Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Změna velikosti oddílů ve WIN 10

Dobrý den. Potřeboval bych na PC s WIN 10Pro zvětšit systémový oddlíl C na úkor datového D.
Podle toho, co jsem se dočetl, stačí ve správě disků nejdříve oddíl D zmenšit a pak oddíl C o to samé zvětšit. Je to správný postup, má to nějaké úskalí? Předpokládám, že by nemělo dojít na D ke ztrátě dat /pro jistotu zazálohuji na externí disk/. HDD je WD Blue 1 TB, při instalaci byl nevhodně rozdělen. Díky za rady.

Myslim, ze to tak nepojde. AK odoberies miesto z D zostane ti volne miesto za oddielom D a nepresunies ho pred oddiel D a oddiel C sa vie rozsirit len o miesto, ktore je hned za nim.
Budes musiet pouzit nejakeho partition managera a nabootovat z neho.
Ak mas kde da ta zalohovat, tak decko odsttran, zvacsi C, vytvor D a data vrat spat.

Nainstaloval jsem MiniTool Partition Wizard - když bych dal zmenšit D /dá se zmenšovat táhlem "před" nebo "po"/ tak předpokládám, že někde vznikne prázdné místo - jak ho přidat na disk C ? Sloučit? Program mám normálně naistalovaný - předpokládám, že v určité chvíli si vyžádá restart? /Je to bohužel anglicky a moc se v tom neorientuju/.

Na tom disku je oddíl "C" vedle je oddíl pro obnovu systému /450 MB/ a potom je oddíl "D", takže i kdybych zrušil "D" tak nebude C a nepřiřazený oddíl vedle sebe. Kromě toho mám u "D" zašedlou volbu zrušení, patrně proto, že je na něm stránkovací soubor. Disk "C" je skoro úplně zaplněný, ale nelze na něm nic smazat. Myslel jsem, že to bude jednodušší, ještě to budu muset promyslet. Ale říkám si, proč by musely být ty oddíly vedle sebe, HDD má přece přímý přístup, to není gramofonová deska, toto uměl už minidisc.

ked nejde na C nic zmazat tak ten windows je rozosraty uz tak dokonale ze mozes urobit obnovu na vyrobny stav a bude to zas fungovat normalne. Data z C si pred tym zalohuj ak este nemas.
Miesto musi byt vedla seba. Je aj moznost ako to ide inac ale to neodporucim nikomu takze schvalne nenapisem ako.

ServisKupka právě v návodu píše " Abychom mohli navýšit kapacitu systémového oddílu C, tak nejdříve musíme na fyzickém disku mít nějaký nepřiřazený prostor. Ten můžeme získat tak, že zmenšíme nebo zcela odstraníme oddíl Nový svazek (D:) " Zmenšíme nebo odstraníme - jenže když zmenšíme, nebudou C a prázdné místo vedle sebe...

Tak jsem to vyzkoušel ve správě disků, opravdu to nejde, oddíly musí být opravdu vedle sebe.Šlo by to v partition wizardu, kde se dá oddíl zmenšit tažením do prava, ale problémem je oddíl pro obnovu 450MB, který je mezi C a D. Díky všem za rady.

To není od výrobce, jedná se o PC skládané doma, WIN 10 jsou v pořádku-poslední aktualizace Creations, smazat disk C technicky lze, ale již není co smazat, vše tam musí zůstat. Jedná se o to, že WIN 10 při instalaci vytvářejí diskový oddíl 450MB pro obnovu systému a ten je mezi C a D - proto při zmenšení D nelze jednoduše zvětšit C - nejsou vedle sebe - a už vůbec ne ve "Správě disků", která nepřiřazený oddíl nedokáže dát před původní oddíl, ale za něj. Problém jsem úspěšně vyřešil pomocí výborného programu MiniTool Partition Wizard, který dokáže dát volné místo před zmenšovaný oddíl a taky dokáže obejít to, že oddíly nejsou vedle sebe.

No jo, panáček neřekl v dotazu vše. Po aktualizaci "Creations" si tato aktualizace vytváří "oddíl pro obnovení" hned za Céčkem a složku Windows.old, která může mít cca 15-50GB (dle dat uživatele). Kdyby to bylo uvedeno v dotazu, pak by rada byla konkrétnější. A pro příště je třeba systémový oddíl volit tak, aby jeho velikost byla minimálně 128GB (doporučeno 256GB). Velikost závisí od velikosti předpokládaných instalovaných aplikací.