Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nový wifi router a počítač má problémy

Ahoj lidi, prosím o pomoc. Mám wifi internet z antény poskytovatele vede UTP, to jsem měl zapojené do TP-link (TL-WR841N něco takového teď přesně nevím typ), WAN bylo dynamické, defakto vše tovarní nastavení až na SSID, a jeho zabezpečení WPA2-PSK AES, fungovalo uplně bez problému, koupil jsem TP-Link Archer C20 s USB (to byl účel), a opět jsem nastavil pouze SSID a zabezpečení WPA2-PSK AES, 4 telefony se doma připojí v pohodě, ale počítač s WinXP SP3 ne, respektive připojí, dostane adresy, ale nepřijímá pakety, a nejde se dostat ani na 192.168.1.1 (přostředí nastavení routeru), přes telefon se do prostředí dostanu, ale na PC ne, když vypnu zabezpečení, PC se připojí a je to OK. V čem by mohla být chyba??? Jsem z toho nějakej zmatenej :-(

D9ky Kuba

Nene nemam, v routeru je WAN dynamicky, LAN v routeru zacina 192.168.2.100 (zkusil jsem predelat z 192.168.1.100), IP adresy nekoliduji. Telefony se bez problemu pripoji, pocitac ma ziskavani IP a DNS pomoci DHCP, IP adresu a DNS dostane spravnou. Ale napise dole u hodin v bubline, ze pravdepodopobne nebude fungovat sit a internet (nedostanu se routeru 192.168.2.1), staci kdyz jenom pres telefon v rozhrani routeru zmenim WIFI security na otevrenou sit, a ihned po ulozeni se s pocitacem znovu pripojim a internet jede a jiz se dostanu do rozhrani routeru i pres pc. Takze tipuju neco se zabezpecenim, je to Win XP SP3 takze by mel podporovat WPA2/PSK AES coz se v pocitaci take tak ulozi. Na starem routeru to tak fungovalo jen jsem router vymenil a slus. No nechapu to, SSID jsem pojmenoval jinak o jeden znak, historii bezdratovych siti jsem v adapteru smazal. Divne to je.

Mozno to nebude systemom, mozno to bude nejakym exotickym wifi bazmekom. Mam na nb tiez este XP SP3 a pripojim sa vsade a to som skoro kazdy den na novej wifine, kedze s tym beham po zakaznikoch.
By ma zaujimalo kto doel vedla hodin ti napises, ze pravdepodobne nebude fungovat internet...to nie je bezna hlaska z XP.
Skus zacat len s wpa a nie s wpa2.

Taky si myslim, ze systemem to nebude, kdyz me to na tom starym jelo. Ta bublina vyskoci kdyz se to pripojuje u te ikonky s pocitacem se ukaze zluty trojuhelnik, ze je omezena sit a ze mozna bude omezeny pristup k siti a internetu nebo tak neco, omlouvam se, mozna tam ani slovo internet neni, ted jsem to dele nemel pred sebou a mozna se me to plete s win7.

Ak nejde ping na IP adresu routra, tak ti to blokuje firewall a to aj v tom pripade ak sa tvari, ze to neblokuje. Zrovna ten co pouzivas je znamy tym, ze ani po odistalovani sa to nevrati do povodnej podoby kedy to fungovalo. Treba znova nahrat cely system. Existuje moznost, ze je nieco chybne zapisane v registri. (.reg)

Tiez je mozne, ze wifi je pripojene, ale nehlasi chybu v sifrovani. 11n vyzaduje mat sifrovanie nastavene na WPA2/AES a nic ine. Ziadne ine sifrovanie nieje povolene ako napriklad WPA/TKIP. Na routri ma byt nastavene len toto jedno sifrovanie a nie aj dalsie sifrovania akoze kompatibilne. Pokial router neumoznuje nastavit WPA2/AES, tak nemozes mat wifi v pocitaci nastavene na 11n (alebo 11b/g/n). Je potrebne to prepnut v pocitaci na 11g (alebo 11b/g).

