp ten nepovedený oddíl přepsat nechceš.

použitelnější sw do budoucna za stejné peníze jako tvůj ghost (zadarmo, jen boot cd):
AcronisTrueImage2016.iso

už to tu bylo:

černá obrazovka: windows installer se nemusí vyrovnat s novějším hw - vytáhnul bych pcie grafiku

a k obnově:

s bootováním ze zálohy ghost jsem se už dávno rozloučil

ta záloha přece není bootovací, jde jen o image disku v .gho souboru. je nutné mít bootovacího ghosta, nenapsal jsi k tomu ani slovo. (tip na hirense jsi dostal taky).
fak není poblíž někdo kompatibilnější s pc?

Děkuji za rady, ale problém je jinde: Já nemůžu nabootovat, protože mám černou obrazovku. Jinak je řečení snadné : zotavení nebo formát c, základní reinstal z originálky win, a spuštění zálohy. Ale můj problém je v tom, že se nedostanu dál, než do biosu.

Já to zkusím znovu shrnout :
WIN XP, při bootu z HDD hlásí NTLDR nenalezen, při bootu z DVD skončí u hlášky "Instalační program zjišťuje konfiguraci PC", z USB nenabotuje vůbec. Nenabootuje ani WIN XP, ani Ubuntu. Po výměně DVD mechaniky beze změny. V BIOSu jsem nastavoval různé priority bootování,nakonec jsem použil default. V jednom okamžiku se DVD "chytlo" a objevila se modrá obrazovka s výběrem, jestli zotavit nebo reinstal. Dal jem zotavit, ale zotavení neproběhlo do konce.Pak se vše vrátilo k popisovanému stavu. Nemůže být problém v RAM ?

to je o ničem. vůbec ses nedíval na stav disku: potřebuješ bootovací partition manager, zhodnotit zaplnění disku nebo viditelné adresáře a označení active disk. po kolikáté už ti to píšu? a cos udělal? nic.
když není po ruce partition manager, jde to zkontrolovat i z mini-xp na hirens boot cd.

že zastaralý bios není kompatibilní s každou boot flash, to už 15 let není novinka, takže na flashky na tom krámu nespoléhej.

Nemůže být problém v RAM ?

taky může.

"potřebuješ bootovací partition manager, zhodnotit zaplnění disku nebo viditelné adresáře a označení active disk"

Promiň, zkouším řešit problém, a protože si nevím rady, ptám se. Potřebuju rady krok za krokem, co konkrétně mám udělat pro zformátování disku a čistou reinstalaci. Vážím si ochoty i času rádců,ale ne každý, kdo se ptá , je "ajťák", kterého stačí popostrčit.Pokud mi chceš poradit, budu Ti moc vděčný, ale rada "zhodnoť zaplnění disku" mi moc nepomůže. Děkuji za pochopení.

Takže vyřešeno :
Nakonec se mi podařilo nabootovat DVD Ubuntu, které jsem nechal zformátovat oddíl s původními Win XP. Pak už šlo udělat čistou instalaci Win XP, ze které obnovím zálohu ghostem. Tak snad získám výchozí stav. Moc všem děkuji za doporučení, za čas i za trpělivost.