Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno problém s elektrikou?

Přeji hezký den.
Hned na začátek bych chtěl říct, že jsem nornální a běžně prsty do zásuvky nestrkám. Dále se omlouvám za mou špatnou terminologii a nepřesným popisem veličin, též si nejsem jist zvolenou kategorií, v hardware se mi to nezdálo.
Takže k věci. Zjistil sem (přes volant G25), že mám v zásuvce na kostře (nuláku - starý rozvod, v zásuvkách jen 2 dráty) nějaký "zbytkový" prod. Je to v řádu několika milivoltů a miliampér, ale i tak to pěkně "fackuje" při ukostření o topení. Dostávám tak "rány" mezi kostrou a kostrou.
Postupným vytahováním věcí ze zásuvky s jednou rukou na topení a dotýkání se tou druho kolíčku v zásuvce sem došel k závěru, že že tento "jev" přestane když ze zásuvky vytáhnu pc, do kostry se mi tak vrací nějaký proud i při vypnutém PC.
Otázka zní: Je to normální?

Zdroj: Seasonic 620w

Děkuji

Neni to normalni. Mas pravdepodobne ten PE vodic (kolik) zle napojeny na rozvodnu, t.j. su tam niekde nedotiahnute spoje cestou k rozvodni (ide to v panelakoch typicky cez viac zastrciek a moze to byt nedotiahnute v ktorejkolvek).

Nemas nahodou PC spojeny s TV, a TV spojeny so spolocnou antenou? Ak ano tak to moze byt tym ale len v spojeni s tym zlym spojenim na rozvodnu skrinu. Akonahle to je spojene dokonale, tak by to nemalo kopat.

P.S. to znamena v skratke: zavolaj elektrikara nech ti podotahuje zasuvky, ak to je panelak s hlinik vodicmi.

Tak "problém" vyřešen!

Už sem byl přesvědčen, že zbytkový proud není dozeměn a kope. nejdříve sem podotahoval šroubky ve všech předchozích zásuvkách a nakonec sem si vlezl pod stůl vše odpojil a zásuvku rozdělal. Řeknu vám, nesedět u toho na zemi tak se z toho posadim na prdel. Nějakej kulihrach totiž tu kostru vůbec nezapojil! Proklenul sem tedy zemění s nulákem a je po problému. Docela se divím, že mi počítač stále funguje a že ještě žiju.

Ono takato drabka neviem ci je dovolena, mas presne stejny priemer vodica jak tam bol, alebo si pouzil povodny vodic na obe?(to by bolo ok). Lebo aby sa nevytiahol/neodpojil ten nulak, lebo potom to zabije niekoho nabeton (faza cez zataz pojde rovno na kostru).
Neviem ako sa to riesi podla predpisov ak je ten drat kratky, nie som silnoprudar.

Nikdy jsem nepochopil smysl propojování země na nulák. Chápu, že pokud v rozvodech všechno funguje jako má, tak případné probíjení na kostru přístroje "steče" po zemi na nulák a třeba přitom vyhodí pojistky, podle toho, jestli probíjí před zátěži nebo až po. Ovšem co v případě, že se v rozvodech někde přeruší nulák? Podle mě se proud přes nulák a zemi dostane na kostru, a až na přístroj někdo sáhne, tak záleží jenom na tom, jak moc je bude izolovaný od země a jak rychlá bude jeho reakce a případný zdravotní stav. Přitom žádné vyhození pojistek při probíjení se konat nebude až do osudné chvíle sáhnutí. Pokud to chápu špatně, uvítám, když mě vyvedete z omylu.