Zvlastne je to, ze dostanes IP adresu, pretoze ta sa priraduje az vtedy ked je funkcne sifrovanie. Mohlo by to napovedat na to, ze tebe sa to pripoji najprv bez sifrovania a to mozno na nejaky iny router v dosahu (dostane IP adresu toho cudzieho routra) a potom sa to skusa pripojit na tvoj router a to uz nefunguje.

chjo, "psk" je u domácích routerů samozřejmost, sám vidíš že nemáš doma radius server pro ověřování uživatelů.

jak už tu kdosi píše: norma 11n povoluje jen zabezpečení wpa2+aes.
ale jednak je ten router kompatibilní i s módem 11g, takže z historických důvodů může umět kombinaci wpa + tkip (nebo kvůli snaze výrobce být kompatibilní úplně se vším).
druhak co číňan programátor, to prase. takže kompatibilita routeru s ovladačem tvé wifikarty vypadá tak jak vidíš před sebou.
ale píšeš že wpa (s psk pro tebe) + tkip nefunguje, tudy tedy cesta nevede.

antivir 360 Total Security Free

se obávám, že tady může být zakopaný bill.

psk si domysli automaticky. kvůli 3 písmenům tu zdůvodňuju už několik odstavců.

11bn mixed

11gn bych chápal.

ip adresu dostáváš, (i když výpis ipconfig tajíš). musíme proto předpokládat, že problém je až v dalších brzdách typu firewall, antivir co se montuje do čeho nemá, zcestná proxy, nefunkční dns.

Jo pardon uz to vidim v prispevku vyse, nenapsalo me to g. Jinak zkusim preinstalovat ovladace wifiny, pac jsem si vzpomel pri otevreni slozky s driverem, ze se musi trochu specialne naistalovat. Kdybych je nainstaloval normalne hned po instalaci winxp tak se bude karta chovat stejne jak ted, jestli to bude ono tak se picnu, zajimavy by bylo ze me slo pripojit k jine siti bez preinstalace driveru.

09.04.2017 13:07 jsi tvrdil něco jiného - edit: už opraveno.
ping na router ti prý nejde, výpis taky nikdo neviděl.
mám své pochybnosti o korektní funkci všech antivirů, které si hrají na ochranu "internet security" - ty na tom krámu trváš, takže mi je jedno proč ti to nefunguje.

zastaralou wifikartu jsem z ničeho nepodezíral ale taky jsi doteď tajil "speciální instalaci". to se stává lidem, kteří neumí nainstalovat chipset driver jako první v pořadí a pak jim nefungují periferie.

je fuk co ti nepíše telefon, k němu se nepřipojuješ. máš se dostat do administrace routeru a jedině tam vidět, co je povoleno.

takže po 30 dotazech doteď je nejasné, kde jsi vlastně vyčítal nastavení routeru (šifrování, normy wifi), jak vypadá ping, a pokud nejde ping proč ještě není odinstalovaný antivir.

jestli je tím počítačem "notebook" acer - funguje mu připojení k routeru přes kabel? nebo taky někdo instaloval ovladače "speciálním způsobem"? že by oemsetup.inf?
na pořadí onstalace ovladačů záleží, jde o chipset, odpověď tu taky nevidím.

Pozri cele je to zahada. Pokial tam nejaky bazmek, co blokuje celu siet (typicky firewall od Esetu napriklad) tak ma nic nenapada.
Navyse dostanes ip adresu, ta sa prideli z routra az ked prebehne uvodne vyjednavanie, cize sifrovanie nemoze byt problem, pretoze by si nedostal ani tu ip.
Keby si tam mal zase fw nemal by si dostat ani tu ip adresu.
Moja rada...vykasli na internu wifinu a kup si nejaky usb bazmek (TP-Link napriklad), druha moznost vyhod ten stary kram a kup si novy nb;o).

wan adresa: podle nesmyslně zamalované adresy to vypadá, že jde o neveřejnou ip přidělovanou mikrotikem - možná nějaký barákový router v majetku providera. na adrese 192.168.88.x není nic tajného.

channel width nemáš nastavený napevno na 20mhz, psal jsem výš. může to zlepšit kompatibilitu v případě, kdy jsou na router nalepené mobily s čínskými ovladači jejich wifi.

