Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký vybrat wi-fi router?

Dobrý den,
potřeboval bych pomoc s výběrem wifi routeru. Aktuálně mám doma dva. První je Edimax BR-6208AC. Výkonově jsem s ním spokojený, akorát máme televizi od netboxu a ta se strašně seká když je wifi aktivní. Místo něho tam teď tedy mám druhý router a to TP-Link TL-WR542G. Při jeho chodu se televize nějak neseká, ale výkonově je katastrofální. Rád bych se tedy zeptal, který router by byl vyhovující, nebo jak odstarnit problém se sekající se televizí. Předem děkuji za odpověď :)

Změna předmětu, původně: PROSÍM POMOC S VÝBĚREM WIFI (host)

TP-Link TL-WR542G

zastaralý krám, vhodný jen na wifi do garáže nebo na zahradu.

Edimax BR-6208AC

u něj má smysl jen vzájemné propojení mezi wifi-ac nebo 5ghz zařízeními. což tvoje telka a asi většina rušících mobilů neumí.
v každém případě nastav edimax pořádně, žádný výběr z automatiky:
- wireless security: wpa2 + aes
- wireless channel width: 20mhz
- vysílací kanál routeru nastav tam, kde tě u telky nejmíň ruší sousedi. hd telka patří na kabel, ne na wifi.

Dobře, zkusím tedy nějak nastavit ten Edimax, ale potřebuji vyřešit to sekání. Televize není na wifi. Je napojena kabelem do set-top-boxu přímo od netboxu. Seká se jen když je zapojená ta wifi od Edimaxu, takže jestli tam jde změnit nějak frekvence nebo tak, protože jinak se to bude sekat.

Router je ve vedlejší místnosti. Televize nějak napojená k routeru není. U televize se seká se obraz zhruba každou minutu, cca na 2-3 vteřiny, někdy ale i víc. Problémy zmizí až když místo edimaxu zapojím jinej router

Ked to neni nijak spojene, tak sa to nemoze ani ovplyvnovat.
Signal do TV ide odkial?
TV mas spojenu nejak s PC alebo niecim inym? Vsetko od TV odpoj, nechaj len 220V a antenu. Seka sa aj vtedy?
Skus aj inu 230V zastrcku pre ten router idealne z uplne ineho okruhu. Ale najskor ti to rusi signal TV.

Televize je napojena jen na set top box od netboxu, jiinak s ničím jiným propojená není. Do routeru jsou zapojený jen dva kabely. Modrej a žlutej (neznám pojmenování sry xDD). Jeden vede do pc asi teda LAN a druhej jde do 5 port switche od netboxu.

Mám dojem, žes to popsal tak tak mateně, že to skoro nikdo nepochopil. Z posledních Tvých příspěvku a z www.netbox.cz jsem pochopil, že máš od Netboxu jak INTERNETOVOU :!: TV, tak i normální připojení k Internetu pro ostatní zařízení. Podle daného popisu bych si tipl, že novější a rychlejší Edimax si zabere většinu konektivity pro sebe a proto se TV seká, u staršího a pomalejšího TP-Linku tento jev nevzniká. Dle mého názoru je problém na primárním zařízení od Netboxu, které by nejdříve mělo zarezervovat potřebnou konektivitu pro TV a zbytek poskytnout routeru, a ne je se o ni nechat rvát podle stylu, kdo je silnější a rychlejší, ten si ji urve. Existuje na to hromada HW a SW prostředků typu QoS, ale to určitě upřesní znalejší než jsem já.

Souhlasím že popis byl lehce matoucí, proto to zkusím popsat znovu od začátku a tak, jak jsem to měl udělat rovnou :-D

Poskytovatelem internetu a televize je Netbox. Máme doma 3 televize, každou v jiném pokoji. V předsíni mám wifi router. Když mám zapojený wifi router TP-Link (ten starej krám) vše jede tak jak má. Televizní signál se neseká a jede v pořádku.

Po výměně TP-Link za Edimax se začne sekat televize. Každou minutu se sekne na cca 2-3 vteřiny, někdy ale i víc.

ANI JEDNA Z TELEVIZÍ NEMÁ PŘIPOJENÍ K INTERNETU. VŠECHNY JSOU PŘIPOJENY POUZE DO SET TOP BOXU KTERÉ PAK VEDOU DO 5 Port 10/100 Mbps Switch kam vede i kabel od routeru. Druhý kabel z routeru vede přímo do stolního PC. Zapojil to takto technik z Netboxu.

V příloze přikládám obrázek zatížení sítí v oblasti problémového televizoru. Kanály u wifi jsem přepl na nejméně vytížené, což pro mě byl 48 a 13, problémy však přetrvávají.

Prosím tedy o radu, zda se obrátit na Netbox, nebo je ještě nějaká možnost jak bych to vyřešil sám.

