Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyber noveho NAS pro domaci pouziti

Ahoj,

mam doma jiz nekolik let D-Link 320lw ktery pouzivam jako NAS, televizi Samsung. V minulosti byl problem s timto D-Linkem ho vubec rozchodit na te TV, protoze jak jsem nasledne zjistil tak si Samsung vyklada DLNA trosku po svem. Byl jsem nucen tam nainstalovat Twonky se kterym nejsem dlouhodobe spokojen - nepamatuje si posledni prehravanou pozici, neumi pretacet video apod.

Rad bych se poradil co koupit. Za kazdou radu budu moc rad. Nize uvadim nekolik kriterii

- cena do 6tis
- HDD neni podminkou soucasti baleni
- podpora Plex-u

Zatim jsem se dival napr na:

https://www.czc.cz/wd-my-cloud-ex2-ultra/187375/pr odukt?gclid=CjwKEAjwz9HHBRDbopLGh-afzB4SJABY52oFdE irDrNv5ZQfcz8NrXyZnx0Umk3GzFcTxMfVe3OJuRoCsiXw_wcB &dclid=CIbB1J2drdMCFekh0wod7UYGyQ

wd-my-cloud

synology-ds116

K WD My něco mám osobní averzi. Používají interní formát, takže při poruše hw přicházíš o data.

K datům se dá dostat, ale potřebuješ Linux s FUSE a určité znalosti (což samozřejmě neomlouvá šmejdy z WD). Daleko horší jsou bezpečnostní díry docela brutálního charakteru, které WDčka měly; tedy ne že by Synology a QNAP byly firmy honosící se bezpečným a spolehlivým firmwarem. :-)

K tomu WD - je zajimave ze co ctu uzivatelske recenze ruzne po netu tak jsou vetsinou pozitivni. Na druhou stranu si nedelam iluze, pravdepodobne se jedna o domaci uzivatele kteri kdyz jim to spolehlive prehraje video tak je to OK.

Ale diky za reakci, zkusim se zamerit na Synology a QNap.

Jak se divate na HW specifikace? procesovy x86 nebo ARM architektura? Velikost RAM? Ma cenu kupovat neco co ma pod 1GB RAM a procesor pod 1GHz? Napr ted se divam na toto: https://diskova-pole.heureka.cz/qnap-ts-251-umnp00 402/specifikace/#section a prijde mi to zajimave

to si uplne nemyslim, ale nevadi...

pod pojmem domaci pouziti si ja osobne predstavuji ze na tom NASu mam ruzna media (hudba, video, foto) ke kterym mohu pristupovat z ruznych zarizeni (vetsinou z domaci site) a prohlizet je. Zde se primarne bavime o prehravani videa na TV protoze to konkretne u me tvori drtivou vetsinu pouziti.

Co se tyce zalohovani - nemam v planu tam delat nejake inkrementalni zalohy apod, pouze pokud budu potrebovat tam zazalohovat nejake soubory tak je tam proste nakopiruji.

Problémy s kutáním dat nebo bezpečnostní problémy

Zde konkretne nevim co tim mas na mysli. Na zadne velke problemy jsem pri vybirani na netu nenarazil (ano, cilene jsem je nehledal). Take si myslim ze pri zadani do 6tis se asi nemusime bavit o zarizeni do ktereho se nedostane ani NSA...

Asi to nemá cenu tě o něčem přesvědčovat, tato zkušenost není verbálně přenositelná.

staci pisemne :-) tj napr formou linku na clanek

Nicméně ti jen napíšu, že NSA do toho tahat nemusíš. Na některá zařízení stačí (polo)debilní script kiddies z Číny a Indie.

ano to souhlasim, nicmene je tedy rozdil mezi WD, Synology a QNAP v teto cenove kategorii z pohledu "bezpecnosti"?

Ja se domnivam, ze neni.

Pokud jsou data zalohovana jinde nebo nebudes resit, kdyz se to poroucha a nebudes z toho potrebovat ty data dostat, tak je podle meho WD naprosto OK.

Jen jsou u WD experti na porusovani standardu a vytvareni svych vlastnich unikatnich reseni, proto bych vyjma obycejnych WD disku nenasazoval nic od nich tam, kde resim trvalost ulozeni konzistentnich dat.

Problém je (jako vždy) v uživateli (samoadminovi). Na začátku je věta "nic důležitého tam nemám a do netu to připojovat nebudu." No a pak se to zvrhne do "připojil jsem si to do cloudu, mám tam důležitá data a někdo mi je ukradl, pomóc!" (řešil jsem přesně tento případ více než dvakrát).

Všichni jsou na začátku velcí mistři, kteří vše umí, znají a jsou si vědomi rizik a nenechají si do toho kecat od nějakého rádobychytráka, aby se během několika měsíců stali škemrajícím BFU, který je tak sám proti těm zlým hackerům z celého internetu a potřebuje pomoc. :-) edit: věta "já vám to říkal" je sice jisté zadostiučinění, ale prakticky i fakticky k ničemu.

Osobně nejsem fanouškem nesmyslů typu DLNA apod. provozovaných z NASu (ten má být hlavně spolehlivým síťovým nosičem dat), nicméně každý svého štěstí strojvůdcem (já osobně problém přehrávání na TV řeším pomocí KODI, kteréžto řešení je superiorní jakémukoli nesmyslu od ťamanťungu, DLNA, apod.).

(Opět) nicméně pokud trváš na tvých požadavcích, můžeš rovnou vyřadit sráče od WD, protože ti NASy opravdu neumí.

Nepředpokládáte správně :-)
Multimediální centra typu "Kodi, Emby či Plex" to vše a hromada dalších aplikací lze na NAS využívat, tedy mám na mysli konkrétně NAS od QNAPu - to je aktuálně No. 1, kde to vše lze využít ;-)

A za mě doporučuju jednoznačně např. QNAP TS-251 (Celeron CPU a má HDMI port - ikdyž pro instalaci a funkčnost Kodi musíte dát pryč 1GB RAM a dát tam SODIMM paměť třeba 2GB nebo rovnou 4GB RAM).
Anebo pak co je hodně zajímavá volba, tak je novější varianta QNAP TS-251A (novější Celeron CPU; více paměti v základu; USB rychlý přední port pro přímé spojení s PC nebo notebookem, aniž by NAS msela být v síti; HDMI port pro přímé připojení s TV; podpora 4K atd.)

Neviem ako teraz, ale kedysi som predaval len WDecka a odmenou mi bolo, ze takmer vsetky zacali po istom case mrznut, pri Mybookoch bolo skoro nemozne menit disk a celkovo s nimi boli neustale problemy.
Tak som presiel na Zyxel (rozumny pomer cena/vykon).
Btw doma mam a pouzivam stale jeden stary Mybook, obcas zamrzne, ale inak sa s nim da zit. V kazdom pripade moju doveru uz WD sklamal, takze maju smolu.