ntb a laborování s ovladačem wifi: zastaralá a pomalá karta nemá ovladač kompatibilní s xp sp3. nemá smysl takový shit provozovat, ale jde koupit náhradní enková karta.
taky je možné, že neinstaluješ jen samotný ovladač, ale i ovládací program k wifi připojení a právě ten je v kolizi s funkcemi v xp sp3.
instaluješ to jako nové zařízení s cestou k ovladači v adresáři, nebo klikáš na setup.exe, ať to nainstaluje všechno? už jsem zažil, že právě doprovodný zbytečný program neuměl novější šifrování.

a mám se počtvrté ptát, co tam dělá ten antivir?

Co zamalovat nevim, tak jsem zamaloval radsi vse. Jinak mas pravdu, antena s routerem v sobe na strese baraku.

Ano dobre delku dam na 20mhz, nepohlo to tak jsem ta vracel auto.

Spoustim potom setup.exe a zakazuji prepsat soubory, ktere jsem tam dal. A jinak k tomu obluzny program vylozene neni. Spravu bezdratove site ridi system.

Antivir, nevim co myslim.

máš tam mini pcie kartu, možná v poloviční velikosti half size.
oddělej spodek ntb, zkontroluj, objednej novou enkovou se 2 anténami.

ostatně setup.exe nepotřebuješ, když ovladač wifikarty obsahuje cca 4 soubory a jeden z nich je oemsetup.inf, pak jen zadáváš cestu k ovladači.

nepíšeš nic o postupu instalace základních ovladačů, tím je daná kvalita fungování periferií kolem chipsetu.

o možné brzdě - zbytečném antiviru - taky nic, nemá to cenu.

Ty mas v tom pocitaci zrejme wifi kartu Atheros AR5007EG, to je 11b/g karta.
Tu je ktomu techn.specifikacia: https://wikidevi.com/files/Atheros/specsheets/AR50 07EG_(AR2425).pdf

Tam moze existovat opacny problem, zvlast na WindowsXP. Niektore ovladace 11b/g kariet nepodporuju sifrovanie WPA2/AES, ale iba WEP a WPA/TKIP. Na systeme WindowsXP je potrebny minimalne SP2 ak sa to ma pripojovat sifrovanim AES. Ale aj ked je tam SP2, tak ovladac wifi karty musi podporovat sifrovanie AES. Bez tejto podpory v ovladaci AES nefunguje aj ked SP2 je nainstalovany.

Router je v takomto pripade potrebne nastavit na 11b/g/n a sifrovanie treba vyskusat, ktore bude funkcne. Mozes zacat najstarsim sifrovanim WEP, potom mozes skusit WPA a nakoniec WPA2.
Dalej je potrebne nastavit kanal na niektory nezaruseny z rozsahu kanalov 1 az 11 fixne. Nepouzivaj nastavenie na "Auto", pretoze v takomto nastaveni si router sam prepne kanal na niektory, ktory nemusi poporovat ovladac wifi karty v pocitaci.

To bude najskor tak, ze sa mu to pripoji niekam bez sifrovania na cas za ktory posle ovladac do karty sifrovaci kluc. To moze trvat naozaj velmi kratko napriklad niekolko stoviek milisekund. Akonahle karta dostane sifrovaci kluc, tak zhodi pripojenie a skusa to znova od zaciatku. Kam sa to pripoji bez sifrovania netusim. Bezdratovy manager vo Windows je standardne nastaveny tak, aby sa karta pripajala na akukolvek siet v dosahu. Bez sifrovacieho kluca sa naozaj pripoji na lubovolnu, ktoru najde ako prvu skenovanim.

SKus ete fintu...zrovna pred par minutami sa mi odpojil nb od wifi a nechcel sa za toho oneho pripojit. SKusal som vypinat wifi hw tlacitkom, zadavat znovu heslo, nechat to na automatiku...nic nepomohlo.
Odobral som wifi zo spravcu zariadeni a znovu nacital zmeny a spojenie hned nabehlo korektne.
Toto ti sice pomoze len na 0.1%, pretoze ak by si mal problem ako ja vyriesil by to restart OS, ale kedze dalej sa uz nepohneme treba skusit vsetko.