Všem velmi děkuji za komentáře, jsem laik (jak sami jistě vidíte :-D)

Děkuji

Pořád je to trochu matoucí, více by pomohlo schéma zapojení celé sítě. Víš určitě, že TV nemají připojení k Internetu? Podle Tvého popisu a nabídky NetBoxu máš čistě internetovou TV (Kuki?), takže se se Ti to pere s dalšími přístroji připojenými k Internetu. Pokud je to tak, jak jsem to nyní pochopil, tak router přepošle připojení k Internetu PC a switchi, kde se pak rozdělí na další TV. Nepochopil jsem akorát, jestli všechny TV jsou připojeny k jednomu set top boxu nebo každá má svůj, což pravděpodobnější, když je tam ten switch. Platí stejná domněnka jako předtím + další možnost - buďto Edimax přidělí většinu dostupné kapacity ostatním zařízením v síti a na TV se pak dostává málo (zkus vypnout WiFi a pak případně i PC), což u pomalejšího TP-Linku nehrozí nebo Edimax nějak přiškrtí konektivitu pro switch a následně TV, takže se to pak seká. Podívej se do administrace Edimaxu, jestli tam něco takového není, popřípadě kontaktuj NetBox, ať Ti poradí, když to zapojovali. Oni by měli vědět, jak nastavit router, aby se TV nesekaly. nemusí to být přímo pro Edimax, ale aspoň nějaké obecné principy by měli poradit.

Ani jedna z televizí nemá připojení k internetu. Všechny jsou připojeny pouze do set top boxu které pak vedou do 5 port 10/100 mbps switch kam vede i kabel od routeru.

vyhoď klávesnici, máš poruchu capslocku.

televize samozřejmě přes switch mají přístup na internet. ostatně jak jinak by se jim do settopboxu dostal tv program?
jestli tvůj popis chápu, tobě vede připojení od poskytovatele do switche, z něj jednak do settopboxu pro 3 tv a jednak do routeru.

inssider a vytížení pásma: kanály 12-13 jsou použitelné, když všechny tvoje wifikrámy podporují i evropskou normu. to u stupidních čínských vývojářů různých napevno nastavených wifikaret nemusí být pravidlem. další možností je proto kanál 8.

zastaralý géčkový tplink neumí tolik režimů co enkový edimax, proto netráví zbytečný čas zbytečnými pokusy o další metody připojení. screen z nastavení edimaxu (kolem wpa2) jsi nedal.

jinou možností je omezit vysílání edimaxu pouze na normu 802.11g, samozřejmě to znamená degradaci přenosové rychlosti. ale snad aspoň zůstane dosah a stabilní připojení.
pokud ani ten ne, pak je celé tajné rozmístění wifikrámů v bytě špatně.

Zapojení: Každá televize má svůj set top box a každá má i Kuki. Z každého set top boxu vede drát do switche a pak i z routeru vede drát do switche. Druhý drát z routeru vede do PC.

Inssider: můžu tedy ponechat u 2.4 ghz pásma kanál 13 a u 5ghz pásma 48, nebo je třeba něco měnit?

screen z nastavení edimaxu v příloze

další možnost je teda obrátit se na netbox?

Ak signal na tych TV bezi cez wifi, tak potrebujes vediet kvalitu bezdratovej linky. Bohuzial take nieco nieje mozne zistit so ziadnym wifi zariadenim, ktore mas k dispozizicii.
Ak by si mal Mikrotik, tak tam to mozne je. Wifi je tak problematicke, ze paradoxne obcasne zaseky moze robit, ktora kolvek strana (router, alebo TVP) a to v zavislosti na ruseni.
A teraz pozor: rusenie nemusi byt len od cudzich zariadeni. Rusit sa mozes sam vlastnym signalom odrazenym od stien. Zistit takuto vec je takmer nemozne, lebo to nieje cim odmerat kedze na meranie mame len 5 paliciek, alebo max. inSSIDer, ktory ukazuje to iste co palicky len v hodnotach dBm.

Každá televize má svůj set top box a každá má i Kuki

kuki je druhý settopbox za nějakým prvním od netboxu nebo jak tomu mám rozumnět? ten popis nedává smysl.
fak žádná z těch krabiček nemá nějaký štítek s typem?

5ghz pásmo tě nezajímá, tam se neruší nic. na 2.4ghz máš zkusit změnu na 8. relativně volný kanál.

netbox nemá nic společného s tvým vysíláním wifi doma. jeho možnosti končí na wan vstupu tvého routeru.

nevyužíváš náhodou doma i dvb-t příjem na bytovou anténu? pak bych rušení chápal.

No ved to sme potrebovali vediet, konecne si sa uracil nam to prezradit. Hocico ine ako Edimax BR-6208AC. Ja ho totiz mam tiez a konstatujem, ze aj TP-Link na ktory kazdy nadava je lepsi. Nakoniec to mozes porovnat s tym co si tam mal pred tym.

ty máš "ac" router, se slabým procesorem jak píše kolega, přitom to ac k ničemu nevyužíváš.
buď by ti stačil nějaký 2-anténový enkový router (starší wr841n), nebo třeba rb562. ale mikrotiky nejsou pro laiky ideální, sami ho tak nanejvýš zapnou.

podivné zůstává to sekání tv při vysílání wifi. dělají to všechny 3 televize?