Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Deska nedetekuje HDD - v druhé bez problémů

Zdar,
vyskytnul se mi zajímavý problém, se kterým jsem se ještě nesetkal.

Počítač:
FX 8300
R7 370
Deska - MSI 970A-G46
HDD - WD 1TB (blue, 7.2k)

Dostal jsem ten počítač na opravu s tím, že nenastartuje. Ani neukázal POST, jen černá obrazovka, ačkoliv monitor nějaký signál měl, protože se nepřepnul do standby.
Po diagnostice - způsoboval to připojený harddisk. Po odpojení PC naběhnul.

Dal jsem harddisk do svýho PC - kupodivu se bez potíží nahlásil, zazálohoval jsem data.

Vrátil jsem disk do původního PC - kupodivu naběhnul, jen nabořený Windows. Windows jsem přeinstaloval, po instalaci driverů několik restartů, po instalaci grafickýho driveru restart a jsem zpět na začátku - PC nenaběhne, opět HDD. V mým PC disk opět funguje, v původním zase mrtvola.

Zkoušel jsem disk samostatně (v PC jsou dva), do jinýho SATA portu, různý polohy, jestli není blbej kontakt, nic.
Prostě nechápu, proč v jednom PC disk chcípe, nebo spíš nejede, ve druhým funguje. Sestava je stará asi rok a půl.

Nějaký tipy, co s tím, co dál?

pokial to fungovalo tak dlho a disk funguje na iných doskách,tak by som skôr videl problém niekde na konkrétnej doske-zaoxidovaný/niečim zasvinený kontakt na SATA konektore,zalomený/inak poškodený SATA kábel,napájací kábel disku,kontakty v konektoroch na doske alebo niečo podobné,pri chybe v biose sa to obvykle za normálnych okolností prejaví hneď ,nie až po čase......

Jiný SATA port i kabel jsem zkoušel, napájecí konektor též. Na stejné napájecí větvi je ještě druhej disk, ten nabíhá bez problémů. Nemá na to vliv, jestli je druhý disk připojen, či není.
Už jsem se setkal s všelijakými závadami, ale s náhlou nekompatibilitou ještě ne.

To je opravdu podivné. Problém byl občas s čipsety VIA a nVidia, nikoliv ATi/AMD. Nejhorší scénář je načnutý čipset/řadič, případně elektronika HDD, která se může projevovat jen někdy. Nebyl náhodou problém v rozvodné síti nn?

Nějaký tipy, co s tím, co dál?

# UPDATE Firmware toho HDD@WD, nebo BIOSU.
* U [HDD] jsem se stim potkal zridka, u [SSD], [M.2] vice, kde nekteré disky s kombinaci se zakladnimy deskamy, projevovali anomalie vseho druhu, od restartu, az po zatuhovani celého PC, nebo i spatne nastavé CACHE(Alocation Unit Size ) pri formatu DISKU (coz jsem naposled videl u zapojovani <RAID_x>, ktery byl na 128/512 octec) etc..

TiP ~ Nevim jestli je to uz nekde vise psano, pomoci by mohl 'UPdate BIOSU', kde jestli jde o problém 'Microcodu-HDD' a zakladni desky, muze byt vyresen.
Z hlavy nevim, ale nekteré Bridge nepodporuji treba 3T disky, ale 1T b problém v otazce velikosti by byt nemel, tam problém urcite nebude.
• Dle mne : "Firmware HDD, BIOS (microcode)", problém kompatibilita zakladni desky (BIOS) a HDD (Firmare/microcode), kde u NErozeznani, BIOS nedokaze rozeznat, kolik ma partition, velikost etc, urcite bych se zkratka zameril i timto smerem..

Celý tohle bych bral u nový sestavy, ale tohle rok a půl jelo bez problémů.
V posledních 3 měsících si majitel stěžoval, že mu prý občas vypadnul na pár vteřin obraz, nikdy jsem to na vlastní oči neviděl a udělal jsem zátěžový testy, všechno OK. Začínám tyto výpadky taky připisovat tomu harddisku, ale jistotu v tom nemám.
Zatím to vypadá, že to vyřeší novej disk, tentokrát zkusím asi Seagate, pro jistotu.

Nápad z oblasti "Tonoucí se stébla chytá".

Windows jsem přeinstaloval, po instalaci driverů několik restartů, po instalaci grafickýho driveru restart a jsem zpět na začátku

Jaký tam máš OS? Jaký maš ovladač chipsetu? AMD ma pro chipset 9xx ovladač z letošního roku. MSI pro Win 10 nemá, a pro Win 7 několik let staré. Jestli tam máš Win 10 nepřepsal se ovladač nějakou mrchou z Update?

Davam 90% ze to je vadnym zdrojem presne jak uz ti rekl M-Pol.

Blbost, ale vyloučit to nemůžeš

Ne M-Pole neni to ani trochu blbost, naopak jsem se s podobnym problemem uz potkal nekolikrat. Blbnul disk a v jinym PC sel, jiny disk v tom PC sel. Zdanlive blbost, ale po vymene zdroje najednou i ten "spatny" disk byl OK.

Nerikam, ze je to nutne i tento pripad, ale urcite minimalne vyloucit to nelze.

Takze disk je OK, jinde funguje.

Zdroj je OK, protoze to nefunguje ani s jinym zdrojem.

SATA kabel jinej jsi taky zkousel, takze ten to taky neni.

A zbyva problem na SATA radici na desce, ale jinej disk funguje, takze taky nic.

Kolik disku je tam pripojenejch, jen ten jeden nebo i nejakej dalsi?

Zkousel jsi minimalni konfiguraci s diskem?

Je to mozne, ale s jebnutym SATA radicem jsem se dosud setkal jen na desce Gigabyte. Problemy byly nasledujici, odmitalo to k sobe disk WD a zaroven disk Seagate a odmitalo to osazeni vic jak 4 SATA portu zaroven, celkem jich bylo 6, osazeny musely zustat jen 3 disky + mechanika, jinak to nebezelo.

Tak jasny, mam momentalne doma tri pocitace, pracovni jsem totiz tez odstehoval domu. Na tom mam Asus H97-PLUS a nikdy zadnej problem. Na starem PC je Gigabyte GA-X58A-UD3R a uz nikdy vice a na novym PC je MSI H170 Gaming M3 a tez uz nemam v MSI duveru, takze taky priste bude uz jen Asus.