Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Dell Vostro - cierna obrazovka pri starte

Novy stolny PC Dell Vostro 3250 s Win10. Po zmene bootovania /cez F12 pri starte/ z UEFI na Legacy a /zmene Load Legacy Option Rom na enabled - tu si nie som isty, ci ostalo aj toto zmenene/ sa vzdy po starte zobrazi cierna obrazovka. Nevidno teda ani vyzvu na stlacenie F2-bios, F12-boot settings, ani logo dell. Tato cierna obrazovka trva az kym PC nabehne do windows.

Neda sa teda ist do biosu, ani zmenit bootovanie lebo nevidno nic.

Co som skusal:

- vyresetovat nastavenia switchom na doske aj vybratim baterky

- stlacit F2 pri starte - evidentne som v biose, lebo po slepiacky mozem stlacit F9/load defaults/, enter, F10/save&exit/, enter a PC sa restartne a win nabehne.

- z windows updatnut bios - nepomohlo

- googlil som bez uspechu, to co inym pomohlo mne nie

- volal som s podporou dellu, po 30 minutovom hovore zistili, ze to nevedia riesit, navrhli vymenu dosky /zial, nahradnu mozu mat az za 5 dni/

Otazka:

Neriesil niekto nieco podobne?

Je normalne, ze taka velka firma ma taky bug co prakticky napoly znefunkcni PC?

Po load defaults musi byt vidiet bios. Kolko monitorov/TV mas pripojenych v grafike a v jakych vystupoch? Je monitor pripojeny v nejakej dodatocnej grafike alebo v doske? Skusal si ho strkat uz niekam inam?

Zmena bootu po f12 nema mat na dalsi boot ziaden vplyv, takze to najskor neni tym co si tam stlacal. Mohol si samozrejme v biose (po F2) omylom disablovat gop driver ale po defaults by to zas bolo zapnute. Je ale aj mozne ze nedavas defaults. Najdi si v nejakom manuali (ak existuje) ci nemaju extra switch na defaults (pri zapnuti). BIOS nemusi nastavovat defaults po clear cmos, ak to vyrobca tak nechcel.

Diky za reakciu.

Monitor je pripojeny cez D-SUB priamo na grafiku na doske.

Urcite to sposobila ta zmena bootovania na legacy alebo povolenie Legacy Option Rom cez F12 /uz to nezistim, nic nevidim a nepamatam si to uplne presne/. V biose som nic nemenil, ani som v nom nebol.

Zial, nemam na vyskusanie externu grafiku, ktoru by som tam mohol dat, ani monitor s HDMI vstupom.

Kopec ludi malo podobny problem, rozdiel bol akurat v tom, ze to boli NTB a nie stolne PC. A zvacsa po flashnuti biosu mali problem odstraneny.

Zrejme by sa dalo poslepiacky stlacit F12 a nasledne zmenit tu volbu. Zial, neviem teraz ako to spravit, lebo na inom funkcnom PC su tie volby posunute podla toho, ci su zapnute alebo vypnute. Takze nemozem len tak mechanicky odratat pocet stlaceni sipky dole a enter, kedze to evidentne nesedi...

Pride mi to ako slusny FAIL zo strany Dellu.

Keby pomohol reflash tak by mali pomoct aj defaults si myslim.
Mozes samozrejme urobit aj reflash biosu.
Alebo na chvilu si pozicat pcie grafiku ale radsej len nejaku slabu bohvie co tam maju za slabe menice pre pcie slot.

Neni to fail ptz dell nerata s tym ze budes do toho vrtat, a uz vobec nie vypinat uefi boot u win10. Inac je to samozrejme nejaky bug, indocinania lepia sracky uz 10rokov neni to vobec novy jav ze veci funguju uz len nahodne...

Vyriesene.

Po pripojeni na prastary 15" monitor vidiet aj F2, aj F12 pri bootovani. Nasledne som zmenil Legacy OPROM na disabled a uz to beha aj na ovela novsom Acer 19"

Takze nekompatibilita dell - monitor pri konkretnom nastaveni... No koho by napadlo skusat iny monitor, ked win normalne nabehol a navlas rovnaky druhy dell fungoval v oboch rezimoch?

Ked mas legacy oprom disabled tak mas gop driver, ked enabled tak je tam vbios. Jedno z nich moze byt nahovno s nejakym konretnym displayom, v zavislosti od vela veci (aj pripadne dalsich nastaveni, trebars mas povolene aj nejake logo a nevie to preratavat apod).
Tymi defaultami slo o to dat to zas na povodny stav, ale bud si to robil blbo alebo default je enabled.