To mas pravdu, ale netusime ake wifi este ma zapnute, napriklad opakovac na ktorom moze mat vypnute sifrovanie. Ja mam napriklad taky router, ktory je mozne nastavit ako opakovac a kazdu siet na kazdom pasme nastavit uplne inak aj vcitane sifrovania.

No aktualni, spis jediny funkcni, jak jsem nekde výše psal, ze original ovladace k wifi karte nefunguji, protoze wifi nenajde sit, tak tam mam nejake, z nejakeho fora ktere jsou zrejme upravene aby to fungovalo. Ten notas (šrot) je Acer Aspire One kterej se daval k sekackam v Mountfieldu, dal jsem si tam akorat jinej HDD, upravene ovladace na wifi, hodil xp sp3 a 3 roky nebyl problem, az ted po vymene routeru.

Hod acerem :-D
Takze jeste neco napisu, zapnul jsem starej router, abych se jen tak ze srandy kouknul na nastaveni, a jen bez privodu internetu. Tak IP adresu jsem mel v Network->LAN 192.168.0.1 a DHCP 192.168.0.100 az 199 a jestli tu nekdo nekde videl fotku dynamicke ip v novem routeru tak DNS je 192.168.0.1 Tak jsem to chtel nastavit i v novem routeru ty IP adresy LAN a DHCP, ale to me nebral, prej ze uz je mozna pouzita, mam zitra zkusit odpojit WAN, pripojit kabelem notas a narvat mu to tam a pak pripojit UTP z anteny?

Taky jsem zjistil ze kdyz jsem pripojen na ten novy router a do prohlizece zadam 192.168.2.1 (POZOR DNESKA JSEM DAL TOVARNI NASTAVENI A NASTAVIL SI JEN HESLO A SSID A TOVARNE JE IP 192.168.1.1) tak me vybehla prihlasovaci stranka mikrotiku, takze 192.168.2.1 ma mikrotik.

když má router svou lan adresu 192.168.0.1, pak dhcp logicky nastavuje v tomto rozsahu (je to dáno maskou), takže třeba 192.168.0.100-.199
nový router s lan 192.168.2.1 bude pochopitelně používat 192.168.2.něco, nejde pro dhcp nastavovat 192.168.0.x
těm pc je to jedno, pošlou dhcp požadavek a dostanou od routeru komplet nastavení ip.

jak funguje router: na vstupu musí mít jiný rozsah adres než na výstupu, jinak neroutuje a nic nepřenáší.

defaultní ip mikrotiku bývá 192.168.88.x
i když mu to někdo změnil na 192.168.2.x, starý router za ním fungoval, protože sám měl 192.168.0.x
ale když u nového routeru někdo nesmyslně změnil lan na 192.168.2.x a na vstupu taky dostává 192.168.2.x, nefunguje to.

edit: ještě ad "nesmyslný" rozsah 192.168.2.x:
je-li tak nastavený mikrotik a druhá krabička v cestě se neměla chovat jako router, kvůli jednodušší správě se jí taky nastavila adresa z tohoto rozsahu, ale trochu bokem, např 192.168.2.222
pak se tomu zakáže dhcp a kabel od mikrotiku se nevede do wan, ale do lan -> je z toho wifi-switch.
variantou je, že se tom routeru zvolí režim bridge, pak se všechny tyto věci nastaví automaticky a za routerem jsou stejné ip jako za mikrotikem.
v obou případech celou síť řídí mikrotik, jen wifi zátěž se rozloží na dva ap.

Ok díky, zkusil jsem tu změnu adresy a ona se pochvíli po připojení internetu sama přepsala na 192.168.1.1, chytré to zařízení.

ALE došla mi ta USB WIFI, stáhl jsem ovladače (originál) nainstaloval, přihlásil a JEDEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE EEEEEEM :-)

Takže díky všem za snahu a informace, jsem zase o něco chytřejší.

Díky ahoj a klidně zamčít.