Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nevysvětlitelné pády počítače

Dobrý den,

před pár týdny se mi vyskytl problém na počítači. Dříve se to stávalo pouze při hraní výkonově náročných her teď při čemkoliv co mám na fullscreen ať už sledování filmů nebo videi na youtube mi počítač spadnul. Prostě zčernala obrazovka, odpojila se klávesnice a myš, zvuk ještě nějakých deset vteřin fungoval a pak už něšlo delat nic jiného než restart. Napadlo mě že by problém mohl být způsoben maximálním využitím procesru a grafické karty popřípadě jejich možným přehříváním. Teploty ovšem byly v normě max. 50°C dokonce i chipset se nepřehříval a teploty se pohybovaly mezi 30-50°C. Dle programu Open Hardware monitor je všechno v normě. Na kontrolu RAM pamětí jsem použil jen program co je ve windows ale taky nenašel problém. Zkoušel jsem přeinstalovat drivery i windows a nic nepomohlo. Proto bych se chtěl zeptat zda nevíte někdo v čem by mohl být problém? Popřípadě jestli není nějaký diagnostický program co by vyhodnotil spávnou funkci komponent?

Soupis komponent:
Základná deska: Gigabyte 880GA-UD3H ver. 2.0 http://www.gigabyte.us/Motherboard/GA-880GA-UD3H-r ev-20#ov
Procesor: AMD amd phenom ii x4 965 black edition bez taktu(v provozu 5 let) s chladičem https://www.alza.cz/coolermaster-hyper-tx3-evo-d28 1320.htm?o=1
Zdroj: Fortron Green power 550W AX550-60-APN OEM https://www.czc.cz/fortron-ax550-60apn-550w-oem/66 064/produkt
RAM: DIMM DDR3 Kingston 4GB (kit 2x2GB) 1333MHz CL9 a DIMM CRUCIAL 8GB (kit 2x 4GB) Ballistix Tactical 1866MHz CL9http://blt2kit4g3d1869dt1tx0
HDD: Segate Barracuda 500GB SATA ST3500418AS (Systémový, Ano je to v porovnání s druhým asi chyba) https://www.czc.cz/seagate-barracuda-7200-12-500gb _2/62375/produkt a WD CAVIAR 1TB WD10EALX https://www.czc.cz/wd-caviar-blue-lx-1tb/82774/pro dukt
Grafická karta: Původně MSI R5750 MD1G msi-r5750-md1g-d163257.htm nedávno vyměněná za ASUS Radeon RX 460 ROG STRIX-RX460O4G-GAMING https://www.czc.cz/asus-radeon-rx-460-rog-strix-rx 460o4g-gaming-4gb-gddr5/196191/produkt?gclid=CjwKE Ajw8ZzHBRCUwrrV59XinXUSJADSTE5kgpFC7xYWQo3bGKpNELZ I_cCMEjqbLxwcETugfD98XBoC_dDw_wcB&dclid=CMuBh5Dqkd MCFSmnUQodyp8Pyg Problémy se objevili už předtím než jsem grafiku vyměnil.

Problémy se začli vyskytovat na Windows 7 64bit následně po zvýšení počtu pádů jsem přeinstaloval na Windows 10 64bit.

Předem děkuji za rady. :)

lenže u fsp group/fortron dnes nejaký test nepovie prakticky nič,vnútornosti vyrábajú rôzni zmluvní partneri v rámci fsp group,takže akj keď kúpiš nejaký presný typ podla testu,už nemáš žiadnu záruku,že kúpiš to,čo bolo testované v nejakom konkrétnom teste,"vnútornosti môžu byť úplne iné ako konkrétny testovaný exemplár,keď ešte zoberiem do úvahy,že "certifikát" na výrobu fortronov má aj partis s.r.o ......

Tak jo zdroj jsem vyměnil otestoval na hraní her. Pády to neeliminovalo tak problém bude asi jinde :-/ Co by to mohlo ještě způsobovat? Chipset, RAM(tím že využívám dvoje různé RAMky i když jsou ve svých párových slotech?), nebo snad disky? Nemohl by to způsobovat rozhašený bios protože po připojení nové grafické karty se mi absolutně rozhodilo okno s informacemi o základní desce. Může to být tím že bios byl rozhašený již předtím a ta výměna grafiky ho odrovnala úplně?

využívám dvoje různé RAMky i když jsou ve svých párových slotech

podle popisu jde o podstatně různé ramky.
nech tam jenom Crucial 8gb "Ballistix Tactical", jestli to bude chodit.

ten zdroj je mrdka, vyráběná fortronem pro bezdomovce a shitové překupníky typu eurocase.

Nemohl by to způsobovat rozhašený bios

každý bios má vobu pro návrat do "default". stejně se chová cmos reset.

Když jsem měl Win7 tak jsem všechny ovladače odstranil a nainstaloval znovu později jsem zkoušel udělat i čistou instalaci Win7, ale to taky nezabralo. Mně vážně už napadá jen ta deska. Jako mám půjčenou desku od kámoše sice už je porouchaná(např. vysoké tepoty na chipsetu a občas nefunguje LAN slo a zadní USB, ale prý stači jen pár restartů), ale prý funguje. Jinak bych musel koupit novou a vyzkoušet na nové jelikož doma již žádnou na AM3 nebo AM3+ nemáme. Na jiné poradně ještě říkal ať zkusím vytáhnout celou desku a vyzkouším to pár dní bez casy. Z důvodu cituji 'mechanickém pnutí a zemních proudech uvnitř skříně' myslíte že by to mohlo být způsoměno timto problémem? A neprojevilo by se tu už dříve?

No počítač se nevypne jen zčerná obrazovka, nkědy monitor přejde do spánkového režimu, ale většino ne. A odpojí se myš klávesnice atd. sníží provoz na minimum, ale stále běží. Memtestem jsem porítač projel a RAMky jsou bez chyby. A ty pády nastávaly i s tou starou grafikou jak se jejich četnost zvýšila tak jsem si řekl že když byla pokaždé vytočná na maximum tak to prostě nezvlála a odpojila se. Tak jsem si koupil novou ale pády nevymizely. Ještě jedna věc při spuštění OCCT mi vždy ten program po 10-20 minutách vyhodil error. Ale z grafů vypadá, že všechny napětí byly v normě a teploty nepřesáhly 63°

Poslední možnost co mě napadá je všechno odpojit, vytáhnout desku ven z bedny, vytáhnout RAM, grafiku i procesor.
Znovu nainstalovat jen procesor s chladičem a 1 modul ram a zkusit to s integrovanou grafikou na desce a systémovým diskem.
Ten jsi předpokládám na chyby testoval.

Pokud ani to nepomůže, ztratil bych nervy a před vyhozením desky do elektrošrotu bych ji šoupnul do trouby na 7 minut, 240 stupňů.
Zní to divně, ale pokud tam jsou studené spoje tak by to mohlo pomoct. Kdysi jsem tak upekl desku z notebooku a funguje dodnes /cca 3 roky/

Pozor, neber to jako radu, ale spíš jako možnost před vyhozením desky do elektošrotu.
Třeba to může dělat i procesor, ale tomu moc nevěřím. Mrkni na nějaké videa, třeba na YT a hlavně to nedávej kondíkama dolů a po těch 7 minutách tu troubu jen otevři, nechej vychladnout a nic víc.

Sice tomu moc nevěřím, ale stát se může cokoliv. Hlavně ať ti nevyhoří barák :-)